Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Mayıs '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
506
 

Kontürüm bitti

Kontürüm bitti
 

NE güzel bir söylemdir o. Bizi biraz daha kişiliksizleştiren. Telefon niye icat edildi. Bilmeye aç olduğumuz bir dünyada insanlar arasında bilgi alışverişini sağlamak için. En azından ben böyle biliyorum.

İletişime duyduğumuz teknolojiden icat edildi. Bilgi akımını sağlasın diye. Ama şimdi, tamamen iletişimeme üzerine takıldı kaldı neredeyse.

Sanırım bu biraz da bizden oldu. Dünya üzerindeki varlığımızın sadece insan ırkına bir katkısı olabileceği gerçeğinden vazgeçerek sadece ve sadece numara olmayı kabul etmemiz ile ilgili.

Telefon lazım, birisinden istiyorsun, ya da birisine birisini aradın mı diye soruyorsun cevap çok basit.

Konturum bitti.

Aslında şunu demek istiyoruz bu dünyaya

-ben bu numaradayım. Ben bilgi öğrenmek için, yeni dostluklar kurmak için, yeni aşklar yaşamak için, göz temasının artık neredeyse hiç kalmadığı bu günlerde bu sorunu telefon ile çözmek için, telefonu kullanmanın gereksiz olduğunu düşünüyorum. Telefon niye icat edildi beni hiç ilgilendirmiyor. Ama hey dünya beni ararsanız ben bu numarada kendimi bulmak için uğraşıyor olacağım, kendi başıma. Ben kimseden bilgi alışverişinde bulunmam, sosyalleşmek için konuşmanın gereksizliğine inanırım. Meraklı değilim. (bazen değil genellikle dedikodu yapan insanlara çok kızmam, asli görevimizi yapıyorlar aslında, kadın olduğum için bunu söylemiyorum. Bazen bilgiyi taşımak veya bilgiye erişmek lazım)

Sadece bir numara olmayı kabul ediyoruz. Kaldı ki yapılan araştırmalara göre Türkiye en çok cep telefonu kullanan bir ülke durumunda iken.

Konturum bitti. Komik değil mi.

Üstelik artık ülkemizde cep telefonu kullanma yaşı o kadar düştü ki. Neredeyse artık ilkokula giden çocuklarda bile olacak. Anneler çocuklarına kontur almıyor niye cep telefonu erken yaşta kullanmanın verdiği vicdani rahatsızlığı böyle engellediklerini düşünüyorlar ama sanki daha büyük bir yara vermiyorlar mı. Onlara sadece istenildikleri zaman aranılıp bulunacak bir kişi olarak, tek numara ile sabitlediklerini.

Çocuklarının bilinçaltına yazılacak telefon numaraları, kendilerini böyle ifade etmelerinin yanlış olmadığı. Sonra da ilkokulda, ortaokulda, üniversitede bir numara belirleyecek onları.

Aslında belki en büyük yanlış da burada. Daha biz üretimin bir yerlerinden yakalayan insanlar bunu yapıyorsa, numara olmayı kabul ediyorsa, konturum bitti cümlesini bu kadar rahat telafuz edebiliyorsak niye çocuklarımızda yapmasın.

Konturum bitti.

Ben çocuğuma böyle bir şey yaparmıyım, altına çizerek söylüyorum, sanırım hayır. Sanırım diyorum, hayata duruşumda beyaz ve siyah olmayı sevmediğimden. Konturlu hat kullanıyor muyum hayır konturlu hat kullanmıyorum. Konturum bitti lafının maddiyat ile bir ilgisi var mı. Bence buna da hayır. Çünkü burada maddiyatı değil, numara olup olmamayı merak ediyorum. İstendiği zaman kontur alıp sisteme dahil olmayı kabul ediyorsan, seni bu söyleme iten sistemi bir yerlerden sorgulamak gerekir.

Konturum bitti.

Sevgilerimle YASEMİN YENİL

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 96
Toplam yorum
: 33
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 356
Kayıt tarihi
: 05.09.07
 
 

Size hikayeler anlatmamı beklemeyin, halen büyümek istemeyen birisiyim. Daha çocuk, daha yaramaz ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster