Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ekim '06

 
Kategori
Evcil Hayvanlar
Okunma Sayısı
8332
 

Köpekler ve ayakkabılar...

Köpekler ve ayakkabılar...
 

Ayakkabılarını çalmışlar. "Kim çalmış" diyorum "kim olacak köpekler" diyor. Hırsızlara kızgın olduğu için böyle söylediğini sanıyorum ama o sahiden köpeklerden söz ettiğini söylüyor. "İyi ama" diyorum "Bir köpeğin ayakkabı ile ne işi olabilir ki?" "Köpekler ayakkabıları çalarlar" demekle yetiniyor. Sanırım o da bilmiyor cevabı.

Mahallede her zaman pek çok köpek vardı. Yıllar boyu renkleri, cinsleri, sayıları değişse de var olmaya devam ettiler. O nedenle uzun zamandır onlarla iç içeyim. Köpeklerle ilk yakın tanışıklığım ise, henüz küçük bir çocukken, anneannemin iki köpeği sayesinde oldu. Birinin adı Tarzan diğerinin ki Tommy'di. Tarzan ufak tefek, kahverengi bol tüylü şapşal bakışlı bir köpekti. Oldukça yaşlıydı. İki araba kazası geçirmiş bir bacağını bu kazalardan birinde kaybetmişti. Onun için aksayarak yürürdü. Tarzan'ın öyle ukala bir hali vardı ki bakışları ile seni ne yapacağını bilmez bir hale sokardı. Dünya pek umurunda değildi galiba çünkü biri ona bağırdığı zaman arkasını döner gider en yakında bulduğu otların üzerinde yerini güzelce düzleştirir sonra da yatıp uyurdu. Akdenizin sıcak yaz günlerinde ise kapısını açık bulduğu eve sinsice süzülür ve koltuk, divan demeden ne bulursa altına girer şekerleme yapardı. Serinlik arıyordu galiba. Onun ki yaz sıcağında kürkle gezmeye benzerdi ki; bu düşünüldüğünde ona hak vermemek imkansızdı. Bazen bir yerden bir bağırtı kopardı, anlardık ki Tarzan yine birinin evine girmiş kendine serin bir yer bulup tatlı bir uykuya dalmış. Ama Tarzan'ın hesaba katmadığı bir şey vardı; o korkunç kokusu. Gittiği her yerde uzun süre kendini hatırlatacak kadar derin izler bırakan bir kokuya sahipti. Bu da Tarzan'a ne huzur ne de tatlı bir uyku şansı veriyordu, çünkü kokusu yüzünden herkes onu kovuyordu.

Tommy ise kendi halinde sıradan bir köpekti. Gençti ve çok hareketliydi. Çoğu zaman Tarzanla beraber dolaşsalar da sanırım Tarzan ondan pek hoşlanmıyordu, özellikle yemek yerken. Çünkü Tarzan kendini ormanın kralı sanıyordu Tommy'yi de sırtlan. O nedenle Tarzan kendisi doyduğu zaman Tommy'nin yemesini bekliyordu. Oysa Tommy buna papuç bırakacak cinsten değildi. Onun birlikte kardeşçe yemek yemekten yana bir tavrı vardı. Yemeği yiyordu yemesine de bu arada Tarzan'dan da bir kaç darbe yemiş oluyordu. Ama Tommy hiç ödün vermedi. Hır gür ediyorlardı ama Tommy onu seviyordu.Tarzan öldüğünde Tommy çok uzun süre uzak bir yerlere gitti ve kendi kabuğuna çekildi.

Tarzan'ın da ayakkabı çaldığı aklıma geliyor şimdi. Tüm ayakkabıları çalıp toprağa gömüyordu. Tarzan'ınki kovulduğu için alınan bir intikam olsa gerek ama ya diğer köpekler? Onlar neden ayakkabı çalıyorlar? Bunu etrafımdaki herkese sordum: "Bir köpek neden ayakkabı çalar?" Kimi oyun oynamak için dedi, kimi kokusunu kemiğe benzettiği için dedi, kimisi ev sahiplerine kızdıkları için dedi.

Ama ben hala düşünüyorum: Bir köpek neden ayakkabı çalar?

Resim: John Emms

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

merhaba sevgili fulya köpekler üzerine bir kaç sözde ben edeyim dedim... eğer nerden geliyor bu istek diye soracak olursan küçüklüğümden beri hep bir köpeğim olagelmesinden derim... köpekler ayakkabı çalar ve fakat sadece ayakkabı değil başka eşyalarda çalabilirler o örneklerin ulaşabildikleri ayakkabı olduğu için ayakkabı çalmışlardır köpekler ayakkabı yada başka eşyaları üzerinde sevdiği insanların kokusu olduğu için çalarlar benim köpeklerimde benim eşyalarımı çalar sabaha kadar üzerinde yatarlardı... umarım soruna cevap bulabilmişsindir sevgi ve saygılar 3 nokta

NoSFeRaTu 
 15.10.2006 2:28
Cevap :
Sevgili Suat Bey, Bunu düşünememiştim hiç. Evet bu doğrudur muhtemelen. Çünkü köpeklerin sahiplerine ne kadar doğru olduklarını bilirim. Teşekkürler ve sevgiler....  15.10.2006 20:44
 

Can dostum hayvanlarim öldü. Bir muhabbet kusum ve bir ceylanim. Ondan önce, kedi azitmak gibi görevler verdiler bana genc yillarimda büyüklerim. Yillarca. Canim yanarak yaptim o isi. O zamandan beri evimde hayvan dostum yok. Istemiyorum. Zor gelir. Bu nedenle, sevgili Fulya. Yani artik sart da degil benim icin. Köpek: Finosundan bile korkarim. Günün birinde bir köpek isirdi beni. isiran köpege tekme attim diye mahkemelik oldum sahibiyle (Almanya'da). O zamandan beri it sevmem, daha dogrusu itlerden korkarim, uzak dururum. Onlar da bilir elbet korktugumu ve ben böyle bir simbioz icinde yasar giderim itlerle. Sart degildi, ama sordun madem, ben de anlattim...Sonuc: Ben senin blog tercihlerine sinir koyamam ki, Dostum. Ne haddime? Ne istersen onu yazarsin. Ben sadece offff demek istemistim hepsi bu. Sevgiyle kal:-)))

pirmete 
 15.10.2006 1:30
Cevap :
Sevgili Pirmete, Bilirsin fulya'ya bir laf söylersen o mutlaka "neden" diye sorar :))) Çünkü hayatta en çok "neden"leri merak eder :) Şimdi anlaşıldı durum Sevgiler....  15.10.2006 12:42
 

O sorunun cevabini ben de bilmiyorum, Fulya. O hayvanlari cok seviyorum, ama ayni zamanda cok korkuyorum onlardan. Biliyorlar elbet onlar da bunu. Ve karsilikli korkusuyoruz. Baska bir blog yaz yaaaa:-)))

pirmete 
 14.10.2006 23:20
Cevap :
Başka bir blog mu yazayım Sevgili Pirmete :))) İyi ama neden?  15.10.2006 0:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 408
Toplam yorum
: 4068
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 1079
Kayıt tarihi
: 17.06.06
 
 

Gazetecilik okudum... Ama gazeteciliği sırf yazabilme serüvenine bir adım daha yaklaşabilmek için ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster