Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Haziran '07

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
469
 

Konuşmak da neymiş?

Konuşmak da neymiş?
 

İnsanları diğer canlılardan ayıran önemli bir özelliğimizdir konuşmak. Her insan konuşabilir bunu da biliyoruz. Ama bu konuşmak gerçektende "konuşmak" anlamında mıdır? Ya da bir insanın konuşabilip konuşamadığı neye göre belirlenebilir? Doğru konuşmak diye bir şey var mıdır?

Evet her sağlıklı insan konuşabilme yeteneğine sahiptir. Ama bu konuyu biraz irdelememiz gerekir. Bir insna gördüğünüzde ilk olarak onunla konuşmadan önce onun görünüş ve vücut diline göre bir önyargınız bulunur. Bu aşamadan sonra o kişi hakkında bir önyargınız vardır ama önemli kısım şimdi gelmiştir konuşmak. Çoğu insan yeni tanıştığı biriyle bir süre konuştuktan sonra onun kültürel, kişisel ve piskolojik yönlerini kolayca kavrayabilir. Bu aslında o insanın ilk karşılaştığınızda sizinle ne tür bir tavır ile konuştuğu, ne dediği, nasıl bi aksanla konuştuğuna bağlıdır. O insan hakkında bir profil oluşturmanıza yeterlidir.

Etrafınızdaki insanların konuşmalarına dikkat edin. Konuşan iki kişiye biraz yaklaşın ve ne konuştuklarına biraz kulak misafiri olun. Göreceksiniz ki o kişilerin kullandığı kelimelerde, konuşma aksanlarında kendi kişiliklerini yansıtıyorlar. Ve bu bariz bir şekilde fark edilecektir.

Geçenlerde bir hocamın konuşma sırasında söylediği bir laf vardı. Bu uzun süre aklımı meşgul etti ve bu sözü beynimde biraz değerlendirmeme neden oldu. Okulun bahçesinde oturduğumuz bir sırada hocamız "etrafınıza bakın, şu öğrencilerin konuşmalarına bakın" dedi ve devam etti "Aralarında konuştuklarına bakın, konuşurken kullandıkları on kelimeyi geçmez ve bu kelimelerinde zaten yarısını küfür ve argo içeriyor geri kalan kısmı da zaten "lan lun" gibi pek gerekmeyen kelimelerdir" hocamızın bu sözleri beynimce gerçekten değerli sözlerdi. İnsanlar artık konuşmuyorlardı, konuştuklarını sanıyorlardı. Bu her "çevrede" değişiyor ve "çevreler" arası bir ayrım, farklılık meydana getiriyor.

Bu olayı biraz araştırma ihtiyacı ile bir süre insanların konuşmalarına dikkat kesildim. Yeni tanıştığım bir insanda ilk önyargılardan sıyrılarak ağzından dökülen kelimelere kulak kesildim ve bu noktada yoğunlaştım. Ulaştığım sonuç ise sözün mantığını doğrular nitelikteydi. Konuşan insanlara yaklaştığınızda onların zekası, kültürel durumunu, kelime haznesini, hatta kitap okuyup okumadığını bile algılayabiliyorsunuz.

Doğru konuşmaya sahip olmak dileğiyle . . .


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 707
Kayıt tarihi
: 30.05.07
 
 

Ankara'da yaşıyorum. Çok okuyorum, biraz da yazmaya çalışıyorum. Sanatın neredeyse her dalına tutkum..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster