Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Kasım '07

 
Kategori
Mortgage
Okunma Sayısı
2370
 

Konut sektörünü canlandıracak anahtar: İTMK

Konut sektörünü canlandıracak anahtar: İTMK
 

Dünya'da yaşanan mortgage krizi sebebiyle bankalar İpotek Teminatlı Menkul Kıymet (İTMK) ihracını ertelemek zorunda kaldılar. Krizin etkisinin azalmasıyla yeniden gündeme gelen İTMK'ların 2008 yılında piyasaya çıkması bekleniyor.

Bugüne kadar sendikasyon kredisiyle Türkiye'ye fon sağlayan yatırımcılar, bundan sonra ipotek teminatlı menkul kıymet'lere yönelecektir. İTMK'lar fon sağlamada güvenilir ve sağlam hem de daha düşük maliyette bir yatırım aracıdır. İTMK ihraç eden kredi kuruluşu, konut kredilerinden doğan alacaklarını teminat göstererek düşük faizle fon temin edebilecektir. Bu sayede hem kredi verirken finansman sorunu yaşamayacak hem de bugünkünden daha uygun faizle kredi satabilecektir. Bu durum kredi piyasasını, dolayısıyla konut sektörünü canlandıracaktır. Yaklaşık üç bin kalem ürünü beraberinde harekete geçiren inşaat sektörünün ekonomiye olumlu katkısı olacaktır. 2008'in ikinci yarısında faizlerin 1'in altını görmesinde İTMK'ların önemli rolü olacaktır.

İTMK'lar dünya piyasalarında oluşabilecek bir dalgalanmanın etkisini azaltacak konumdadırlar. Hemen aklınıza, "Dünya'da baş gösteren krizin sorumlusu da batık kredilerden oluşan İTMK'lar değil mi?" gelebilir. Unutulmamalıdır ki piyasayı allak bullak eden, düşüncesizce dağıtılan çok yüksek riskli kredilerdir.

İşi kuralına göre yapan, subprime kredi vermeyen kuruluşların krizden etkilenmediğini de görmemiz gerekmektedir.

Avrupa sermaye piyasasında önemli bir hacme sahip ipotek teminatlı menkul kıymet'lerin, önümüzdeki yıl bizim sermaye piyasamızda önemli bir yer edineceğini ve bunun yarattığı avantajlarla da faizlerin aşağıya ineceğini görmek olasıdır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

sinan abi, (sanki güzün abla der gibi oldu) ben iktisat mezunuyum ve babam emlakçı ve yıllardır ben onun yanında çalıştım, ayrıca selçuk ecza deposunun inşaat grubunda müşteri temsilciliği yaptım. mortgage brokerlığı ve emlakçılığı bi arada yapabiliyor muyum? bunu sordum çünkü gayrimenkul değerleme uzmanları emlakçılık yapamıyor. İyi çalışmalar

Hasan Yylmaz 
 28.11.2007 9:33
Cevap :
Mortgage brokerlığı ve emlakçılığı bir arada yapabilirsin. Aslında ikisi ayrılmaz parça. En azından şimdilik. Hem avantajlı da olur.  28.11.2007 10:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 20
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 1597
Kayıt tarihi
: 09.09.07
 
 

1972'de İstanbul'da doğdum. Hacettepe Üniversitesi İşletme mezunuyum. 10 yıldır Satış-Pazarlama sekt..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster