Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ekim '16

   
  Kategori
  Emlak
  Okunma Sayısı
  116
   

  Konut alırken bilinmesi gerekenler

  Bir ev kimi zaman içinde uzun yıllar yaşayabilmek için kimi zaman da orta vadede değerlenip kâr elde edileceği beklentisiyle satın alınır. Kimi zaman amaç, her ikisidir. Bu iş için yola çıkarken, hem kendinize hem de evinize parlak bir gelecek yaratmak ve dahası, 'Ah keşke' demeyeceğiniz zamanlara yer vermemeniz için basit bir formül kurduk. Lokasyon, konutun değerini etkileyen unsurların en başında gelir. Hangi sosyal sınıfa dahil olacağınızdan ve dolayısıyla evinizin daha sonra nasıl bir prim yaratacağıyla ilgili pek çok etkeni beraberinde getirir. Lokasyon, kuşkusuz sadece sosyal sınıf demek değildir. Aynı zamanda neyi, ne kadar görebildiğinizdir. Bir manzara, sahip olacağınız konutun değerini doğrudan etkiler. Deniz, dağ ya da açık bir şehir manzarası hepsi aralarında farklılıklar olsa da değeri artıran etkenlerdir. Ancak, bu manzarayı görebileceğiniz konuma sahip olmanız gerekir ve belki daha da önemlisi, bu manzaranın asla kapanmaması.

  Bu nedenle imar planında ön, arka, yan parsellerdeki yapılaşma koşullarını öğrenmek ileride manzaranın kapanma riskini de ölçebilmek açısından önem taşır. Konutlarda balkonun olması özellikle de manzara varsa tercih edilen bir özelliktir. Lokasyon için kriterler açıktır. Ancak, burada yaşamayı düşünüyorsanız, yine de seçmiş olduğunuz lokasyonda bir süre kirada oturmak daha sağlıklı karar vermenizi sağlar. Bu sayede bölgeyi tanımak ve kararlarınızı sonrasında vermek için de zaman kazanmış olursunuz. Üstelik bu şekilde bölgedeki satılık mülkleri yakından takip ederek uygun alternatiflerden önceden haberdar olma şansını da yakalayabilirsiniz. Yine de unutmayın. He ne kadar kişisel tercihlerimiz çok farklılaşabilse de tercihleri genel kabul görmüş kriterler çerçevesinde şekillendirmek, seçiminizde daha hızlı ve rahat olmamızı da sağlar. Ev seçerken, beklentileriniz doğrultusunda bir liste oluşturmak ve tüm alternatiflerin bu listede yer alması işinizi kolaylaştırır. Böylelikle tercihlerinizde önceliklerinizi göz önünde tutmuş olursunuz.

  Lokasyonla birlikte bir evden ve onun çevresinden ne beklediğinizi tek tek yazın. Çevre etkenleri açısından örneğin, işinizle arasındaki ulaşım ağı hayati bir önem taşır. Malum, İstanbul büyük bir deprem bekliyor. Bu nedenle satın almayı düşündüğünüz evin deprem öncesinde mi sonrasında mı yapıldığı büyük önem taşıyor. Eğer deprem sonrasında yapıldıysa yönetmeliğin tüm esaslarını yerine getiriyor mu, bunu da kontrol etmelisiniz. Sahip olacağınız dairenin güneşten ne kadar faydalandığı önemli bir ölçüdür. Güneşten maksimum faydalanan bir daire, daha az faydalananlara göre her zaman daha değerlidir. Bu da beraberinde aydınlık bir evi getirir. Aydınlık bir ev, yönünün sadece güneşe bakıyor olmasıyla ilişkili değildir. Eğer, aydınlanmayı olumsuz etkileyen istinat duvarları varsa bu doğrudan değeri düşüren bir etken olarak değerlendirilir. Konutun bulunduğu kat, değerini doğrudan etkiler. Zemin katlarda güvenlik ve rutubet sorunları, üst katlarda ise merdiven ve çatı problemleri, kullanıcıların ortak sorunlarındandır. Bodrum, giriş ve en üst katlarda yer alan konutların değeri, ara katlarda yer alan dairelere oranla daha düşüktür. Zemin ve bodrum katlarda emniyet önemli bir sorundur.

  Ama, söz konusu olan ulaşabilirlik olduğunda eğer konutta bir de asansör yoksa üst katlar, alt katlara oranla daha az talep görür. Kuşkusuz, çok farklı talepler söz konusu olabiliyor. Ancak, bugünlerde trend daire çeşitlerinden biri haline gelen 1+1'ler, 2+1'lerle karşılaştırıldığıda daha zor satılıyor. Bu arada 3+1 daireler ise çocuklu aileler tarafından daha fazla tercih edilen evler arasında. Mahremiyetin ve kullanışlılık, bir dairenin yüksek talep görmesindeki ana unsurlardan. İçinde yaşanılan mekânların ya da başka bir anlatımla kişisel alanların dışarıdan görünürlüğünün kısıtlanması gayrimenkulün değerini olumlu yönde etkiliyor. Mesela, binalar arasındaki mesafelerin uygun ölçülerek olması son derece önem taşır.

  Evin içinde de özellikle yatak odalarında mahremiyetin mümkün olan en yüksek ölçüde sağlanması gerekir. Konut yönetimi ve komşularla ilgili konular genellikle gözden kaçan detaylardan biridir. Oysa ortak alanların kullanımı, huzur içinde yaşanması için mutlaka çözülmesi gereken konular arasında yer alır. Bu anlamda ortak giderler, ortak mekânların temizliği, aydınlanması, onarımı gibi detayların dışında diğer bina sakinlerinin sosyal durumu, yaşları, çocuklu olup olmamaları da ev satın alma aşamasında sorgulanması gereken önemli unsurlardandır.Isınma sistemi ve ısı korunumu bölgesel olarak farklılık gösterse de dairelerin değerini etkileyen önemli kriterler arasındadır. Otopark, bir gayrimenkulün değerini doğrudan belirleyen etkenler arasındadır. İç mekânda kullanılan malzemeler önemlidir, ama, kendinizin her koşulda daha iyisini yapabileceğinizi göz ardı etmeyin...

   

  Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

   
  Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
  Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
  Toplam blog
  : 1
  Toplam yorum
  : 0
  Toplam mesaj
  : 0
  Ort. okunma sayısı
  : 116
  Kayıt tarihi
  : 24.10.16
   
   

  İstanbul yaşıyorum. Emlak sektörüyle uğraşıyorum.  ..

   
   
  Yazarı paylaş
  • Tümünü göster