Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Mart '08

 
Kategori
Emlak
Okunma Sayısı
521
 

Konutta arz mı fazla, talep mi az..? Yoksa..!

Genel kanı, konut piyasasında ciddi bir sıkıntı olduğu yönünde. Kimileri bunun kaynağını ülkedeki genel ekonomik darlıkla ifade ederken; bazıları başta ABD olmak üzere dünya konut piyasalarındaki krizin ayak izleri olarak yorumluyor. Siyasi ortamdaki belirsizlikle ilişkilendirenler de az değil.

Memur ve işçilerle emeklileri ise dar gelirlilerle orta tabaka gelir grubunda olanlarla aynı görüşü paylaşıyor: Gelirlerinin tasarruf yapmaya olanak vermediği, aldıkları ikramiyelerin ömürlerinin önemli bir bölümünde canla başla biriktirdikleri ile birlikte beklentilerini karşılayacak konut alımına yetmediği…

Alıcıların önemli bir bölümü, arz fazlalığına rağmen konut fiyatlarının çok yüksek olduğu fikrinde birleşiyor. Yakın geçmişteki %1’lerle verilen konut kredilerinin yarattığı konuta hücum sonucu fırlayan fiyatların, normal düzeye hala inmediği düşünülüyor. Bir de alınan kredilerin geri ödemelerinde yaşanan zorluklar, bankaların alacakları karşılığı konut zengini durumuna gelmeye başlamaları durumu var. Tarafları tedbirli davranmaya zorluyor. Sütten ağzı yananlar yoğurdu üfleme ihtiyacı duyuyor.

Buna karşılık konut sahipleri de durumdan memnun gözükmüyor. Onlar, geçmişte aldıkları konutların, fiyatların düşmesi halinde maliyetlerinin altında satılacağı ve zarar edecekleri endişesini taşıyorlar. Sattıklarının parasıyla yenilerini alamayacakları korkusunu yaşıyorlar denebilir.

Bu durumun yüksek enflasyondan ikili rakamlara inen, hatta(umarız) tek rakamlı enflasyona geçen ekonomiler için doğal olduğu fikrini taşıyanlar hayli fazla. Enflasyonun gelişmiş ülkelerdeki düzeylere inmesi ve orada sabitlenmesi halinde genel piyasa ile birlikte konut piyasasında da güven ortamının oluşacağı, fiyatların arz talep dengesini bulacağı değerlendiriliyor.

Bütün bunların ortasında konutu yatırım aracı olarak gören ve fırsatları değerlendirerek iyi para kazanmanın yollarını arayanlar var. Bu yatırımcılar fırsatçı davranarak sıkışık durumda olan konut sahiplerini kolluyorlar. Kısaca, değerli mülkleri kelepir fiyattan alarak yüksek kar elde etme peşindeler. Çok sabırlılar ve risk almadan yüksek kazancın kokusunu izliyorlar. Sıcak paraya ihtiyacın yüksek oluğu ortamlar onlar için verimli alan.

Kısaca konut piyasası, bir süre daha rüzgardan nem kapacağa benziyor. Karşılıklı dirençler kırıldıkça, piyasa dengesini buldukça karamsarlığın iyimserliğe dönüşeceği umudunu artırıyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 54
Toplam yorum
: 43
Toplam mesaj
: 36
Ort. okunma sayısı
: 1426
Kayıt tarihi
: 07.03.08
 
 

Artvin Şavşat doğumlu, İstiklal Savaşı Gazisi oğluyum. Emekli subayım. Binicilik Engel Atlama mil..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster