Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Kasım '13

 
Kategori
Kent Yaşamı
Okunma Sayısı
1015
 

Köpek Sahipleri, sorumlulukları ve Belediyeler

Köpek Sahipleri, sorumlulukları ve Belediyeler
 

Köpeklerle ilgili tabela


Hızla büyüyen şehirlerde, aynı hızla yalnızlaşıyor olmanın etkisi mi dersiniz, güvenilir kimseleri artık az buluyor olmanın etkisi mi dersiniz, yoksa salthayvan sevgisi mi dersiniz bilemem ama bir gerçek var ki, özellikle büyük şehirlerimizde evde hayvan besleyen insan sayısı gözle görünür biçimde artmaktadır. Buna kuş, kedi, kaplumbağa, balık gibi hayvanlar da dahil ise de benim yazımın konusu köpekler ve köpek sahipleri. Sebep ne olursa olsun hiç kuşku yok ki insanlar köpekleri sevdikleri için besliyorlar (Onları hevesleri geçtikten sonra sokağa terk edenler de var ama bu yazının konusu onları kapsamıyor).

Evde hayvan beslemenin ve onu sokakta ve/veya parkta gezdirmenin belli kuralları ve sahiplerine yüklediği yükümlülükleri olmalı. Hele hele kimi köpeklerin vahşi ve saldırgan oldukları düşünülürse; parkta, caddede, sokakta köpeklerini dolaştıran insanların bu sorumlulukları yerine getirmeleri sağlanmalı. Köpekten korkan kişiye “hiç bir şey yapmaz, korkma” demek yeterli olmasa gerek. Köpek fobisi olan kişiler için “bir şey yapmaz” sözünün hiç bir şey ifade etmediğini en iyi bilenlerden biriyim zira.

Evimizin yakınında bulunan ve gitmekten çok keyif aldığım bir parka (Peterson Köşkü Parkı) artık gidemiyor olmamdaki tek neden, oraya köpeklerini getirip tasmalarını da çıkaran sahipleridir. Kuşkusuz köpeklerin de özgürce koşmak, enerjilerini atmak haklarıdır. Ancak dediğim gibi bir de köpek fobisi olanlar var ve en az köpekler kadar gezmek, dolaşmak onların da hakkı. Peki o halde bu durum sorun olmaktan nasıl çıkarılabilir?

Bu noktada yurt dışında gördüğüm bir uygulama herkesi memnun eden cinsten ve bu uygulamanın Ülkemizde de hayata geçmesini diliyorum. Şöyle ki; öncelikle bu konuda bir kanunları var. Hayvanların hakları ve sahiplerinin sorumlulukları kanunla düzenlenmiş. Kanun yetmiyor tabi ki, uygulanması da sıkı denetim altında. Direklerde, duvarlarda sıklıkla ilgili kanun maddesinin yazıldığı bir tabelaya rastlıyorsunuz. Eğer şehir merkezindeyseniz  (konut ya da işyeri alanında); o zaman tabelada yazan şey, “köpeklerin tasmasının takılı tutulması gerekir” şeklinde. Eğer bir parktaysanız; tabeladaki yazı iki şekilde olabiliyor. Ya “bu parka köpek girmesi yasaktır” şeklinde ya da eğer köpekle girilebilen bir parksa da yine tabelalarla köpeklerin tasmalı olarak ya da tasmasız olarak girebileceği alanlar belirlenmiş.

Yıllar önce Peterson Köşkü Parkı’ndaki köpekler yüzünden çektiğim sıkıntının bir sonucu olarak Bornova Belediyesi’ne bir dilekçe yazmış, köpeklere ait bölümün bir sınır ile ayrılabileceğini de görüş olarak eklemiştim. O zaman kabul görmedi bu görüşüm. Ama şimdi o görüşümün yurt dışındaki uygulamasını da görmüş, deneyimlemiş biri olarak bu yazıyı kaleme aldım.

Umarım sesim duyulur bu defa. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ülkemizin yurtdışında gördüğünüz duruma gelmesi 3500 yıl falan sürer. derdinizi kimseye anlatamazsınız, herkesin herşeye boşverdiği biryerde düzelme olmaz. siz de bir köpek alıp korkanlara "bişey yapmaz" deyin. aklıma başka bir çözüm gelmiyor.

hasan kon 
 27.11.2013 17:55
 

Sayın yazarım aynı dertlerden şikayetçiyiz . Ben de sık sık yazılarımda dile getirmeye çalışıyorum. Köpek sahıplerinin sorumluluklarını anlatmaya çalışıyorum ama inanın bana bir milimn ilerleyemedim. Kışın İstanbul Caddebostan'da yazın Bodrumda'yım. Her iki şehirde de en büyük sorunum köpekler. İstanbul'da 26 daireli bir apartımanda giriş, çıkışta, asansörde köpeklerle bir arada yaşıyoruz. Sahipleri aynen söylediğiniz gibi bir şey yapmaz deyip çıkıyorlar. Oysa ben korkuyorum. 67 Yaşındayım ve köpeklerden sakınırken düşeceğim diye korkuyorum. Aynen Bodrumda da sokağa çıkamıyorum köpeklerden. Ayrıca gece sabaha kadar havlamalarından uyuyamıyoruz. Çare de bulamıyorum bu sorunlara. Sevgi ve saygılarımla

GOKOYA 
 25.11.2013 15:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 87
Toplam yorum
: 30
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 526
Kayıt tarihi
: 02.12.09
 
 

Çevre Bilimi Uzmanı – Peyzaj Mimarıyım. Yüksek lisansımı çevre sorunları ve biyokütle enerjisi üz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster