Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Psikolog Barçın Canbolat

http://blog.milliyet.com.tr/bundansonra

22 Mart '10

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
484
 

Köpekbalıksız Bir Hayat Niye Bayat?

Köpekbalıksız Bir Hayat Niye Bayat?
 

Köpekbalıksız Bir Hayat Niye Bayat?


Bir Japon hikayesine göre, Japonlara kıyılardan avladıkları balıklar yetmeyince açıklardan avlanmaya başlamışlar. Ancak açıktan avlanan balıklar gelene kadar bayatlıyormuş. Önce balıkları buzda getirmeyi denemişler fakat lezzeti kaçmış, sonra çok sıkı ağlar içinde denizde sürükleyerek taşımışlar bu seferde ağın içinde kendine rota belirleyemeyen, hızlı yüzemeyen, aptallaşarak birbirine çarpan balıklar daha da lezzetsiz olmuş. Japonlar sonunda sorunu , ağın içine küçük bir köpek balığı atarak çözmüşler. Artık hepsinin canını kurtarmak gibi bir amacı, rotası ve hızı olmuş, lezzetleri yerine gelmiş. Yaşamımıza bakınca lezzet için bizi bir hedefe doğru kovalayan itici bir güç, bir miktar risk, sorun, problem veya tehdit gerekiyor. Bu bazen dışarıdan bir olay ya da kişi bazen de beynimizde yarattığımız bir düşünce olabiliyor. Yani her şeyin sürekli yolunda gittiği köpekbalıksız bir yaşam bir süre sonra hiç lezzet vermiyor.

Bu durumla çelişen diğer bir gerçek ise yaşam amacımızın, yaşamımızdaki sorunları, problemleri, stresi ve riskleri yok etmeye çalışmak olması. Tüm çabalar, savaşlar, dualar da böyle bir yaşama kavuşmak için. Yani, sürekli ve garanti olan yüksek bir gelir, her şeyi tam hayalimizdeki bir evlilik, sorunsuz çocuklar ve ilişkiler, her açıdan sağlıklı bir ruh ve beden ve çok kolay ve eğlenceli uğraşlar…..

Buradan da şu sonuca gidiyoruz, uğruna bu kadar çaba harcadığımız mücadeleli süreç yaşamımıza lezzet katıyor, hedef edindiğimiz sorunsuz nokta ise ulaşmamız halinde bize lezzetsiz bir yaşam sunuyor.

Bundan Sonra yaşamımızda lezzeti, hedeflerimize ulaşma yolunda yaşadığımız zorluklarda aramak, mücadele sürecini bir an önce atlatmaya çalışmak yerine keyfini çıkarmak, risklerimizi, problemlerimizi, sorunlarımızı sevmek gerekecek. Sevimli köpek balıklarımıza yakalanmadan hedefe doğru koşmak ve mutlu olmak beklide yaşamımızın yeni amacı olacak.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bugün kızımın Türkçe yazılısı vardı(7.sınıf)öğlende eve geldiğinde sınav soruları hakkında konuşuyorduk. Sorulardan çok ilginç bulduğu bir tanesini anlatıyordu bende ilk defa duyuyordum..girişte anlattığınız hikaye sorunun kendisi. Hikayenin sonunda sizde beynininiz içine bir köpek balığı atın deniyormuş ve soru bundan ne anladıklarını yazmalarıymış. Kızım şu an dersanede eve gelince bu yazınızı okutacağım. Kendisinin cevabı ile karşılaştırsın. Bundan sonrada yazdıklarınız dahil yazacaklarınızıda hep birlikte takip edeceğiz..benim şahsi fikrime gelince..köpek balıkları beynimizde yer etmesse hayatın anlamını nasıl çözeriz..selamlar..

Meltem Şahin 
 24.03.2010 18:54
 

Barçın hanım merhaba, bu ilginç hikayeye göre, beynimize birer tane "köpekbalığı" atmamız; performansımızı artıracaktır ama, ya beynimize birden çok "köpekbalığı" yerleşirse; o beladan nasıl kurtulacağız? Hele de, böylesi bir ekonomik ve sosyal kriz döneminde! Saygılar, selamlar.

Ali Özdemir 
 22.03.2010 11:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 17
Toplam yorum
: 36
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 3835
Kayıt tarihi
: 15.09.09
 
 

Psikolog Barçın Canbolat Doğum Tarihi: 1961 Eğitimi : Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji '83. Ç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster