Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ekim '12

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
1316
 

Konferans tamam da ...

Not artırımına dair beklentiler ile aralıksız on gündür yükselişini sürdüren İMKB dün de Kredi derecelendirme kuruluşu FİTCH’in 8 Kasım tarihinde İstanbul’da düzenleyeceği ‘Türkiye’nin kredi görünümü’ başlıklı konferans öncesinde notumuzu arttıracağına yönelik söylentiler ile yükseldi. Güne 320 puanlık yükselişle 70.500 seviyesinden başlayan endeks dün belirttiğim 70,800 direncini iki defa test etti ve günü yüzde 0,58 lik yükselişle 70.686 puan seviyesinden tamamladı.

Yükselişin temelini oluşturan not artımı beklentileri konusunda düşüncelerimi biliyorsunuz. FİTCH’in önümüzdeki ay yapacağı toplantı öncesi notumuzu arttırma ihtimalinin yüzde 10 dan az olduğunu düşünüyorum. Bu yaygara ne derseniz hatırlayacağınız üzere FİTCH geçen yıl yine Kasım ayında (yine not artımı beklediğimiz günlerdi) Türkiye’nin not görünümünü pozitiften durağana çevirmişti. İşte bu yıl yeniden not görünümümüz pozitife çevirebilir. Hepsi bu.

Bugünün en önemli gündem maddesi TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı olacak. Bir önceki toplantıda borç verme faiz oranları 11.5’den 10’a düşürülmüştü. Bugünkü toplantıda yine koridorun üst bandında 75-100 bp arasında indirim beklenmekte. Toplantıda gelecek açıklamalar önümüzdeki dönem için önemli mesajlar içereceğini düşünüyorum.

Endeksi teknik olarak değerlendirdiğimizde kısa vadeli göstergeler aşırı alım bölgesinde ve yorulmuş durumdalar. Bu seviyelerden yukarı çok bir marjın kaldığını düşünmüyorum. Olası bir düzeltmeye herkes hazırlıklı olmalı. Yön konusunda 69.400 desteği izlenmeli. Yukarı hareketlerde ise 70.800 – 71.000 dirençleri takip edilebilir.

 Analiz kendi kişisel görüşüme dayanmakta olup yatırım tavsiyesi olarak algılanmamalıdır. Esray 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 193
Toplam yorum
: 25
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1066
Kayıt tarihi
: 24.10.11
 
 

Ekonomist, stratejist, teknik analist ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster