Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Şubat '11

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
648
 

Konuştukça Susuyorsun

Konuştukça açılıyorsun, tüm pencerelerin açık, gökten içine doluyor yıldızlar, yıldızlarla dertleşiyorsun, yağmuru alıp içine yeşertiyorsun tüm çalılıkları. Dikenler çoğaltıyorsun konuştukça, batsın diye değil, kanatsın diye değil… Yaksın diye değil yalnızlığın ateşi, kaçıyorsun her şeyden. Bir karışıyorsun ki kalabalığa, silikleşip duyulmasın istiyorsun çığlıkların. En güzel maskeleri resmeden bir ressama şekil yaptırıyorsun, maskelerinle yargılıyorlar seni. Maskeler, çenesi düşük maskeler. Yüzün gerçek değil. Sakladıklarına vakıf olan kimseler bulamıyorsun, dert değil. Konuşuyorsun, konuşuluyorsun, sustuğun zaman bozulacak sanıyorsun tılsım, yalan değil. Her soruya cevap veriyorsun, ahkâm kesiyorsun bilip bilmediğin her konuda, saklanıyorsun, sır değil. Yaftalar yapıştırılıyor, birçok sıfata tabii tutuluyorsun, olur olmaz fikirler yürütülüyor hakkında, herkes bir şeyler gördüğünü zannediyor, doğru değil. Ele veriyorsun kendini en olmadık halinle, çok yüzlü bir şekilde sürüyorsun piyasaya kendini, çelişiyorsun kendinle, iki yüzlülük değil. İnsanların eline verdiğin okun karşısına hedef oluyorsun, yalpalıyorlar, kımıldamadan dursan bile isabet etmiyor ok sana, hedef doğru değil. En saf halinle çıkıyorsun karşılarına, saflığından yararlanıp üçkâğıt yapmaya kalkışıyorlar, dişlerine göre değil. Karmaşıklaşıyorsun, çarpıtıyorsun gerçekleri, çarpmaya çalışıyorlar, titriyor elleri, gözler yerinden fırlayacak gibi üşüşüyorlar üzerine, gidişat hoş değil. 

Ayıklıyorsun seni alt etmeye yarayacak cümleleri veriyorsun ellerine, en vurucu en can alıcı cümleler, zahmet edip geliyorlar üzerine, attıkları taş değil. Ödünç veriyorsun bakışlarını, sözlerini esirgemiyorsun, binalar dikiyorsun, kuleler inşa ediyorsun, çıkıp tepesine bakmaya çalışıyorlar sana, hoş değil. Birkaç başarı hikâyesi anlatıp bıktırıyorsun, yenilgilerinden dem vurup acındırıyorsun, sızlanıp uzaklaştırıyorsun, kaçırtıyorsun, kaçıyorlar, inzivana yöneliyorsun, dönüyorlar geri, dönüş değil. Konuşarak susmanın inceliklerini keşfe çıkmışsın, örnekler vererek, alıntılar yaparak, gülümseterek, gülümseyerek kaçıyorsun, en zayıf yerinden vurmaya hazırlanırken birileri, sen kendinle savaşmaya hazır hale geliyorsun, onlar vuradursun, yere sersinler, ne istiyorlarsa yapsınlar, yeter ki beni benden almasınlar, boşluklarla sürdürdüğüm ilişkimi kopartmasınlar istiyorsun. 

Zırhlar edinmişsin kendine, kat be kat zırhların var, konuştukça delmeye çalışıyorlar, soymaya çalışıyorlar zırhlarını. Sürüp gidiyor bilmecelerin, çözmek ne mümkün, her soruya verilen doğru cevaplar daha bir karmaşık hale büründürüyor seni. Sözler açık, her şey ortada, dil döküyorsun, dillere destan bir kendini anlatış, kendini bırakıyorsun kurtlar sofrasına, sofra kalabalık, aç herkes, doymak nedir bilmeyen oburlar var. Sofradaki sen, uzaktan seyre dalan? Yine sen! 

mustafasus@hotmail.com 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hocam affına sığınarak bir şey soracağım. Bu yazınızı iki kere okudum. Ve çevremde bana IQ derler:) İnanın bazı cümleler ve anlatımlar çok güzel. Ama mantığını anlamadım. Kaç kere daha okumalıyım sizce, Ya da nasıl bir mantık ile veya göz ile satırları takip etmeliyim. Sağlıcakla kalınız.

bumerang 
 01.02.2011 22:57
Cevap :
bu yazıyı okuyan 2. kişi siz oluyorsunuz anlamadım diyen diğer yazılarım için de çok söylerler aynı şeyi:)  02.02.2011 0:17
 

Kurtlar sofrasındaki tek şey;Ben sandıkları "BEN",yani aynda kendi yansımalarını bulacak ve kaçacaklar sahiden...Dişi bir kurtla başedilmez,bahse girelim istersen!Bu sefer öyle maç,iddia,borsa değil,bu sefer ben kazanırsam sen "İNSAN" olacak ve Allah'a inanacaksın?Düşün istersen,kabul edersen!

DERİN, SADE VE KARIŞIK... 
 01.02.2011 21:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 394
Toplam yorum
: 162
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 176
Kayıt tarihi
: 17.09.09
 
 

Bir kurumda yönetici olarak çalışmaktayım, 1974 Kayseri doğumluyum. Son demine varmadan hayatın h..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster