Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Haziran '06

   
  Kategori
  Mimarlık
  Okunma Sayısı
  1962
   

  Kopya mı, taklit mi, orijinal mi, modern mi? Hangisi?

  Kopya mı, taklit mi, orijinal mi, modern mi? Hangisi?
   

  Bugün bir yerden bir yere giderken yüzyıllar öncesinde kullanılan kağnıyı kullananımız var mı? Hayır. Herkes ulaşım için otomobili tercih ediyor.

  O halde günümüzde yüzyıllar öncesinin camilerini niçin aynen kopyalıyoruz ya da taklit ediyoruz? Günümüzde yeni tipte cami çizebilecek hiç mimar yok mu? Biliyoruz ki var. O halde niçin günümüzü yansıtan cami projesi çizdirmiyoruz? Eskiye niçin takılıp kalıyoruz?

  Örneğin, Ankara Kocatepe Camii Cumhuriyet tarihimizin önemli camilerinden biridir. Ancak Sayın Dalokay'ın modern cami mimarisini yurtdışında yapmış bir mimar olmasına karşın Ankara için hem de Cumhuriyetin başkenti olan bir şehirde Osmanlı mimarisinin bir taklidi getirilip konulmuştur. Ayrıca yine Ankara'da bulunan Maltepe Camii de Osmanlı camilerinin bir kopyasıdır.

  Günümüz, modern mimari çağı neyi gerektirmektedir? Elbette yeni olanı, modern olanı. Daha da önemlisi şahsiyetli olanı yapmayı icap eder. Bizim mimarlarımız teklif edildi de yeni ve modern bir tasarım yapamadılar mı? Hayır. Bilinen bir şeydir ki, mimarlar neticede işverenlerin talepleri doğrultusunda tasarıma devam etmek zorundadırlar. Bu itibarla gerek işverenler gerekse devletin yetkili ve ilgili kurumları cami mimarisinde modern ve çağdaş yaklaşımlara imkan tanıyan politikaları tespit ederek uygulamalıdırlar.

  Hayati Binler

  Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

   
  Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
  Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
  Toplam blog
  : 1
  Toplam yorum
  : 0
  Toplam mesaj
  : 2
  Ort. okunma sayısı
  : 1962
  Kayıt tarihi
  : 23.06.06
   
   

  Yüksek Mimar-Restorasyon Uzmanı. Koruma-restorasyon, camiler ve şehircilik konuları ana konularım...

   
   
  Yazarı paylaş
  • Tümünü göster