Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Nisan '14

 
Kategori
Komşuluk
Okunma Sayısı
486
 

Komşuluk ilişkileri

Komşuluk ilişkileri
 

komşuluk ilişkileri(görsel netten)


Komşuluk ilişkileri dayanışma açısından önemlidir. İyi komşuluk ilişkileri bizlerin huzur ve güveni, mutluluk acı, sevincin paylaşımı bakımından ve dayanışma açısından önem taşır. Atalarımız: “ Ev alma komşu al” demişler. Çok doğru, kötü komşuluk ilişkileri, insanlarda güvensizlik, yalnızlık hissi uyandırır.

Günümüzde bu ilişkiler her ne kadar geçmişe oranla zayıflasa da, bazı yerlerde yine de güçlü bir şekilde devam etmektedir. 

Ankara’da telefon çaldı ve Fethiye’den bir komşum :”Ne zaman yola çıkacaksınız?” diye sordu, ertesi günü gideceğimizi öğrenince: “Sakın başka kimseye söz vermeyin, yarın akşam yemeğe bizdesiniz” diye ısrarla belirtti. Her ne kadar zahmet etmeyin yolda yiyip geliriz dediysek komşumu ikna edemedik.

Ertesi günü sabah saat 6 da hareket ettik uzun bir yolculuğun ardından Fethiye’ye geldik. Bahçeden içeriye girince yolculuğun yorgunluğunu unuttum. Her tarafta renk, renk güller açmış, eve girince tertemiz bir evle karşılaştık. Komşumun birisi temizlikçi bulup evi temizletmiş, kendisinde anahtarımız vardı. Karşıdaki komşumuz koşup geldi, akşam yemeğine davet etti, üzülerek reddettim zira bir gün önce telefonla aryan komşuma söz vermiştim.

Neşe içinde komşularımız etrafımızı sardı, bir ihtiyacımızın olup olmadığını ve bizi görmekten mutlu olduklarını belirttiler.

Akşam yemeğinde telefonla arayan komşum, tam bir ziyafet sofrası hazırlamış sağ olsunlar neşe içinde yedik, yorgunluğumuzu attık.

Aşağıda komşularım için yazdığım şiirimi sizlerle paylaşmak istedim. Komşularıma sonsuz teşekkürler selam ve sevgiler, her birisini ayrı, ayrı seviyorum, onlar bizim için bir değer.

Komşularım

 

Komşu bir servettir, derde devadır,

Bazen akrabadan üstün tutulur,

Sevgi saygıyla sohbet edilir,

İyi ki varsınız canlarım benim…

 

Toplanırız bahçelerde neşeyle,

Fıkra espri kahkahalar doyumsuz,

Çiçeklerin arasında yenir yemekler,

Gecelerde mest oluruz uykusuz.

 

Sabah deniz sefası dalgalarla,

Akşam programı plajda hazır,

Dönüş yolunda başlar hoş şakalar,

Moral kaynağıdır dost komşularım

 

Sizinle eğlendim sizinle coştum,

Fethiye’ ye her yaz sevinçle koştum,

Açtı çiçeklerim sizinle hoştum,

Bana yaren, kardeş, dost oldunuz..

 

Bir komşu insanı ederse mutsuz,

Sattırır evi, barkı o vicdansız,

“Ev alma, komşu al “ der atalarımız,

Hayatın keyfidir komşularımız.

NAHİDE ÇELEBİ

  

15 Haziran 2005 Fethiye

 

 

 


 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gözleri öpülesice insanlarımız her ne kadar azaldıysa da insanı onurlandıracak ve gururlandıracak,mutlu edecek kadar da var ama değerli öğretmenim.Ne güzel ne sevinçli ve duyarlı komşularınız varmış,onların size davranışlarında özellikle sizin payınızın olduğunu söyleyebilirim.Ne mutlu size.Selam ve saygılarımla.

Abbas Oğuz 
 12.05.2014 12:46
Cevap :
SAYIN OĞUZ DEĞERLİ YORUMUNUZA TEŞEKKÜRLER MARMARİS'TEYİM YAZILARINIZI OKUYAMIYORUM ÖZÜR DİLERİM.SELAM VE SAYGILAR.NAHİDE ÇELEBİ  13.05.2014 11:52
 

Marketler çoğalınca komşulukta kayboldu diyebilirim. Nerdeeee o eski komşular....

Abdülkadir Güler 
 10.05.2014 20:25
Cevap :
DEĞERLİ YORUMUNUZA ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.NAHİDE ÇELEBİ  13.05.2014 11:55
 

Anadolu’da sürüyordur bu adetler de büyük şehirlerde bitti:( Çocukken elimde fincan komşu kapısını çalıp zeytinyağı, un, şeker az istememişimdir! En sıkıldığım ise annemin, “Koş oğlum Ayşe Teyze’ne, sor bakalım bu akşam müsaitler miymiş?” demesiydi! “Ayşe Teyze, müsaitseniz bu akşam annemler size gelecek.” demek beni nasıl utandırırdı anlatamam:) Şimdi hatırladıkça gözlerim doluyor! Hocam, demek ki komşularınız da sizin gibi çok iyi insanlarmış. Selam ve sevgiyle.

Ata Kemal Şahin 
 08.05.2014 8:17
Cevap :
Sevgili Ata Kemal Krdeşim, değerli yorumunuza çok teşekkür ederim, eski komşuluklar azaldı, ama burada ki komşuluk ilişkileri çok güzel.Allah anneciğine rahmet eylesin. Not İnternet bağlanmadı yanımızdaki otleden bağlandım , sağ olsunlar komşuluk ilişkilerinin bu a güzel bir örneği.Selam ve sevgiler, gözlerinizden öperim.NAHİDE ÇELEBİ  09.05.2014 11:06
 

Özellikle büyük şehirlerimizde ve apartmanlarda yaşayan sakinler birbirinden bi haber yaşıyor olsa da böyle sizler gibi komşuya ve komşuluk em veren ve onu canlı tautan değerli şahsiyetlerin sayesinde bazen kardeşten ileri olan komşuluk ilişkileri canlı tutulmaya çalışılıyor. Evinize hoş geldiniz. Gönlünüzce bir tatil geçirmenizi diliyorum. Sevgilerimi ve selamlarımı gönderdim size Nahide Hocam. Sağlık ve mutluluklar.

Hanife MERT 
 02.05.2014 23:13
Cevap :
Canım benim çok teşekkür ederim, sağ olun. Komşuluk ilişkileri önemli. İnternetim halen bağlanmadı, yanımızdaki otele geldim oradan yazıyorum, sağ olsun yöneticiler iyi komşuluk ilişkilerini gösterdiler. Yazılarınızı okuyamıyorum vakit yok kusura bakmayın. Sevgilerimle öptüm sizi.NAHİDE ÇELEBİ  09.05.2014 11:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1948
Toplam yorum
: 11898
Toplam mesaj
: 162
Ort. okunma sayısı
: 1035
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster