Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ocak '07

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
2356
 

Kompleksten kurtulmak

Kompleksten kurtulmak
 

Özür dilememe özründen, kurtulmamız gerekiyor. İnsan yaşamında hatalar ve yanlışlar vardır.

Önemli olan bunların farkına varıldığı zaman hataların düzeltilmesi, yanlışların bir daha yinelenmemesi gerekir. Bu davaraşımızdan, eylemimizden dolayı; çocuk annesinden, babasından; baba eşinden, anne kocasından, baba ve anne çocularından özür dilemesini bilmelidir. Çalıştığımız işyerinde amir memurundan, memur amirinden, işçi patronundan, patron işçisinden özür dileyebilmelidir. Trafikte sürücüler birbirinden, yayalar sürücülerden, sürücüler yayalardan özür dileyebilmelidir.

Tüm insanlar değerlidir. Herkesin onuru vardır. Gururu vardır. Hiçbir kimse başkasının onurunu kırmaya, gururunu incitmeye hakkı yoktur. Statüsü ne olursa olsun, her insan insanca davarılmayı haketmiştir. İnsan olması yeterlidir. Kaldı ki tüm canlılar değerlidir. Uluslar arası ilişkiler bile özür dileme davaranışı gelişmiş olsa savaşlar asla olmazdı diye düşünüyorum.

Bu konuda komplekslerimizi bir kenara bırakmalıyız. Yanlıştan dolayı özür dilemek insanı küçültmez, bilakis yüceltir. Ancak günümüzde bu konu ıskalanmaktadır. Fazla da üzerine gidilmemektedir. Çocuk büyüklerinden böyle bir davranış görmemişse, ne yazıkki özür dileme davranışını göstermesini bekleyemeyiz. Öğretmen öğrencisinden, öğrenci öğretmeninden özür dileyebilmedir. Arkadaşlar birbirinden, dostlar birbirinden özür dileyebilmedir.

Yeni başladığımız 2007 yılında gelin blog yazarları olarak, özür dileme özründen kurtulunması konusunda çaba sarfedelim. Gelin samimi olma duygusunun gelişmesi konusunda çalışalım. Gelin sabahleyin kaltığımızda, eşimize çocuğumuza, annemize babamıza günaydın demesini sağlamanın yollarını araştıralım. Gelin işyerimizde tüm arkadaşlarımızla selamlaşmayı, güler yüzlü davranmayı hayata geçirmenin yollarını araştıralım. Gelin blog yazarları olarak insanlığa, barışa, dostluğa katkı koyalım.

2007 yılı özür dilememe özründen kurtulma, güler yüzlü ve samimi olma yılı olsun.......

Bunu istersek biz başarırız. Bizim hırsımız, kaygımız yok, amatör ruhla bunu başarırız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben bu özür konusunda biraz ketumum hatta öyle ki sözlükten özür kelimesinin çıkarılması gerektiğine inananlardanım. :) Kimbilir belki söylediğin gibi, bu da benim özrümdür. Sevgiler, kendine iyi bak.

Esma KAHRAMAN 
 09.06.2008 1:04
Cevap :
Çok çok teşekkür ederim. Saygılarımla.  09.06.2008 9:13
 

2008 yılına gireli ber hayli oldu fakat hala özür dileme erdemini gösteren insanlar olamadığımızı üzülerek gördüğümü söylemek isterim. Hani bir söz vardır ya; kula teşekkür etmesini bilmeyen Allah'a şükür edemez. Bu anlamda bende diyorum ki; kuldan özür dilemesini bilmeyen Allah'tan özür dileyemez. İnsanlığın gereğidir özür, hatalarımızın insanlığımızın gereği olduğu gibi. Değerli paylaşımınız için yürekten teşekkürler. Sevgiler....

Davut BİLGİÇ 
 07.04.2008 5:29
Cevap :
çok teşekkür ederim.  07.04.2008 13:34
 

Tüm kalbimle yazdıklarınıza katılıyor ve sizi destekliyorum. Özür dilemenin ötesinde bir daha aynı hatanın yapılmaması, affedilmenin değerinin anlaşılması umuduyla. Hoşgeldiniz aramıza ve iyi ki geldiniz....

drgayemm 
 17.01.2007 14:10
Cevap :
ÇOK ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. SANIRIM İNSANLAR HER ŞEYİN EN GÜZELİNE LAYIKTIR. VE EN DEĞERLİ VARLIKTIR. BUNU VARKETTİREBİLMELİYİZ.  17.01.2007 15:40
 

Önemli bir konuyu bir o kadar da yapması çok kolay bir eylemi anlatmışsınız yazınızda.İletişim zorluğu çeken bir toplum olduğumuzu birkez daha hatırladım okurken.Gündeme getirdiğiniz için teşekkürler.Hoşçakalın.

Doğa 
 15.01.2007 22:38
Cevap :
İLGİNİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. NEDENSE İNSANLAR HEP KÜÇÜK AMA ÖNEMLİ DAVRANIŞLARI GÖSTERME KONUSUNDA ÇOK CİMRİ DAVRANIRLAR... ÇOCUĞUNA ÇOK DEĞER VERDİĞİNİ, EŞİNİ ÇOK SEVDİĞİNİ SÖYLER AMA ÖZÜR DİLEME GİBİ BİR DAVARANIŞI ASLA GÖSTERME LÜTFUNDA BULUNMAKTAN KAÇINIRLAR. ÇÜNKÜ KOMPLEKLERİ VARDIR. ÖZÜR DİLEYİNCE ONURUNUN ZEDELENECEĞİNİ ZANNEDER. OYSA SEVDİKLERİNİN KARŞISINDA BÜYÜYECEĞİNİN FARKINDA DEĞİLDİR. SELAMLAR  16.01.2007 10:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 221
Toplam yorum
: 1772
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1864
Kayıt tarihi
: 27.09.06
 
 

Evli bir kız çocuğu babasıyım. Yüksekokul mezunuyum. Bir kamu kurumunda çalışıyorum.16.03.2017 ta..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster