Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Mayıs '08

 
Kategori
Komşuluk
Okunma Sayısı
502
 

Komşularım

Komşularım
 

Kızgınım, çok hemde. İnsanlara kızıyorum. Özellikle kadınlara. Bu kızgınlıktan ya mizah doğar, ya lirizm, ya dram.

Genellikle bu kızgınlıklarıma, kaş kaldırmalarıma gülüyorum. Kendim ile dalga geçerken aslında onlar ile dalga geçtiğimi anlamıyorlar. Mesela örnek mi vereyim. Bina da su faturaları gelmiş en çok ben kullanmışım. Benden sonra da alt kattaki komşuma diğerlerinden biraz fazla su faturası gelmiş. Ben de onlara ‘bir kere ondan bulaşık yıkadım ya ondan çok su faturası gelmiştir’ dedim. Tabi güldüler. Tamam belki bende su kullanmaya dikkat etmeliyim. Geçen sene halıları yıkamaya bile vermemiştim. Evde eşim ile ben temizlemiştik. Suya dikkat etmeliyim ama daha az su ile nasıl temiz kalınır ki.

Ev hanımlarına hayranım, gerçekten evin ekonomilerini onlar yapıyor. Daha önce çalışırken kızardım. Bütün gün oturup akşam 5 ten sonra yemek yapıyorlar diye, şimdi onun mantığını anladım. Çünkü yemeği iki kere ısıtmak zorunda kalmıyorlar. Böylece hem doğalgaz tan tasarruf ediyorlar. Hem de besinin ertesi güne kalırsa yeme tazeliğini koruyorlar. Bende ya zeytinyağlılar dedim. Bunları muhakkak önce yapıp soğutmak gerekiyor dediğimde 1 kattaki komşum akşam beşte pırasa yapıyordu.

Bakışları aynen şöyleydi ‘bunu da sıcak yesinler’ der gibiydi. Hele bulaşık işi görülmeye değer. Bütün bulaşıkları akşam mutfağa yemek yapmaya girdiklerinde yıkıyorlar. Ben kendim ile kıyaslamıyorum. Bunları gerçekten bilmiyordum. Şaka falan değil. Biraz kızıyorum. Kendinize niye ifade edemiyorsunuz diye de soruyorum üstelik. Ben olmaktan çoktan vazgeçmişler. Bize takılmışlar. Ama biz olayındaki beni yine unutmuşlar.

Acaba bu genetik mi. Annelerimiz de belki bir devleti yönetecek kadar değil ama ekonomisttiler. Bize de bunu öğrettiler. Uygar yaşama ile verilene razı olma durumunu ayırmamız gerekiyor. Ama diyorum. Biz millet olarak işimize yarayan her şeyi çok güzel kullanıyoruz. Evlerindeki plastikleri atın çok sağlıksız, hem de küresel ısınmaya sebeb oluyor dediğimde. Bana inanmayan binadaki komşularım su söz konusu olunca küresel ısınma var suyu tasarruflu kullanmalıyız diyecek kadar kendi durumlarının farkında değiller.

Ama bu durum sadece hiç çalışmamış bayanlar için değil de diğer çalışan bayanlar içinde geçerli, ben mi.

Ben mi hiç kendimi bayan gibi hissetmedim. Ne çalışırken, ne evde otururken, insan olarak ihtiyaçlarımı düşündüm. Desarj olmayı istedim, gittim içtim. İnsan olmayı öğrendim. Ya da bize bunu kafamıza çakarak öğrettiler. Ama dişiliğimi de seviyorum. Şimdi kadınlar ile konuşuyoruz. Bunları onlara anlatıyorum. Ama anlamak bir yana, yanından bile geçmiyorlar. Elektrik süpürgesi çok elektrik yakar diye haftanın 2 veya 3 günü elektrik süpürgesi açanlar var. EL gırgırı ile işi götürmeye çalışanlar var. Ne işe yaradığını düşündüğümüz el gırgırı o kadar çok işe yarıyor. Kadınlar günü kurtarıyor bununla.

Ben hepsinin ekonomiyi düşünmelerine kızmıyorum. Üretime katılmadıkları için, tüketirken tedbirli olmalarına saygı duyuyorum. Ama üretime katılsalar, az da olsa para kazansalar, evin bütçesine katılsalar, eve para getiren erkeğin akşam sırf bu yüzden sokakta kalma, hatta bir başka metres tutma hakkı var ise, kendileri de ben olma savaşı verseler. Kitap okusalar. O saçma televizyon programlarını seyretmeseler. Yaşadıkları dünyayı sorgulasalar. Kızgınım.

Onlara çoğu zaman anlatıyorum. Çevremdeki kadınlara lütfen soru sorun diye. Hele evde oturanları anlıyorum diyeyim ya okuyup eline mesleğini alıp, böyle davrananlara ne diyeyim para harcamayı sadece ve sadece marka alıp giyinmekte gören, kadınlığı sadece kuaför den çıkmamak olarak gören, çok boyanınca kendilerini daha feminen hissedenler, siyaset söz konusu olunca sadece başörtüsü ile lafa girmeye çalışıp kendi durumlarına kılıf arayanlar, ev hanımlarına burun kıvıranlar, empati yapmak yerine küçümseyenler yaşamı sadece ben merkezli olarak yaşayanlar ne olacak. Ve ister çalışan kariyer yapan olsun, ister evde oturan 2 çoçuk sahibi olsun cinsellikleri ne olacak. Kadınları nasıl kendilerine yabançılaştırıyorlar. Kadın olmak ile dişi olmak arasında git gel yaşatıyorlar. Bunlar işte beni kızdırıp, yüreğime parmak sokanlar, bazen ağlayacak duruma getiren şeyler. Biz geleceğimize neler yapıyoruz.

Lütfen bana söyleyin ne olacak?

YASEMİN YENİL

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 96
Toplam yorum
: 33
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 326
Kayıt tarihi
: 05.09.07
 
 

Size hikayeler anlatmamı beklemeyin, halen büyümek istemeyen birisiyim. Daha çocuk, daha yaramaz ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster