Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Haziran '10

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
788
 

Kontgerilla ve Ergenekonu Anlama Kılavuzu Kırk Katır Kırk Satır 1

Kontgerilla ve Ergenekonu Anlama Kılavuzu Kırk Katır Kırk Satır 1
 

Günümüzde derin devlet sözkonusu olunca tartışmalar ardı ardına geliyor.Derin devlet acaba Silivri mahkumlarından mı ibaret ya da demokrasi tüm kurum ve kuruluşlarda yeniden mi inşa ediliyor. Ergenekon askeri vesayetin tasfiyesi mi yoksa bu paşalarda suçsuz yere yatıyorlar suçsuz insanlar muhalif olanlar yok yere tutuklanıyorlar diyenlerden misiniz.

Belki de siz de benim gibi hiçbirini demeyip orada neler oluyor diyenlerdensiniz. Merak etmek ve sormak gerekiyor. Ergenekonun sonuçlanmasının Susurluğun çözülmesi mümkün olmadan olmayacağını ve vicdanları rahatlatmayacağını düşünüyorum. Jitem de kullanılan, pkk tövbecilerinin, itirafçı gizlenmeyen ya da gizli tanık olmaları kitapta en ilgimi çeken konuydu. Bazı paşaların tutuklu bazılarının sadece ifadesinin alınması acaba ordu da bilmediğimiz bir tasfiye mi var şüphelerini ben de hep uyandırdı.

Siz de benim gibi pek te asker yanlısı değilseniz ama bu tutuklamalardan da tam olarak sivilleşme operasyonlarının yapıldığı yönünde sonuçlara da varamıyorsanız Ertuğrul Mavioğlu ve Ahmet Şık’ın Kontgerilla ve Ergenekon’u Anlama Kılavuzu Kırk Katır ve Kırk Satır 1 kitabı karşınıza çıkıyor. Ben merak ettiğim soruların cevabını kitapta buldum. Ancak dikkatimi çeken hususlar -özellikle asker içindeki farklı davranışlar yönünden- yazarlarında dikkatini çekmiş ve buna değinilmiş. Özellikle ordu ile hükümet arasında bir uyumsuzluğun olduğuna hiç inanmamıştım bu konuya kitapta da değiniliyor. Ergenekon soruşturması gizli tanık ifadeleri günlükler Susurluk davasına ait konular kitapta yer almakta.Bir kılavuz gerekiyor. Bence iyi bir kılavuz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 36
Toplam yorum
: 37
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 1749
Kayıt tarihi
: 22.02.10
 
 

Küçük notlar ve kısa paylaşımlar; yazacaklarım yaşadıklarım olacak. Sinema tiyatro ve kitaplar va..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster