Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Kasım '09

 
Kategori
Hayvanlar Alemi
Okunma Sayısı
4167
 

Köpekler ve yılanlar...

Köpekler ve yılanlar...
 

www.veterinerx.com/resimler/dog~11.jpg


Atlarla beraber insanların en sadık dostu olarak gösteriler köpekler zeki hayvanlardır.Köpekler akıllarından geçenleri anlatmak için çeşitli duruşlar sergilerler. Bu gelişmiş sosyal iletişim, köpeklerin eğitilebilir oyuncu olmasını ve evlerde rahat yaşayabilmesini sağlamıştır. Bu sayede tehlikeli avcı hayvanlar olmalarına karşı insanlarla eşiz bir bağ kurmuşlardır. Köpekler biraraya geldiklerinde ortak davranışlar da gösterirler. Çeşitli köpek cinsleri vardır. Koruyucu, avcı, süs, hatta bebek bakıcılığı yapan köpekler bile vardır. Şimdi bu cinslerden bir kaç tane örnek vermek istiyorum.

Golden Retriever:

Koku alma duygusu gelişmiş olan bu köpek iyi huyludur. Çocuklara ve bebeklere karşı çok naziktir. Bu cins köpeklerden koruma beklenmemelidir. Bunlar dost canlısı olup, sadece yabancılara karşı havlarlar.

Pekingese:

Sahibine karşı duygulu, yabancılara karşı kuşkucu bir köpektir. Ufak olmasına bakmayın, çok gözüpek bir köpektir. Boyuna posuna bakmadan, kendinden büyük köpeklere karşı saldırıda bulunabilir. Uzun tüylü olduğundan sık sık taranması gerekir.

Yorkshire terrier:

Cesur, canlı, sahibine karşı duygulu bir köpektir. Bir dakika yerinde duramaz, Biraz şımarık olmasına rağmen, son derece sevimli bir köpektir. Ama diğer köpeklerle pek anlaşamaz.

Beagle:

Sosyal hayat dolu bir köpektir. Keşfetmeye çok merakladır. Bu cins yalnız bırakılmayı sevmez. Uzun süre seyahate gideceklere bu köpekten iki tane almaları önerilir.

Sürüngenler sınıfından olan yılanlara gelince, yılanlar soğuk hayvanlardır. İnsanlar evlerinde köpek beslerler ama hiç yılan besleyenine rastlamadım. Yılanlar zehirli veya zehirsiz diye ikiyer ayrılırlar. Avlarını boğarak öldüren boa yılanlarının dışında zehirsiz yılanlar tehlikesizdir. Esas tehlikelileri zehirlerini ne zaman akıtacağı belli olmayan yılanlardır. Yılanların sosyal yaşamı olmamakla birlikte bazen birlikte hareket ettikleri de olur. Ülkemizde bulunan 44 yılan türünden sadece 10 u zehirli ikisi ise yarı zehirlidir. Yılanlar genellikle üç metre öteyi göremezler. Koku almada burun deliklerini değil, dillerini kullanırlar. Şimdi ise bu yılan çeşitlerine bakalım.

Türkiyede'ki 44 cins yılan 6 familyada toplanmaktadır. Bu familyalara göre dağılımı:

Typhlopidae : 2
Leptotyphlopidae : 1
Boidae : 1
Coluberidae : 31
Viperidae : 9
Elapidae : 1

şeklindedir. Bu familyalar içinde zehir olanlar Viperidae ve Elapidae familyasına mensup olan yılanlardır. Ayrıca yine fare gibi küçük hayvanlar için yarı zehirli olan yılanlar Ocluberidae familyasında yer almaktadırlar. Zehirli familyalar içinde bulanan yılanların fotoğraflarına bakalım.


Viperidae familyasına örnek yılan resimleri:

Elapidae familyasına örnek yılan resimleri

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

en üstteki ne kadar şirin:) köpeklere karşı büyük bir zaafım var. Bir gün bahçeli bir evim oldugunda mutlaka bir köpek dostum olacak.. bazı insanlar bazı hayvanlar kadar olamıyor ne yazık ki... teşekkürler, selamlarımla.

sema öztürk 
 09.11.2009 16:17
Cevap :
Haklısınız. Köpekler çok sevimli hayvanlar ama evde bakması gerçekten zor. Tüy dökmeleri yanında, günde bir kaç kere dışarı çıkarmak da gerekiyor. İnşallah bir gün bahçeli bir eviniz olur da istediğiniz köpeğe sahip olursunuz. İkinci cümlenize de katılıyorum. Selamlar...  09.11.2009 17:28
 

İlki köpeğimdi. Bir alman kurduydu. Apartmanda beslemek çok zordu. Devamını getiremedim. :( Alman kurduydu ama adı Ramses'ti. Bahçeli evi olan dostlardan birine hediye ettim. Sonraları arada bir görmeye gittim, o kadar. Hala acır içim. Gelelim Haşmet'e. O da bir su yılanıydı. Üç gün akvaryumda besledim. Fakat ertesi gün, eve geldiğimde akvaryumu boş buldum! Amanın bir panik! Haşmet yok! Aradım, taradım ama bulamadım. Mevsim yazdı. Muhtemelen açık balkon kapısından sızıp gitmiş olmalı. Ama tam üç ay boyunca terlikleri silkeleyip giymek, yatağı kontrol edip sonra yatmak gibi berbat bir süreç yaşadım :) Bir de Filhakika'm vardı ki, onu başka zaman anlatayım. Hani belki siz bir gün kaplumbağaları yazarsınız, işte o zaman da onu analtırım.:) Erol Bey, hayvanların en ürküncü bile, insan kadar ürkünç olamaz! Çünkü hiç biri doğasının dışına çıkmaz. Çıkmayı bilmez. Ya insan? Kaçı insan? Neyse... Kaleminize sağlık. Saygımla size.

Emine Supçin 
 09.11.2009 0:55
Cevap :
:) Köpekler bir arkadaş gibidir. Ama evde beslemenin zor olduğunu söylüyorlar. Biz de 5 yıl boyunca evde kedi beslemiştik. Kedimiz doğum yapınca da bir anda 7 kedi sahibi olmuştuk. Ancak daha sonra internetten onların hepsine birer yuva bulmuştuk. Evet dediğiniz gibi hayvanlar sadık dostlardır. Öbür konuya hiç girmeyelim isterseniz. Katkılarınız için teşekkürler. Saygı ve selamlarımla.  09.11.2009 10:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 974
Toplam yorum
: 7880
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3392
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster