Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Eylül '20

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
48
 

Komünizm’in Körlüğü

                                            Komünizm’in Körlüğü
 
 
 
 
Üretim araçlarının mülkiyetinin kamuya ait olmasını hedefleyen ,parasız ve devletsiz bir toplumsal düzene komünizm denir.
 
Komünizm hatalı bir sistem olmasına rağmen anka kuşu asla ölmeyen bir sistemdir, çünkü kendisi insanın insanı sömürmesini ortadan kaldırmayı hedefler.
 
İnsanlar arasında sürekli dayanışma ve işçi sınıfının yönetimde başa geçmesini sağlamak ana fikirlerden biridir, maalesef bu idealist ve insan doğasına tamamen aykırıdır.
 
Öncelikle komünizm toplum sözleşmesinin ana fikrini anlamaktan uzaktır, toplum sözleşmenin ana fikri doğal halleri ile tamamen özgür olan insanların bir araya gelerek, kendi haklarının bir kısmını daha büyük bir kuruma(devlet) devrederek, geri kalan haklarını güven içerisinde yaşamasıdır. Böylece doğal halde var olan en güçlünün istediğini yapabilme durumu sona erer.
 
Anlayacağınız gibi bir toplumun oluşması için farklı düşünceleri olan insanların bir araya gelip, gerek düşünceleri gerek haklarından taviz vermesi gerekir ve bu tamamen insanların dayanışmasına bağlıdır.
 
Komünizm, proleter diktatörlüğü ile insanların dayanışması yerine belirli bir azınlığın güç kullanması ile toplumu şekillendirmeye çalışır. Toplumun büyük bir çoğunluğu kendini bu sisteme dahil etmek istemezse onları öldürmeyi devrimci bir eylem olarak meşru bile görür.
 
Devlet’in başına geçen bir avuç devrimci düşünelim şimdi. Hepsi tek bir hedef için birleşmiş, ama farklı görüşlere sahip insanlar olarak başarılı oldukları takdirde, oluşan otorite boşluğunu doldurmak için siyasi manevralarla birbirini parçalayacak ve hatta yaptıkları devrimi koruyabilmek için devirdikleri rejimden daha otoriter olmak zorunda kalacaklar.
 
Siyasi gücün tek bir grup insanda toplanması bir devletin kendi vatandaşlarına güvenemediği ve halkın oluşturduğu devlete meydan okumaya cesaret edemediği bir düzen oluşturur.
 
Devrim öncesinde İnsanları burjuva,açgözlü ve bencil  gören bu düşünce sistemi devrim sonrasında aynı insanlara güç vermiyor mu?
 
İnsan emeğinin kutsalığından bahsedip, insanları emeğinin meyvelerini başkaları ile paylaşmamasını yanlış gören bu sistem, sosyal adalet anlayışı ile zenginliğin eşit dağıtılması yerine fakirliğin eşit dağıtılmasına sebep olmakta.
 
Ekonomik alanda emek değer teorisi ile hiçbir yere varamazsınız çünkü birinin çöpü her daim öbürünün hazinesidir her şeyin devlet kontrolü altında olan ekonomi sadece en basit ihtiyaçları yaratacak vizyona sahiptir refah yaratmak için girişimcilik ve serbest piyasa şarttır ekonomi insanların etkileşimi ile şekillenen bir sistemdir ve kesinlikle doğa bilimleri gibi kesin kuralları yoktur.
 
Çin halk Cumhuriyeti devlet kontrolündeki ekonomik planları ile insanları çiftliklerde çalıştırıp, evlerinin arka bahçesinde çatal ve bıçaklardan inşaat metali yapmaya çalıştırmıştır, insan eli ile yaratlan bu kıtlıkda 15 milyon kişi açlıktan ölmüştür.
 
Devlet gibi milyonların hayatından sorumlu olan bir yapı tüm bireylerinin ihtiyaçlarını, yeteneklerini ve imkanlarını bilemez onların  mesleğine, hayatını nasıl yaşaması gerektiğine ve kaderine karar veremez aksine milyonlar devlet gibi bir yapının kaderine ve işleyişine karar vermelidir.
 
1991 sonrası merkezi gücü ile halkına hesap vermeyen komünist rejimler liberal demokrasiler hesap vermek zorunda kalmıştır.
 
“İnsan özgür doğar; oysa her yerde zincire vurulmuştur. Falan kimse kendini başkalarının efendisi sanır ama böyle sanması onlardan daha da köle olmasına engel değildir.”
 
 -Jean Jacques Rousseau
 
 
 
 
 
SUFİ, ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 3
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 82
Kayıt tarihi
: 22.07.20
 
 

17 yaşında bir Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisiyim ve toplumun problemli olduğuna inanıyorum ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster