Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Mart '07

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
6566
 

Konfiçyüs ve Japonya'da eğitim

Konfiçyüs ve Japonya'da eğitim
 

Japonya'da eğitim konfiçyüs'ün felsefesine dayanmaktadır. Konfiçyüs bundan yaklaşık 2400 yıl önce yaşamış ve dünyayı değiştireceğine inanarak yola çıkmıştır. japonya'nın eğitiminin temelini oluşturmaktadır.

Konfiçyus'a sormuşlar ülkenin idaresi sana verilse ne yapardın? Konfiçyüs'ün cevabı"dilini geliştirirdim"demiş.

-Kimin haklı olduğunu tartışmayın neyin doğru olduğuna karar verin.

Karanlığa küfredeceğine bir mum yak.

-Bir ülkenin doğru yönetilip yönetilmediğiniahlak açısından yücelip yücelmediğini anlamak mı istiyorsunuz?o ülkenin musikisini dinleyin.

-Gülümsemeler bulaşıcısır.onada bulaştırın.

-Birlikte kitap okuyun, elele tutuşun ve birlikte yürüyüşe çıkın.

-Bir insanı doyurmak istiyorsanız ona hergün balık vermeyin; ona balık tutmayı öğretin.....

-Bazı insanlara bir şey öğretmenin en iyi yolunun bunu örneklerle göstermektir.

Açlık, ilaçların padişahıdır.hekimler niye perhiz verir bir düşünün.

-Alnını ne kadar dik tutarsan yere o kadar sağlam basarsın.

-Düşünme olmaksızın öğrenme emek kaybıdır. Öğrenme olmaksızın düşünme tehlikelidir.

-Yanlış yapmak bir şey değildir, yanlışını unutmak kötüdür.

-Dil kusurlu olursa , kelimeler düşünceyi iyi nlatamazsa yapılması gerekenler doğru yapılmaz.

-Çoğu insan zihninde olduğu kadar mutludur.

Ne duyduysam unuttum, ne görürsem hatırlarım. ne yaparsam anlarım. (eğitimde duyu organlarının tümünün kullanılmasının tanımı.yani deneyin önemi anlatılmış.)

-Elmas, nasıl yontulmadan kusursuz olmazsa ; insanda acı çekmeden olgunlaşmaz.

Aslında Konfiçyus'un bir örnek teşkil etmesi büyük önem taşır. Eğitimde yardım sever, iyi niyetli, insan sever kişilerin felsefelerinin ve yaşamlarının büyük önemi vardır. Konfiçyus'un düşüncelerinin batıdan farkı herkes herşeye ulaşabilecek yapıya sahip olunduğu inancı var .Yeter ki istekli olunsun. Japonya'da eğitime halkın çok önem verdiği görülüyor. 14.yüzyılda halkın çabası ile okul sayıları artmış erkeklerin%45 kızların%10 okula gitmiştir.

Konfiçyu M.Ö 551-449 da insanı anlamaya çalışmış ve dünyayı değiştireceğine inanmıştır. Araştırma, bulmaya çalışmaya, objektif olmaya fikir üretmeye önem vermiş. japonlar 14.yüzyıldainsanı tanıma şansına sahip olmuşlardır. Paradan çok insanla ilgilenilmiş, eğitimle ilgilenilmiş. Emperyalist olmadan başarılabileceklerini dünyaya kanıtlamışlardır.

Japonya'da yılda bir kişiye 25 kitap düşüyor. Türkiye'de yılda 6 kişiye bir kitap düşüyor.Anaokuluna giden çocuk oranı %92 dir, anaokulu zorunlu değildir.

Eğitim de özel, yerel, belediyeler olmak üzere üç kısımdan oluşuyor. halk arasında eğitimi sahiplenme fikri gerçekleşmiş.Eğitim sadece devletin yapabileceği bir unsur olsaydı Rusya yıkılmazdı. Tüm dünya yardımlaşmanın, paylaşmanın ve ortak unsurlara gücümüz yettiğince el uzatmanın öneminin farkına varmıştır. Japonya paylaşmayı ve sahip çıkmayı çok iyi öğrenmiştir. Başarılarının büyük kısmını buna ve eğitime verdikleri öneme sahip olduklarına inanıyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınızı çok beğendim ve özellikle kitap okumanın önemi üstünde durmannız çok güzel. Bizde insanlar ne yazık ki boş milliyetcillik yapıyor. Eğitime ve okumaya önem versek de Japonya gibi kendi ayaklarımız üstünde dursak anca öyle bağımsız bir millet olabiliriz.

Sineklerin Tanrısı 
 02.04.2007 18:40
 

Sevgili Yasemin Sürmen, Yazınız ders alınacak ve hemen bir kitabı okumaya başlatacak bir yazı olmuş. Kitap, müzik ve eğitim, işte o zaman olgun, verimli, barışçı insan ve toplum oluşur. İzninizle Konfüçyus'tan birkaç söz de ben yazayım: ''Bir ulusu tutsak etmek isterseniz, müziğini çürütün. Bilgi, insanı kuşkudan; iyilik acı çekmekten; kararlı olmak da, korkudan kurtarır. Ahlak ve sanat, değerini yitirirse, adalet yolunu şaşırır.'' Selam ve sevgilerimle... Esen kalınız...

Cemal Hüseyin Çağlar 
 31.03.2007 0:19
Cevap :
Bizimde nice felsefe uzmanlarımız var Mevlana yılı bu yıl.Önemlerini açıklamaya çalışıcam.Ancak japonya bitmiş bir milletten var oldular,incelemeye değer.  31.03.2007 13:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 285
Toplam yorum
: 189
Toplam mesaj
: 66
Ort. okunma sayısı
: 4000
Kayıt tarihi
: 17.07.06
 
 

      Üniversiteyi Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesinde Fizik öğretmenliği bölümünden..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster