Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Mart '10

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
1006
 

Konservatuvar Orkestrası konseri ve ADSO'ndan Schumann'ın 200. Doğum Yılı anması

Konservatuvar Orkestrası konseri ve ADSO'ndan Schumann'ın 200. Doğum Yılı anması
 

A.Ü Devlet Konsevatuvarı Orkestrası. Şef Orhan Ahıskal, Başkemancı Can Özhan


Akdeniz Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Orkestrası'ndan "Mozart ve Beethoven ile Senfoni" başlıklı konseri dinledim, ADSO'ndan bir gün önce. A.Ü. öğretim üyesi Doç.Dr. Orhan Ahıskal yönetti konservatuvar orkestrasını. Konulu bir konserdi ve; "Mozart ve Beethoven'dan örneklemelerle senfoni janrının bir tanımı ve senfoni formu" adını taşıyordu.

Uluslararası keman sanatçımız Orhan Ahıskal'ın hazırlayıp sunduğu konser, beklediğimden çok ilgi gördü. Geçmiş yıllarda ADSO yılda 5-7 arası konserini A.Ü. Atatürk Kültür Salonu'nda verirdi. Gitmek sorun, dönmek bir kat fazla sorundu. Gidince de huzur bulunmazdı, koskoca üniversitesinin konferans salonunun 1/4'ünün ancak dolduğunu görüp üzülürdüm açıkçası. İki ya da üç yıldır bu zulümden kurtulduk! Acı da olsa bu ifade, doğru bir ifade. ADSO artık tüm konselerini AKM Aspendos Salonu'nda vermekte.

Konuyu toparlayacak olursak; öğrencilerinin oluşturduğu A.Ü. Devlet Konsevatuvarı Orkestrası Konseri'nde, Olbia A Salonu'nun hemen tamamı doluydu. Dışarıdan dinleyici olsa da, önemli kısmı üniversite öğrencileriydi salondakilerin. Üniversitenin, bünyesindeki orkestrasına sahip çıkması bu açıdan sevindirici idi.

Şef Orhan Ahıskal, senfoni sözcüğü ve tanımı içinde yer alan bölümleri tek tek anlatıp orkestraya örnekleterek bir nevi eğitim konseri verdi. W.A. Mozart Senfoni 41 "Jüpiter" 1. bölüm Allegro vivace ve 4. bölüm Molto Allegro ile başladı konserine orkestra. Bir öğrenci orkestrası kriterini gözönünde bulundurduğunuzda başarılıydı dinlediğimiz konser. Özellikle trompetler ve timpani belirgin bir nitelik sergiliyordu. ADSO'nın profesyonel elemanlarıyla Konsevatuvar Orkestrası desteklenmiş, müzik kalitesinin artması sağlanmıştı. İkinci yarıda L.v. Beethoven Senfoni No.1 (tamamı)seslendirildi.

Geçtiğimiz günlerde Güher-Süher Pekinel kardeşlerin "keman desteği" ödülünü alan Can Özhan, 'başkemancı' olarak çıktı dinleyenlerin karşısına.

Sonuç itibarıyla ilk kez dinlediğim A.Ü. Devlet Konsevatuvarı Orkestrası'nı beğendiğimi söyleyebilirim.

Emek veren değerli keman sanatçımız Orhan Ahıskal ve öğrencilerine teşekkür ederim.

***

Bir sonraki gün, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası konser proramında, "R.Schumann'ın 200. Doğum Yılı Konseri" ni gerçekleştirdi. Bu hafta şef değişikliği ile gerçekleşti konser. Fan Tao adı duyurulmuştu şef olarak, Fahrettin Kerimov çıktı karşımıza. Solistimiz, değerli bir piyano sanatçımız Emre Elivar'dı. Başkemancı İbrahim Sezer.

AKM Aspendos Salonu'nda vardı bu kez, dinleyici sayısı sorunu. Bu sezon genel olarak dolu geçen ADSO konserleri, bu hafta epeyce bir dinleyici kaybına uğramıştı.

Programın tümü R.Schumann'dan seçilmiş; Manfred Uvertürü Op.115 ile başladı konser. Daha sonra genç ve başarılı piyanistimiz Emre Elivar geçti piyanosunun başına La Minör Op. 54 Piyano Konçertosu'nu seslendirdi. E.Grieg'in La Minör Op. 16 Piyano Konçertosu'yla büyük benzerlik gösteren bu eseri, başarıyla sundu solistimiz. Her iki konçerto da, iki bölüm halinde seslendilmektedir.

Üner Birkan şunları yazmış eserle ilgili, 'Dinleyicinin kitabı'nda: "Konçerto, teknik açıdan öteki piyano konçertolarından, piyano ile orkestra arasında son derece sıkı bir bağ kurması ile ayrılır. Birinci bölümde piyano yazısı oldukça güçleşir, çetrefilleşir, ancak hiçbir zaman yüzeye çıkmaz, ustalık gösterileri için zemin hazırlamaz; orkestra çalgılarıyla eşit planda kalır ve onlarla sorulu-yanıtlı cümleler işler. İkinci bölüm, 'intermezzo/ara müziği' adını alır. Bu kısa bölüm, konçertonun ilk ve son bölümleri arasında yer alan, rahat, sakin bir geçiş niteliğindedir. Bu bölüm son ölçüleriyle birlikte, son bölüme ara verilmeksizin geçilir ve konçerto parlak, canlı, sürekli, valsi andırır tempodaki allegro vivace ile son bulur."

Konser akşamında son bölümde yine Schumann eseri, 1. Senfoni "İlkbahar" seslendirildi.

Şef Kerimov'un tüm çalgı gruplarını tek tek özenle dinleyiciye alkışlatması her konserinde dikkatimi çeker. Orkestra üyelerine zarif bir teşekkür olarak algılarım hep bu durumu, belirtmeliyim.

***

Önümüzdeki hafta, "Genç Solistler Konseri" var. Naci Özgüç yönetimindeki ADSO; Keman-Elvin Hoca, Arp-Merve Kocabeyler, Keman-Kudret Emrahlı, Keman-Arslan Büyükkaya, Flüt-Cem Önertürk ve Kontrabas-Tibet Babahan'a eşlik edecek.

C.Saint-Saens Rondo-Kapriçyozo, H.Vaxman Carmen Fantezi, M.Ravel Çigan, H. Wieniawski Keman Konçertosu, A. Khachaturian Flüt Konçertosu, İ.Mirzayev Kontrbas Konçertosu seslendirilecek.

Yetenekli gençlerimizin konserini kaçırmamanızı öneririm.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yine bir ziyafet çekmişsiniz...Gönlünüze sağlık...Sayenizde klasik müziğe düşkünlüğümüz arttı...Teşekkürler...Saygılarımla...

Mesut Selek 
 01.04.2010 23:29
Cevap :
Teşekkürler öğretmenim. Umuyorum bu gidişle size İzmir'den konser yazısı yazdıracağız birgün:) Selmlar, saygılar. H.H.Dulun  02.04.2010 16:56
 

bir ziyafet gibi,görseller,anlatım,sevgideğer Hüseyin Bey,çok değerlisiniz,emeğinize,yüreğinize saygı ve selamla,teşekkürler:)sevgilerimle..

Şerife Mutlu 
 31.03.2010 19:47
Cevap :
Çok teşekkürler öğretmenim, o sizin yüceliğinizden. Selamlar, saygılar. Rumi öğretmenime de elbette:) H.H.Dulun  01.04.2010 11:23
 

zaman tüneli içinde,bugünlere taşınmış;Mozart, Beethoven'un canlıların ruhlarının gıdası olmuş eserlerini;R.Schumann'ın 1.Senfoni'si "İlkbahar" eseri paylaşımınıza teşekkürlerimle; saygıyla, dostlukla selamlarımla.

Zaman Tüneli 
 30.03.2010 17:50
Cevap :
Merhaba değerli dost, hele Mozart dediğimizde ruh gıdaya doymakta değil mi? "İyileştirici müziğinin etkisiyle..." diye başlardı bir zamanlar; R-3 te bir klasik müzik programı. Beethoven ona keza... Sezonun sonuna doğru yaklaşıyoruz, yeterince gıdamızı almalıyız:) R.Schumann'ın "İlkbahar"ı da çok güzeldi. Kuzeydeki sanat dostumuza selamlar, saygılar. H.H.Dulun  30.03.2010 18:29
 

Emre Elivar, yeteneğine hayran olduğum piyanistlerimizden biri. Yakın zamanda Borusan Müzik Evi'nde dinleme şansı bulmuştum kendisini. Prokofyev ve Şostakoviç eserlerini seslendirmişti. R. Schumann'ın 200. Doğum Yılı için oluşturulan repertuar da çok güzel. 1. Senfoni "İlkbahar"daki en baştaki trompet girişi baharın canlanmasına bir çağrı gibi gelir bana. Sonrası da çok hoş, bahara ait ne varsa seslerle görüntülerle içine doluyor insanın. Şef Kerimov'un tüm çalgı gruplarını alkışlatması çok güzel bir davranış. Eğitimci ve uluslararası keman sanatçımız Orhan Ahıskal'ın Mozart ve Beethoven'den örneklerle senfoni formu ile ilgili bilgileri, konseri aynı zamanda bir eğitim çalışmasına dönüştürerek sunması sanatseverler için büyük zevk ve şans diye düşünüyorum. Çok güzel bir paylaşımdı yine; emeğinize, kaleminize sağlık. "Genç Solistler Konseri" ile ilgili izlenimlerinizi de merakla bekleyeceğim. Teşekkür ediyorum, selam ve saygılarımla.

Yaz Hamra Aydemir 
 29.03.2010 12:16
Cevap :
Antalya'da son yıllarda özellikle klasik müzik olsun, opera-bale olsun bir hayli zenginleşti diyebilirim. Konservatuvar da zaman zaman resital ve konserleriyle katkı sağlıyor bu kültürel alana. Keman sanatçımız Orhan Ahıskal'ın gerçekleştirdiği türden konserleri ADSO da programına alıyor; yılda 2 kez falan 'eğitim konseri' adıyla sunuyordu. Hemen hepsinde Sıdıka Gardner Özdil imzası olurdu. Özdil kardeşler Bursa'ya atanınca ADSO programında yer almadı. Konservatuvarımız bu boşluğu dolduracak gibi. Emre Elivar'ı ben ilk kez konserde canlı izleme şansı buldum, çok beğendim. Zaten önceden biliyordum niteliklerini. Genç solistlerimizi cuma akşamı dinleyeceğiz, umarım beklentilerimiz doğrultusunda bir dinleti olur, paylaşırım. Katkı ve yorumunuza teşekkür ederim. Selamlar, saygılar. H.H.Dulun  30.03.2010 14:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 351
Toplam yorum
: 1015
Toplam mesaj
: 23
Ort. okunma sayısı
: 1059
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

1960 Ankara doğumlu bir Çankırılıyım. İşimin burada olması nedeniyle, Antalya'da yaşamaktayım. Ti..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster