Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Mart '07

 
Kategori
Dostluk
Okunma Sayısı
399
 

Konuşmak ya da konuşmamak

Konuşmak ya da konuşmamak
 

İtiraf ediyorum başlık biraz çalıntı. Bununla birlikte günlük hayatımızda pek çok kereler karşılaştığımız sussam mı? konuşsam mı? İkilemine de başka bir başlık yakıştıramadım.

Özellikle iş hayatında susmanın ve konuşmanın zamanını tam ve doğru olarak belirleyebilmek bizi başarıya götürdüğü pek çoğumuzun malumudur. Günlük konuşmalarımızı bir liste haline getirdiğimiz zaman karşımıza ne çıkardı acaba? Günlük sohbetlerimizin ne kadarı gerçekten bizi anlayan insanlarla, ağzımızdan çıkanın ilerde aleyhimizde delil olarak kullanılmayacağı (bayılıyorum aksiyon filmlerine) keyif dolu geçiyor ki.

Özellikle bizim sektörümüzde (ilaç) her görüşmenin dolayısı ile her konuşmanın mutlaka bir hedefi vardır. Konuşmak bizler için bizleri hedefe götüren bir araçtır. Bu aracı iyi kullananlar başarılı olurlar. İyi kullanamayanlar ise konuşmanın elinde araç olurlar ki o zaman sohbet yokuş aşağı frenleri boşalan arabanın içinde olmak gibidir. Kaza kaçınılmazdır. En az zararla kurtulmanın yolları aranır.

Konuşmanın satır aralarının didiklendiği sektörler de vardır. Ne dedi? Ne demek istedi? Çok emin olmamakla birlikte sanıyorum avukatlık mesleği bu konuyla çok daha ilgili. (Yaşasın aksiyon filmleri). Tabii bir de politika. Günlük hayatta da bu tip insanlar var. Aşırı politik kaygı güden mesajlarla yaklaşıyorlar insana. Adam bir bardak su alabilir miyim dese içinize şüphe düşürüyor. Gerçekten su mu istedi yoksa bir şey ima mı etti diye.

Tane tane, tekrar tekrar sohbetler de vardır. Genelde öğretmenler tarafından öğrencilerle yapılır. İğneleyici olanlar da vardır. Daha çok kadınlar bayılır. Laf sokmaca, sinir etmece, kinaye yapmaca gibi.

Sonuçta herkes bir şekilde konuşur. Kendini ifade etmeye çalışır.

Bir de benim en sevdiğim sohbetler vardır. Dostlar arasında yapılır. Kelimeler inci taneleri gibi birbirine eklenir, sohbet sihirli bir hal alır konuştuklarınızı görür gibi olursunuz. Dünya üstündeki istediğiniz noktaya taşır sizi kelimelerin gücü. Uzaya bile gidersiniz. Yanlış anlamaz, yanlış anlaşılmaktan korkmaz mutlu olursunuz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 22
Toplam yorum
: 52
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 772
Kayıt tarihi
: 16.10.06
 
 

Bebekken çok sessiz olduğum için gerizekalı şüphesiyle doktora götürülmüşüm. Çizgi filmlerde bile ağ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster