Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ocak '13

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
738
 

Kömür ocağında metan gazı patlaması

Olan yine garibanlara oldu. Anaların, eşlerin, evlatların ciğerleri parçalandı. Evlatlar “Babam nerede diye ağlayıp çırpındılar. Kozlu Kömür ocağında metan patlaması oldu. Metan patlaması yeterli miktarda oksijenin (% 12 den yüksek), patlayıcı gazın CH4 (% 4–15) bir araya gelmesi ve bir tutuşturucu kaynağı ile teması sonucunda gerçekleşir. Tutuşma kaynakları açık ateş, fazla ısınan yüzeyler, sürtünme veya elektrik ile oluşan kıvılcımlar ve patlayıcılar olabilir. Patlama sırasında ortamın genişliğine göre sıcaklık 1850–2650 0C’ye ulaşırken patlama sonrasında basınçlı hava dalgası ve alev dalgası etkili olur, alev dalgası ikincil ve üçüncül patlamalara neden olabilir. Metan patladıktan sonra patlama noktasında yüksek bir basınç kuvveti ile “ileri şok” olarak adlandırılan hava dalgasını oluşturur. Patlama noktasındaki gazların soğuması ve su buharının yoğunlaşması neticesinde düşen basınç etkisi ile “ters şok” isimli ikincil bir etki oluşur bu ters şok ileri şoktan daha düşük kuvvetli olmasına rağmen daha fazla yıkıcı etkiye sahiptir. Ülkemizde, bu patlamalar, sıklaşmaya başladı. Gerekli önlemler, insanlar öldükten, yürekler yandıktan sonra mı alınacak.

Yakıldı ağıtlar, kara kuyuda can verenlere,

Bir kara duman yükselir, Kozlu semalarına,        

Hıçkırıklar, çığlıklar, karışır dumanlara,

Dualar, yakarışlar yanan evlatlar için.

Göçük altında yaşamını kaybedenlere, Allahtan rahmet, ailelerin başsağlığı dilerim. Yaralılara acil şifalar. Dilerim bu son facia olur.

NAHİDE ÇELEBİ

Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun Kozlu Müessesesi’ ne ait kömür ocağında metan gazı patlaması sonucu oluşan göçükte 8 işçi hayatını kaybetti. Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun Kozlu Müessesesi’ ne ait kömür ocağında metan gazıpatlaması sonucu oluşan göçükte 8 işçi hayatını kaybetti. Sinir krizi geçiren madenci yakınlarını, beraberindekiler sakinleştirmeye çalıştı. Türkiye Taş Kömürü (TTK) Genel Müdürü Burhan İnan, yer altında 8 madencinin cesedine ulaşıldığını söyledi. İşçilerden 5'i gazdan zehirlenerek, 3'ü ise metan gazının açığa çıkması sırasında oluşan göçük altında kalarak hayatını kaybetti. 1 işçi ise ağır yaralı kurtarıldı. İSİMLERİ AÇIKLANDI Ölen işçilerin isimleri şöyle: Hasan Bozacı, Hüseyin Kürekçi, Muharrem Yapıcı, Yüksel Koca, Ahmet Şekerci, Köksal Kadıoğlu, Muhsin Akyüz, Satılmış Arslan. Yaralı olarak kurtarılan Hayrettin Kıran isimli işçi ise hastaneye kaldırıldı.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Nahide Hanımcım Merhaba,AbdulKadir Hocamızın dediği gibi olanlar yoksul vatandaşımıza oluyor.Çok üzgünüm.

Şennur Köseli 
 08.01.2013 9:12
Cevap :
Ben de çok üzüldüm, Sorumlu her kes hesap vermeli.Sağlık ve mutluluk deileklerimle.NAHİDE  09.01.2013 4:42
 

BU NE ANLAMLI ŞİİR, DUYGULANDIM...

Sündüs Akkaya 
 08.01.2013 2:00
Cevap :
ÜZÜNTÜ VE İSYANIMIN İFADESİ CANIMÜ .ÖPTÜM.NAHİDE  09.01.2013 4:43
 

Kömür Ocağında ölen vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet ve ailelerine başsağlığı diliyorum.Zaten olanlar fakir vatandaşlarımıza oluyor....Ya sabır diyorum...

Abdülkadir Güler 
 07.01.2013 22:40
Cevap :
İnşallah bu acı olaylar bir daha yaşanmaz, Allah rahmet eylesin.Yorumunuza çok teşekkür ediyorum Hocam.Selam, sevgi ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ  08.01.2013 4:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1854
Toplam yorum
: 11300
Toplam mesaj
: 162
Ort. okunma sayısı
: 1030
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster