Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Şubat '10

 
Kategori
Hayvan Psikolojisi
Okunma Sayısı
3714
 

Köpek ve Kedi arasındaki fark!

Köpek ve Kedi arasındaki fark!
 

Her insanın doğasında hayvan sevgisi vardır. Bu sevginin en çok paylaşıldığı hayvanlar ise köpek ve kedi’dir.
Ancak her ikisi arasında tercih yaparken, bazı uyarı ve önlemleri de dikkate almak gerekiyor! Örneğin; köpekler insanların en sadık dostu, hatta can yoldaşı olarak tarif edilirler!
Yani sahibine gelebilecek her türden kötülüğü önceden sezer, korur ve kollarlar sahiplerini!
Oysa kediler öyle mi? Her şey normal gittiğinde çok munis, sevimli ve pamuk özelliğinde yumuşaktırlar!
Ancak fazla sevilmeye asla tahammülleri yoktur!

Aşırı ilgi gösterildiğinde, nankörce davranışlar sergileyerek karşısında sahibi dahi olsa ısırır ve kaçarlar.

Hatta bir kaç gün aç bırakıldıklarında vahşileşir, pençelerini göstererek saldırmaktan da kaçınmazlar.

Bu durum da onları asla aç bırakmamak gerekiyor!

(Yıllar önce bir evin kedisi, beşikte uyuyan bir bebeğe zarar vermişti!)

Amaç, arkadaş edinmek ve gerçek dostluğun tadını çıkartmak ise eğer, bence ille de köpekler tercih edilmelidir!

Çünkü, hayvanlar da olan içgüdü özelliğine bağlı olarak minnet duyguları onlarda daha çok gelişmiştir.

Olağan üstü güçleri ve keskin dişleri olmasına rağmen şartlar ne olursa olsun sahiplerine güç gösterisi yapmazlar çünkü.

Sahiplerinin mutluluğu pahasına, kendi canlarından olacaklarını bilseler bile her türlü tehlikeye atılmaktan çekinmezler.

Ayrıca, çocuklar dahil olmak üzere aileden hiç kimseye zarar vermezler!

Blognot; bu tespitler sadece bana ait değil, yapılan bilimsel araştırmalar bu yönde!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Köpekler aile üyelerine zarar vermez şekilde tespitinizin doğru olmadığını düşünüyorum özellikle Pit Bull cinsi köpeklerin.. 2007'de bir pitbull bebeğe tacavüz edip sokağa kadar sürdüğü 2003'de Abd 2005'de Brezilya 2006'da Rusya ve 2007 Fransa 2010 Almanya, 2012'de Abd'de köpek saldırılar sonucu evdeki bebekleri öldürdürdüğü kısa bir araştırmada benim bulabildiklerim ve bunların büyük bir kısmı aile üyeleri.

E. Tuna Üstüner 
 17.02.2013 12:10
Cevap :
Haklısınız Bulldog, Pitbull gibi vahşi olarak nitelendirilen köpekleri ayrı tutmak gerekir bu konuda. Pek çok ülkede de kara listeye alınmış yasaklanmışlardır zaten. Bizim ülkemizde de sürekli ilgi gerektirmesi ve zapdetme zorlukları nedeniyle pek tercih edilmediklerini sanıyorum. Ağızlıksız ve tasmasız dolaştırılanlar sahibinden alınabiliyor çünkü. Teşekkürler bilgilendirmeniz için. Selamlar saygılar.   17.02.2013 16:49
 

Bende köpeklerin ağladığını gördüm kedilerin de gördüm . Öyle tatlı öyle masumlar ki. Tercihinize karışamam saygı duyuyorum anlıyorum da tabi ki ben tüm hayvanları olduğu gibi kedileri de çok severim hatta daha da çok =)) Umarım kendinize uygun bir köpekle yaşamınızı devam ettirebilirsiniz İyi Günler dilerim..

nihan özant 
 24.03.2010 19:43
 

Ben evimde kedi besliyorum. Sandığınız gibi nankör değillerdir. Bebek olayı gerçek olabilir ama sizinde dile getirdiğiniz gibi köpekler sahiplerine daha düşkünlerdir ve kıskandıklarında ne yapacakları hiç belli olmaz. Kedi ve köpek kendi aralarında dostluk kurabiliyorken bizlerin taraf tutması hiç doğru olmaz bence. Ben iki türü de oldukça severim ve ayrımcılık söz konusu bile olamaz. Kediler için beslediğiniz ön yargıdan kurtulmanız dileğiyle! Saygılarımla...

nihan özant 
 22.03.2010 19:44
Cevap :
Taraf tutmaktan ziyade tercih meselesidir benimkisi, çünkü köpeklerin ağladığın bile gördüm ben inanır mısınız, bu nedenle daha dostcanlısı oldukları düşüncesi daha ağırlıklıdır bende. Ön yargılı olmam ise asla mümkün değildir, hayvanları sever ve ilgilenirim çünkü, ama birlikte yaşam sürmem gerekirse ille de köpek arkadaşlığı derim:-)).Saygılarımla.  23.03.2010 17:00
 

...Arif bey, siz yine kedileri sokakta sevmeye devam edin:)) Yalnız izninizle hatırlatmak isterim, her hayvan bir diğeriyle ayni değildir, onların da huyları birbirinden farklıdır, çok iyi huylu ve munis olanları, kıskanç olanları da vardır. Muhtemelen o bebek olayı kıskançlıktan meydana gelmiştir ki, çok üzücü tabii. Belki de önlenebilirdi. Hayvanlara insan vasıfları yakıştıran bizleriz, deveye kinci deriz, yılana sinsi deriz vesaire. Bir hayvan bir davranış türü göstermişse, bütün cinsi damgalamak pek doğru olmasa gerek. Bu yazışma sayesinde kedi avukatı olduğumu öğrendiniz:)) Anneciğinize çok sevgi ve selamlarımı iletirseniz sevinirim. Tekrar selamlar.

Zühal Voigt  
 18.02.2010 23:37
Cevap :
Sokak kedilerini sevmeye ve fırsat buldukça onlara ziyafet çekmeye devam ediyorum zaten. Onlar kalorifer dibinde uyuklayanlar ve pahalı mamalarla beslenenlerle eşit durumda değiller çünkü:-) Bebek olayı konusunda da haklılık payınız var, kıskançlık olabileceği benim aklıma gelmemişti doğrusu. Ayrıca tarafınızdan yanlış anlaşılmadığıma sevindim.. Anneme nazik mesajınızı ileteceğim, çok sevinecektir eminim..Saygılar selamlar..  20.02.2010 0:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1021
Toplam yorum
: 4165
Toplam mesaj
: 254
Ort. okunma sayısı
: 1591
Kayıt tarihi
: 19.10.07
 
 

Çok eski olmayan bir tarihte tıpkı sizler gibi Melek'lere gülümsermişim uykulu hallerimde!  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster