Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Temmuz '17

 
Kategori
Yapı / İnşaat
Okunma Sayısı
641
 

Konkasör Nedir ? Konkasör Nerelerde Kullanılır ?

Konkasör Nedir ? Konkasör Nerelerde Kullanılır ?
 

Konkasör Tesisi Nedir ?

Maden ocakların da ve benzeri alanlar da çıkan büyük kaya parçalarını parçalara bölerek, kullanım alanlarına göre ayarlayabilen tesislere konkasör denir. Konkasör tesisleri halk dilinde daha çok taş kırma makinaları olarak bilinmekte olup, özellikle son dönemler de sıkça ismi duyulmaktadır.

Konkasör tesisleri sabit ve mobil konkasör olmak üzere 2 kısma ayrılır. Sabit konkasörler kurulduğu alanda hizmet veren ve taşınabilir özelliği olmayan tesislerdir. Mobil konkasörler ise seyyar olup, farklı alanlarda da işleme alınabilecek tesislerdir.

Sabit ve mobil konkasör tesisleri de özellik yapılarına göre, 90 lık konkasör, 110 luk konkasör ve 140 lık konkasör diye ayrılır. Bu rakamlar kırılacak taşın cinsine göre belirlenmektedir.

Konkasör tesislerini oluşturan mekanizmalar başlıca besleyici bunker, çeneli kırıcı, tersiyer kırıcı, titreşimli elekler, darbeli kırıcı gibi kırıcı çeşitlerinden oluşmaktadır. Bu kırıcı tipleri her tesiste yer almayıp, karşı tarafın üreteceği taşın cinsine göre belirlenmektedir.

Konkasör Tesisinin Maden Sektöründeki Yeri

Ağırlık olarak 1970’ler de Türkiye de aktif olarak kullanılan bu tesisleri imalatı sadece belli başlı birkaç firma tarafından karşılanıp, ağırlık olarak yurt dışından getiriliyordu. 2000’li yılların başında ise sektörün genişlemesi ve tabi ki teknolojinin de ilerlemesi ile hem üretici sayısı çoğaldı hem de yeni nesil diye adlandırılan konkasör tesisleri imalatı yapıldı. Düne kadar dışarıdan aldığımız tesisleri artık bugün kendi maden firmalarımız vesilesi ile yurt dışına ihracatlarını yapıyoruz. Ortalama yılda 100 ü geçkin tesisin ihracatı yapılan ülkemiz de daha çok Güney Afrika ve diğer Afrika ülkeleri başta olmak üzere doğu bölgelerinde de büyük bir pazara sahibiz. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 4
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 351
Kayıt tarihi
: 20.02.17
 
 

Öncelikle merhabalar, kendi alanım madencilik olmakla birlikte, konkasör ve benzeri taş kırma ele..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster