Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Ekim '10

 
Kategori
Kentleşme
Okunma Sayısı
432
 

Köprülerin Birleştiremedikleri...

Köprülerin Birleştiremedikleri...
 

Köprüler neyi birleştirir?


Hergün, sayısız yaşam izine tanıklık eden, hayıflanmaksızın ağır bir yük sırtlanan, köprüler gerçekte neyi birleştirmeye yarar?

Aslında herbirimiz, havasını soluduğumuz, cadde ve sokaklarını adımladığımız şehirde değil; kendi zihnimizdeki coğrafyada yaşıyoruz. Ve her nereye gidersek gidelim, o coğrafyayı beraberimizde götürüyoruz.

Yalnızca ülkemizde değil; "görünür sınırlar" ı iyiden iyiye kalkan, dünyamızda da göç hikayeleri sıklıkla yaşanmakta. Hangi yönden geldiği farketmeksizin, daha küçük bir sosyal sistemin, tektip yaşam tarzının ya da kapalı bir kültürün içinden geliyorsanız, kentle dokunuz tutmadığında çoğunlukla kenti sorumlu tutma eğilimine gidersiniz.

Belki de en kestirme sığınak bu olduğundan. Alt kültür(ler), kentli kültürü uzlaşmazlıkları söz konusu olduğunda ise karşımıza pekçok sosyo-kültürel uyumsuzluk, kültürler arası uçurum örneği çıkmakta. Uyumlulaşmakta güçlük çeken, bazen de buna direnen bireyler ve de gruplar, "sen yukarıya çıkamıyorsan, yukarıdakini aşağı çek!" gizli öğretisiyle hareket edebiliyorlar. Belki de onlara yeteri kadar elimizi uzatamadığımızdan. Köprüler suyun iki yakasını, toprağın iki yüzünü birleştirmeye yarar da yaramasına, insanların zihinlerini, farklı kültürleri birleştirmeye gücü yeter mi? Yeterse, ne kadarına yeter? Köprüler herşeyi birleştirir mi? 

funda çatalbaş bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 76
Toplam yorum
: 35
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 868
Kayıt tarihi
: 13.10.10
 
 

Doğal yaşamın korunması, evrensel insan hakları, felsefe, arkeoloji, tarih, sosyoloji, kişisel ge..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster