Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Bashico Doğal Anneyim Başak Pirtini

http://blog.milliyet.com.tr/bashico

13 Aralık '07

 
Kategori
Köpek Psikolojisi
Okunma Sayısı
2473
 

Köpeklerin yatıştıran beden dilli -1-

Köpeklerin yatıştıran beden dilli -1-
 

Köpeklerin yatıştıran beden dilli konusunu ilk olarak 2004 yılında Stardogs Pozitif Köpek Eğitimi firmasının Yunanlı ortağı Yiannis Arithovitis'ten duydum. Kendisi uluslararası üne sahip Norveçli Köpek Eğitimcisi Turid Rugaas'ın yöntemlerini Yunanistan'da başarı ile uyguladıklarını söylemişti. Konu hakkında hatta bir de o sırada firma olarak düzenlediğimiz HOBİZ fuarına da katılarak bir seminer vermişti. O günden bu yana Türkiye'de de köpeklerin yatıştıran beden dili konusu hayvan sahiplerine ve eğitimcilere öğretmeye başladılar.

Turid Rugaas*'ın Stardogs** tarafından Türkçe'ye çevrilen kitabını ilk okuduğumda oldukça etkilenmiştim. Hemen kendi köpeğim Efe üzerinde gözlemlemeye ve hareketleri ben de uygulamaya başladım. Okuduklarım aslında çok basit fakat ufak beden hareketleri ile hayvanların nasıl birbirleri ile iletişim kurduğunu basitçe anlatıyordu.

İnsanlar olarak biz her zaman sözlere güveniriz. Asıl gerçeği ise beden dilimiz anlatır. Son yıllarda insan beden dili ile ilgili piyasada bir çok kitap var ve çeşitli seminerler düzenleniyor. Hayvanlar da insanlar gibi beden dillerini kullanarak sürü içerisindeki kimliklerini belli ediyorlar ve sakinleştirici mesajlar veriyorlar.

Enerjinin korunum kanununda olduğu gibi hayvanlar alemi her zaman sakin kalmaya çalışarak çatışmaları önleyici bir takım uyarı mesajları geliştirmiş. İncelediğimizde tüm türlerin bu tarz çeşitli mesajlarını bulabiliriz. Size bu bölümde köpeklerin beden dilinden bahsetmek istiyorum. Kitabın Türkçe'sini Stardogs'dan temin edebilirsiniz.
Kitap ile ilgili diğer bölümleri blogumun "Köpeklerin beden dili" kısmında okuyabilirsiniz.

*http://www.turid-rugaas.no/UKFront.htm
**http://www.stardogs.web.tr

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 201
Toplam yorum
: 243
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 11298
Kayıt tarihi
: 07.12.07
 
 

Tüm blog severlere merhaba! Boğaziçi Kimya bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe toplantı, etkinli..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster