Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Nisan '16

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
95
 

Kör savaşların kazananı olur mu?

Kör savaşların kazananı olur mu?
 

Yüzde elli denkleminin paradigması ile hareket eden iktidar ve Cumhurbaşkanı, son şekli ile kendilerine muhalefet eden tüm güçleri bir şekilde etkisizleştirmeye çalışmaktadırlar. Her gün yeni bir düşman yaratarak, şimdiye kadar gerginlik siyaseti üzerinden yakaladıkları başarıyı sürdürmenin peşindeler. Aslında Davutoğlu'nun arada bir farklı bir ifade kullanmaya kalkışması, onun rahat olmadığını ortaya koyuyor. Fakat hemen akabinde Cumhurbaşkanı anti tezini ortaya koyarak ikaz etmiş oluyor.

Türkiye siyaseti hem iç politika açısından,hem de dış siyaset açısından bir girdabın içerisine girmiş durumda. Uluslar arası ilişkiler açısında da sıkıntılı bir süreç yaşanmaktadır. Kürt sorunu gibi yıllardır kangrenleşmiş bir sorunun çözüm yöntemini ortaya çıkarabilmiş değil. İster PKK diyelim, isterse de kürt sorunu konusunda talepleri olan kürtler olarak tanımlayalım. Bu savaş en korkunç boyutlara ulaşmış durumda.

Yanıbaşımızda Suriye'de yaşanan gelişmeler, adeta Türkiye iktidarının siyasetini kilitlemiş bir noktaya gelmiş durumda. Türkiye'de iktidar ve MHP Kürt sorunu konusunda aynı noktaya gelmiş durumda, yani yok et kurtul siyaseti. Önceki gün Bahçeli'nin önerdiği yöntemi, dün Cumhurbaşkanı Erdoğan gündeme getirdi. Gerekirse o bölgeleri boşaltıp havadan müdahale ederiz diye ifadeler kullanıldı. Yani toptan imha yöntemi.

Ya teslim olurlar, ya da yok olurlar yönteminin ne kadar başarılı olduğunu yıllardır yaşayarak gördük. Yaşanan tüm bu gelişmelerden sonra PKK veya onların farklı kurumlarının teslim olmasını beklemek ne kadar gerçekçi bir bakış açısı olabilir?PKK'nın o bölgedeki tüm unsurlarının imha edilmesi pahasına olsa bile böyle bir sürece girmesini beklemek saflık olur. Devlet güçlerinin bu koşullarda geri adım atması da zor görünüyor. Yani gelinen aşamada, bir biçimde bazı insanların yaşamı feda edilmiş görünüyor.

Bu savaşın kazananı olur mu? Bunu zaman gösterecek. Bu savaşta kullanılan bu yöntemler sorgulanır mı? Bunu da zaman gösterecek. PKK Suriye'de yakaladığı ivmeyi iyi bir şekilde değerlendirmeye çalışıyor. İktidar ve Cumhurbaşkanı da yüzde ellinin verdiği avantajını bir baskı aracı olarak kulanmanın peşinde. Aslında ana nokta Erdoğan'ın başkanlığı üzerine kilitlenmiş durumda. Ama bu farklı manevralarla dolaylı olarak yürütülmeye çalışılıyor.

Açılan bu makas nasıl kapanır, bilinmeyenli bir denklem. Ama bu siyaset bu şekli ile nereye kadar devam edebilir bunu zaman gösterecek. Fakat ortada olan tek gerçek var. O da Türkiye'nin ortadoğu bataklığına girdeiği gerçeğidir. Hendek ve yok et siyasetinin kazananı kim olur bu zamanla ortaya çıkacaktır. Bu kör bir savaş şekline dönüşmüş durumda. Kör savaşların kazananı olmaz. Kör savaşların kaybedenleri olur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 3
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 59
Kayıt tarihi
: 22.08.13
 
 

İşletme eğitimi aldım, üniversite mezunuyum, ekonomi ve siyaset ilgi alanımdır, serbest ticaretle..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster