Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Bashico Doğal Anneyim Başak Pirtini

http://blog.milliyet.com.tr/bashico

14 Aralık '07

 
Kategori
Köpek Psikolojisi
Okunma Sayısı
3489
 

Köpeğim strese girdi! Ne yapmalıyım?

Köpeğim strese girdi! Ne yapmalıyım?
 

Bir önceki blogumda köpeklerin strese girdiğinden ve bunun sebeplerinden bahsetmiştim. Aslında her tür hayvan strese girebilir. Bilim adamlar bitkilerin dahi strese girdiğini deneylerle gözlemlemişler. Peki stres hepimizin yaşamında olduğuna göre bununla nasıl savaşacağız? Kimimiz çikolata yeriz, kimimiz ise en çok sevdiğimiz müziği dinleriz. Bir çok yöntemimiz olabilir. Peki köpeklerimizin strese girince onlara çikolata mı verelim? Yoksa müzik mi dinletelim? Sağlıklı bir köpek yetiştirmek için köpek eğitiminde çığır açan Turid Rugaas'tan gelen öneriler şöyle:

Stresin en iyi tedavi yöntemi probleme sebep olan nedenleri keşfetmektir.

köpeğimizin stresini gidermek konusundaki önerileri için:

- Köpeğin bulunduğu ortamda ve günlük yaşantısında değişiklikler yapın.

- Eğitim, gezinti ya da birlikte yaptığınız faaliyetler sırasında şiddet içeren, sert metotlar, boğma tasması gibi ona acı veren araçlar kullanmayın.

- Yatıştıran beden dilini öğrenip, köpeğinizin size verdiği mesajları anlamaya çalışın. Bunu "Köpeklerin yatıştıran beden dili" bloglarımda anlatmıştım.

- Açlık, susuzluk, aşırı sıcak veya aşırı soğuk gibi köpeğinizi huzursuz edebilecek koşulları kontrol edin. İhtiyaç duyduğu her zaman tuvaletini yapabilmesini sağlayın.

- Alıştırma ve aktivitelerinde dengeyi sağlamaya çalışın, azı da, fazlası da yarar sağlamaz.

- Köpeğinizin mümkün olduğunca "sürü"nün bir parçası olmasına izin verin, yani sizinle ve ailenizle zaman geçirsin. Köpekler grup halinde yaşamaya alışık, sosyal hayvanlardır. Onlara kademeli olarak tek başlarına zaman geçirmeyi öğretin, asla sürekli yanlız bırakmayın.

- Sahiplerinin yakın ilgisi, sıcaklığı, sevgisi, okşaması ve sıkmadan sarılması da, çoğu kez yavru ve genç köpeklerin stresini azaltmaya yardımcı olur.

Korku köpeklerdeki stresi arttırabilir. Stres, köpeğin savunma mekanizmasını harekete geçirir ve bu da onu daha korkak yapar. Peki bu kısır döngüyü nasıl durdurabiliriz?

Öncelikle şiddet, ceza, öfke ve saldırgan davranışlara bir son vermemiz gerekir. Onu tehdit etmek yerine, anlayacağı yöntemi, yani yatıştıran beden dilini kullanmaya başlamalıyız. Köpeğiniz bunu anlayacak ve size karşılık verecektir. Üstelik sizin dostluğunula kendisini, çok daha iyi hissedecektir. Kendini iyi hissetmek de yeni bir hayat için iyi bir başlangıçtır!

*"Turid Rugaas -Köpeklerle Konuşma Yolu : Yatıştıran Beden Dili" kitabından faydalanılmıştır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 201
Toplam yorum
: 243
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 11636
Kayıt tarihi
: 07.12.07
 
 

Tüm blog severlere merhaba! Boğaziçi Kimya bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe toplantı, etkinli..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster