Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Temmuz '20

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
68
 

Konuşmak Üzerine

Konuşmak bize mahsus
Olsa da bir güzel süs
"Ya hayır de yahut sus"
Dili incitme gönül


Ne güzel söylemiş Bestami Yazgan... Konuşmak biz insanoğluna mahsus... Bizi diğer canlılardan ayıran yetilerimizden biri. Hem de güzel bir süs... Öyle ki tatlı dilin yılanı bile deliğinden çıkaracağına inanır, güzel konuşanın ağzından bal damladığını söyleriz. Bu nedenle, bu özel yetiyi güzel kullanmalıyız. Hz. Muhammed'in dediği gibi hayır söylemeli yoksa susmalı. Dili de incitmemeli dinleyeni de... Ne de olsa söz ağızdan çıkana kadar o bizim esirimizdir, ağızdan çıktıktan sonra ise biz onun esiriyiz. (Hz. Ali)

Kemiği olmayan dil, insanı vezir de eder rezil de... Bu mesaj Ezop masallarından birinde gayet güzel verilir. Kısaca anlatmak gerekirse Ksantus, bir gün Ezop'tan misafirlerine en lezzetli yemekleri yapmasını ister. Ezop bütün yemekleri dilden yapar. Başka bir gün Ksantus yine Ezop'tan misafileri için yemek yapmasını fakat bu sefer en kötü yemekleri yapmasını ister. Ezop yine bütün yemekleri dilden yapar. Her iki seferinde de yemekleri dilden yapmasının nedeni sorulunca dilin güzellikleri de kötülükleri de barındırdığını, nasıl kullanılırsa öyle sonuçlar doğuracağını izah eder. Öyle ya söz ola kese savaşı, söz ola kestire başı; söz ola ağulu aşı, yağ ile bal ede bir söz. (Yunus Emre)

Üzerine düşünmemiz gereken bir diğer konu da konuşurken kullandığımız kelimelerdir. Her bir kelimenin ne kadar önemli olduğunun farkında olan Fuzuli bu hususa gayet ince bir şekilde dikkat çeker:

"Karıncayı bile incitmem" deme,
"Bile"den incinir karınca.


Bir "bile"den ne çıkar demeyelim, Fuzuli'ye kulak vermeye devam edelim:

Söz söylemek irfan ister,
Anlamak insan.


Konuşabilmek demek konuşmayı bilmek demek değildir. Neyi, ne zaman ve nasıl ifade edeceğini bilmek biraz kültür gerektirir. Ne söylediğimizi biraz da nasıl söylediğimiz belirler. (Jack London)

Şunun farkına varmalıyız ki konuşmak alelade bir eylem değildir. Konuşmadan önce düşünmek gerekir. Düşünmeden konuşmanın cezası, konuştuktan sonra düşünmeye mahkum olmaktır... (Hz. Ali) Ayrıca söylediklerimize dikkat etmeliyiz, söylediklerimiz kaderimize dönüşmektedir... (Mahatma Gandhi)

Konuşmak üzerine bu kadar şey yazdıktan sonra susmanın önemine de değinmeden geçmeyelim... Ne de olsa birinin bittiği yerde diğeri başlar. Nerede, ne konuşacağımızı bilmek, bir bakıma ne zaman susacağımızı da bilmek demektir. O nedenle, susmak da konuşmak kadar kıymetlidir. Zaten, sükut âlimin süsü, cahilin örtüsü (Hz. Muhammed) değil midir?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 9
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 66
Kayıt tarihi
: 12.05.20
 
 

Çok fazla sıfata gerek yok: Bir garip insanoğluyum. Kitap okumayı, deneme yazmayı, düşünmeyi, maviy..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster