Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Haziran '13

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
88
 

Kordon Boyu

Yer Fethiye Kordon Boyu, tarih 25.02.2009. Yaşlı kadın; elindeki ekmek dolu poşeti, saldıran köpeklere sallayıp duruyor. Ertesi gün yine aynı görüntüyle karşılaşınca dayanamayıp soruyorum: “ Nereye götürüyorsunuz ekmekleri? “ diyorum. Gelen yanıt ilginç: “ Martılara götürüyorum. Köpekler kuru ekmeği beğenmezler, versen de yemezler. Onlar mamadır, ettir yerler. Ağızlarının tadını bilirler.”

Bir başka gün, yine kadının elinde poşet ve yine aynı görüntüler eşliğinde karşımdan geliyor. Her gün mü bayat ekmek bulunur bu bayanın evinde diye, yine dayanamayıp soruyorum. Yanıt yine ilginç:” Hayır, evden getirmiyorum ben bu ekmekleri. Ben dolgu sahasında oturuyorum aslında. Her gün Karagözlere gelirim, çöp tenekesinin yanına bırakılan ekmekleri ziyan olmasın diye alır, martılara veririm.”

Şaşırıyorum. Biz salonlarda konferanslar veriyoruz; “ çevre “ bilinciyle ilgili, fakat davranışlarımızda bir değişiklik yok. Örneğin ben, yeni yeni köpeğimin pisliği için poşet taşımaya başladım. Biz de tersini mi yapsak acaba? Yoksa, biz de çevreye mi baksak bilinçlenmek için? Bilmem ki!

Kadınla bir başka gün yine karşılaştık. Eli boştu.” Hayrola! “ diye sordum. “ Koymamışlar bu sabah. Bir parça vardı, onu da yolda köpeğe verdim. Pek sevindi, iki ayağının üstüne kalka kalka bir hal oldu.” Dedi. Ben de: “ İyi ki varsınız! Teşekkürler!” dedim. O da: “ Ne yapıyorum ki… Alininkini alıp Veli’ ye veriyorum.” Dedi.

Ne hoştu! Alçakgönüllülük bu olsa gerek? Bilmem ki!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 423
Toplam yorum
: 72
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 173
Kayıt tarihi
: 10.10.11
 
 

İkbal Özlen DİNÇERLER. 14.02.1960 doğumlu. izmir Kız Lisesi Edebiyat Bölümünü okudu. Buca Eğitim ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster