Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ekim '17

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
1171
 

Konusu Zengin Kişi ve Aileler Olan TV Dizileri Hakkında Bir Eleştiri

Konusu Zengin Kişi ve Aileler Olan TV Dizileri Hakkında Bir Eleştiri
 

Aslında sürekli dizi izleyicisi sayılmam. Emekli olduktan sonra zaman da bol olduğundan bazı dizileri izliyorum. İzlediğim birkaç TV dizisinde dikkatimi çeken hususlara değineceğim.

Bir TV kanalında yeni bir dizi başlıyor. Konusu zengin bir adam veya zengin bir aile. Başka televizyon kanalında yeni bir dizi başlıyor, konusu yine zengin bir adamın yaşamı. Milyonlarca dar gelirli insanlar bu dizileri seyrediyor. İlk eleştirim, senaryosunu kötü buluyorum, tamamen kurgu. İnsan ister istemez günümüzde böyle zengin bir aile örneği var mı diye düşünüyor. Bu dizilerde bir zengin konağı ya da zengin yalısı oluyor.Oturanlar zengin bekar adam, annesi, ablası erkek kardeşleri, kız kardeşleri. Bu şekilde yaşayan bir zengin aile var mı acaba?

Dizi örnekleri vererek yazıma devam edeceğim. 'İstanbullu Gelin' dizisinden bahsedeyim. Konusu Bursa'da geçiyor. Bir gazetede okudum, bu zengin ailenin gerçekte Bursa'da yaşamış olduğunu yazıyordu. Dört erkek kardeş ve bir de yaşlı anneleri var. Hizmetçileri, şoförü var. Babalarından kalan şirketi büyük kardeş yönetiyor. Aynı konakta oturuyorlar. Aileyi anneleri yönetiyor, titiz ve prensipli, aile saygınlığına düşkün. Yemeklerini hep birlikte yiyorlar. Büyük kardeş İstanbul'da şarkı söyleyen bir kızla evleniyor. Konakta yaşamaya başlıyor. 2 numara erkek kardeş de ailenin tanıdığı bir kızla evleniyor, konakta yaşamaya başlıyor. Bu kız aslında büyük erkek kardeşle evlenmeyi hayal ediyor, anne de buna taraftar ama olmuyor. Olaylar, sorunlar birbirini takip ediyor. Herhalde sıradaki erkek kardeş de evlenince yine konakta yaşayacak. Ben diziyi izlerken böyle konak yaşamını yadırgadım doğrusu.

Başka bir TV dizisi, Fazilet Hanım Ve Kızları. Bir yalıda oturuyorlar, zengin dul adam, üç oğlu, büyük oğlu evli ve eşi de yalıda, iki oğlu bekar. Bir de zengin adamın ablası yalıda birlikte oturuyor. Hizmetçiler var, şoför var. Bir de kenar mahallede iki güzel kızıyla oturan Fazilet hanım var. Olaylar, sorunlar sürüp gidiyor.

Traji-komik bir öykü ama gerçekçi görünmüyor. Ben sormak istiyorum, acaba senaristler neden ya bir konakta, ya da bir yalıda geçen bir öykü yazıyorlar. Son bölümü zaten evlere şenlik. Zengin adam trafik kazasında ölüyor, gömüyorlar, miras tartışmaları sürerken adam canlı canlı yalıya görüyor, önce bir şaşkınlık, sonra baba baba diye sarılmalar. Kardeşim bir ölen kişiyi teşhis etme diye bir olay  var, siz babanızın ölüsünü yüzünü görmeden mi defin ettiniz. Tuhaf bir durum. Bu zengin adam baba olarak ne kadar zavallı. Kızı olsun erkek çocukları olsun babalarıyla tartışmaları, kavgaları hayret ettiriyor. Sanki sıradan bir insanla ağız tartışması yapıyorlarmış gibi.

Ama yine de ben bu iki diziyi izliyorum. Aslında senaryo kunusunda yazacak çok şey var ama uzun olmasın, okur sıkılmasın.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 483
Toplam yorum
: 348
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 215
Kayıt tarihi
: 15.03.11
 
 

A.İ.T.İ.A Yönetim Bilimleri Fakültesini bitirdim. Kütüphaneci ve Maliyeciyim. Emekli oldum. İlgi al..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster