Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Temmuz '11

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1524
 

Komutanların istifası kriz değil, demokrasi adına bir kazanımdır

Komutanların istifası kriz değil, demokrasi adına bir kazanımdır
 

Genel Kurmay Başkanı Işık Koşaner ve Kuvvet Komutanları emekliliklerini istediler…aslında önce istifa ettiler ama sonradan emekli olmaya karar verdiler!

TSK'nın komuta kademesi top yekun boşaldı, Jandarma Genel Komutanlığı hariç.

Komutanların istifası anormal bir gelişme mi? Hayır, bence çok normal, hatta bir hayli gecikmiş bir durum.

Ergenekon, Balyoz, internet andıcı gibi davalar açıldığında, o dönemde askeri komuta kademesinde kim varsa anında istifa etmeliydi.

Davalara tepki göstermek adına değil …daha şeffaf daha saydam bir ordu yapılanmasına ön ayak olmak için, ordunun saygınlığını ve halk arasındaki gözbebeği sıfatını bu derece yitirmemesi için, çok önceden yapılması gerekiyordu.

Ancak koltuk ve makamı bir anda bırakmak, devlet içinde devlet olmuş askeri vesayet sistemini ve getirdiği gücü bir anda elinin tersi ile itmek o kadar kolay değildi…

Sanki her biri birer ayetmiş gibi uygulanan “teamüller” ( askeri atamalarda alışılagelmiş kural ve kalıplar) le oluşturulan komuta kademeleri, iş başına gelen askeri bürokrasinin sorgulanamazlığı ve denetimsizliği, kendi işini yapmakta başarısı tartışılan (bkz. terörle mücadele) ancak siyasete müdahalede son derece hevesli, çok ciddi iddialar karşısında duyarsız ancak hukuk ve yasalara direnmekte hiçbir beis görmeyen bir orduyla Türkiye nereye kadar gidebilirdi ki?

Bugüne kadar, “teamül” gereği atanmış 350 den fazla general yönetimindeki TSK, NATO içinde de “en hantal ordu” ya dönüşmüştür.

Yasalar duruken, askeri teamüllere ne gerek var? Yasalar doğru olanı zaten belirlemiş…“atamalar tamamen siyasi iktidarların görevidir, YAŞ ’ın böyle bir yetkisi yoktur” demiş.

Bakmayın siz, şimdi ne olacak, memleket ordusuz kaldı diyen kriz heveslilerine…Komutanların istifası hiçbir şekilde krize sebep olmaz. Türkiye komutansız kalmaz. Bir kararname ile yeni atamalar yapılır, saydam ve şeffaf bir ordu olarak asli görevine geri döner.

TSK'da son derece iyi eğitimli ve gelişmiş demokrasilerde olduğu gibi siyasete bulaşmamış pırıl pırıl subaylarımız var ve hatta çoğunluktalar…TSK bu subaylarımızla yıpranmışlığını aşabilir ve her zaman halkın güvenini devam ettirebilir.

Hiçbir demokratik devlette, askeri bürokratların istifası bu derece tartışmalara ve gerilimlere konu olmaz. Hatta hiçbir şekilde bu kadar kamuoyunu meşgul etmez.

Gelişmiş demokrasilerdeki ordular askeri bürokrasiye değil demokrasiye hizmet ederler. İstifaların da bu anlamda ordu ve demokrasi adına bir kazanım olduğunu düşünüyorum.

Siyasi otoriteye düşen görev belli, hemen kararname çıkarılır, yeni komuta kadrosu belirlenir ve Cumhurbaşkanı’nın onayına sunulur…

Ordu da kendine gelir, normalleşir…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Eğer silah arkadaşlarını gözden çıkarıp hapse yollamak zorunda olsaydın görev pozisyonunu hakkını koruyacağına inandığın, güvendiğin bir arkadaşına mı bırakırdın yoksa sevmediğin birine mi bırakırdın? Ben olsam görevimi güvendiğim birine bırakırdım. Gerçek şu ki dünyanın hiç bi yerinde asker silah arkadaşlarını ele vermek istemez. selamlar.

Başak ALTIN 
 04.08.2011 13:20
Cevap :
Sevgili Başak, askeri makamlar babadan oğula gibi, arkadaştan arkadaşa bırakılması gereken bir posizyon değildir ki! Makamların kişiselleştirmesi söz konusu olabilir mi, olursa bunun adı ne olur?!!!...sevgiler  04.08.2011 20:55
 

Herkes görevini yapsın artık. Ordu siyasete karışmasın, sadece askeri görevini yapsın. Başka bi şey istediğimiz yok. Gündüz Vassaf'ın bi yazısında okumuştum, Genelkurmayın Çankaya köşkünün yanında olması bile demokrasiye müdahale gibi birşey diye. Galiba normalleşmeye başlıyoruz. Umarım anayasa değişikliği de gerçekleşir. Eline sağlık. Sevgilerimle...

n. 
 31.07.2011 22:34
Cevap :
TSK; yürütme, yargı ve yasamanının dışında 4.bir kuvvet değildir. Devlet üstü de değildir. Denetlenebiir olmasını, yargılanablir olmasını istemek, sadece görevini yapsın, siyasete karışmasın demek TSk düşmanlığı mıdır? 30 yıldır bir savaş var ve bitmiyor, darbeler oluyor, darbe planları hazırlanıyor....yanlışlıkları ve hataları görmezden mi gelelim? TSK'nın çoktan değişmesi gerekiyordu! Anayasa değişikliği konusunda ise biraz şüphelerim var, bu meclis yeni anayasayı umarım çıkarabilir...çok teşekkürler, sevgiler  01.08.2011 7:34
 

Gördüm! Okudum! Geçtim! Cemce sevgilerimle...

Cem Beraat Çamsarı 
 31.07.2011 14:49
Cevap :
görmeseydiniz şaşardım:))) sağlıcakla kalın...  31.07.2011 15:57
 

Ne ezberi... Ben diyorum ki; biraz da şu terörsite yüklen, çağrı yap. Uluslarası taşeronlara yani... Emekli olsunlar artık. Sizi dinlerler belki. Hep askere abanmakla olmaz ki... Bi kınama, bi bildiri neyin yayınla bir kez olsun! Bir kez olsun şehit ailelerine başsağlığı dile. Onlar taş kovuğundan çıkmadı ki... Yani sen de ezberlerini boz artık. Fazla ezbercisin :)

Ayrıntıda gezinmek 
 31.07.2011 11:19
Cevap :
Tamam amirim..."kahrolsun PKK ve taşeronları" oldu mu? :) ...Şehitlere gelince, her ölen insan benim için "can". Sahteden sahteden ağıt çekenlerden, yuhlayanlardan değilim? Oldu mu amirim:) ...sevgiler, iyi pazarlar  31.07.2011 13:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 476
Toplam yorum
: 2871
Toplam mesaj
: 123
Ort. okunma sayısı
: 2311
Kayıt tarihi
: 10.07.08
 
 

Çok eskidendi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster