Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Mart '17

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
685
 

Kore dizilerine başlayacaklara dizi tavsiyesi: Weightlifting Fairy Kim Bok Joo

Kore dizilerine başlayacaklara dizi tavsiyesi: Weightlifting Fairy Kim Bok Joo
 

 Daha önce yazdığım Kore Dizilerine Başlayacaklara Dizi Tavsiyesi yazısının bir de ikincisini yazmaya karar verdim. Daha doğrusu şöyle oldu, ben hem Goblin'i hem de Weightlifting'i tanıtan bir yazı yazmıştım fakat resim,video falan da ekleyince yazı sığmadı. Sığmayınca bazı yazdığım yerler silinip, çok alakasız bir blog oldu. Ben de böyle iki ayrı yazı yazdım. Ne izlesem diye düşünüyorsanız bence bu yazı tam sizlik. Belki seri haline getiririm Kore dizilerini çünkü çok güzel diziler var.  

 Yine 16 bölümlük 16 Kasım 2016 ile 11 Ocak 2017 tarihleri arasında MBC kanalında yayınlanan spor drama dizisi. Altın madalya kazanan olimpik halterci Jang Mi-ran'ın hayatından esinlenilmiş. Filmin yönetmeni Oh Hyun-Jong, senarsiti ise Yang Hee-Seung.


Karakterler:Lee Sung-kyoung Kim Bok-Joo karakterini canlandırdı. Kim Bok-Joo hırslı bir kişiliğe sahip doğal olarak yetenekli bir halterci.  Haksızlığa karşıdır ama erkeklerin etrafında utangaç ve tuhaftır. Dış görünüşünün altında güvensizliklerini ve kırılgan kalbini saklar.  
 

Nam Joo-hyuk  Jung Joon-hyung karakterini canlandırdı. Bok-Joo'nun en yakın arkadaşı, şakacı bir kişiliğe sahip yetenekli yüzücü. İlk büyük yarışında yanlış hamle yapıp elendiği zaman başlayan bir travmanın sıkıntısını çekiyor.Lee Jae-yoon ise Jung Jae-yi karakterini oynadı. Joon-hyung'ın kuzeni ve abisi. Bir sakatlık yüzünden obezite doktoru olan eski atlet.  Onun centilmen ve kibar kişiliği onu Bok-Joo'nun aşık olduğu ilk erkek yapıyor.
Kyung Soo-jin Song Shi-ho karakterini canlandırıyor. 18 yaşında Asya Oyunlarında altın madalya kazanan birinci sınıf ritmik jimnastikçi. Beklenenden daha başarılı birisi ve John-hyung'dan ayrılmasına sebep olan gelişen figürü hakkında sürekli stres altında.


Diğer Önemli Karakterler

 • Jo Hye-jung  Jung Nan-hee rolünde - Bok-joo'nun en yakın arkadaşı
 • Lee Joo-young  Lee Seon-ok rolünde - Bok-joo'nun en yakın arkadaşı
 • Choi Moo-sung  Yoon Deok-man rolünde - Profesör/Koç -koçinnim :D-
 • Jang Young-nam  Choi Sung-eun rolünde - Koç
 • Oh Eui-sik Bang Woon-ki rolünde - Takım Kaptanı
 • Ji Il-joo Jo Tae-kwon rolünde - Joon-hyung'nun oda arkadaşı ve en yakın arkadaşı
 • Ahn Gil-kang Kim Chang-gul rolünde - Bok-Joo'nun babası, eski halterci, kızarmış tavuk restorantını işletiyor.
 • Kang Ki-young  Kim Dae-ho rolünde, Bok-Joo'nun amcası, restorantta çalışan, yarı zamanlı aktör olmayı amaçlıyor.
 • Jung In-gi Joon-hyung'un dayısı ve üvey babası
 • Lee Jung-eun Joon-hyung'un yengesi ve üvey annesi
 • Yoo Da-in Go Ah-young rolünde, Hanwool College of Physical Education'da (Hanwool Beden Eğitimi Koleji) Doktor, Jung Jae-yi aşık

Konusu:

 Bir grup üniversiteli sporcular hayalleri için savaşıyorlar, bu süreçte aşkı deneyimliyorlar ve yaşıyorlar ve her adımda büyüyorlar. Aslında dizi daha çok Kim Bok-Joo üzerinden gidiyor, onun hırsları, masumiyeti, ilk kez aşkı bulması vs.

Dizi Hakkındaki Görüşlerim:

 

 Pamuk şeker tadında bir diziydi. Öyle saçma entrikalar, hırslar yada oyunlar yoktu. Tam gençlere yönelik bir diziydi. Lee Sung-kyoung yine her karakteri başarıyla oynayabileceğini gösterdi, ben kendisini iki farklı dizide yan rol olarak izledim, orada da çok farklı karakterleri vardı. Bir kere bu kadar güzel bir kızın halterci rolünü oynaması aklımdan geçmezdi. Yine de ama sanki Kim Bok-Joo bir halterciye göre bana göre biraz zayıftı. Hani aşırı kilolu ya da kaslı olmasını tabii beklemiyorum ama yine de benim gözüme zayıf gözüktü.

 


 

 Dizide başından sonuna kadar çok güldüm, eğlendim. Dizinin ilk bölümlerinde özellikle çok eğlendim. Kim Bok-Joo, Jung Jae-yi aşık olup adamın diyetisyen olduğunu öğrenince halterci olduğunu saklayarak adamı kendisine aşık etme çabaları özellikle çok komikti. Mesala en sevdiğim sahnelerden birisi Kim Bok-Joo'nun flört etmeye çalışırken doktorun gözlerinin içine cesaretle bakıp "Messi'yi sever misiniz?" diye doktora soru sormasıydı. Arkadaşlar, taktik basit. Bundan sonra flört ederken hoşlandığımız beye "Messi'yi sever misiniz?" diye soruyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

Bir başka sahne gece kulübü sahnesiydi. Bu sahnede Kim Bok-Joo ve Joon-hyung kulübe gidiyorlar. Allah'ım o nasıl dans. O dans bildiğimiz apaçi dansı yani, başka bir adı olamaz. Bu dizi sayesinde Koreli apaçi dansı görmedik demezsiniz, yenilere tanık oluyorsunuz. Şu tek resim sanırım ne söylemek istediğimi açıkça anlatır size.

 

 

Dizideki tüm karakterler bence çok şirindi, eski kız arkadaş Song Shi-ho bir ara cadılaşmasına rağmen onun bile sonlara doğru üzerine bir şirinlik geldi. Diziyi izlediğim süre boyunca kaç kez canım kızarmış tavuk çekti, kaç kere KFC'den sipariş verdim hatırlamıyorum. -sonra da neden erimiyor bu göbek- Dikkatimi çeken bir şey vardı, o da ben biraz Baba rolünü beğenmedim yani bana aşırı katı geldi. Kendi kazanamadığı madalyayı kendi kızı kazansın diye onun hayatını kendisinin yönlendirmesi bana biraz aşırı geldi. Her ne kadar iyi yönlerini göstermeye çalışsalar da benim bakışımı değiştiremedi. Bir de kızının gizlice kilo verdiğini öğrenince, kızı dövmeye çalışması orası benim için bitiş noktasıydı. O sahnede o babadan nefret ettim.

 

Bu arada yazmayı unutmuşum ama dizinin bir bölümünde efsane dizi W Two Worlds dizisindeki baby face ile hafızalara kazınan Kang Cheol rolündeki Lee Jong-suk gözüktü ve W Two Worlds'ın müziği çaldı. Yine böyle o baby face ile cool bir şekilde gülümsedi bize.

 

 

 

 Bunun dışında Koç'lar da çok tatlıydı. Öğrencilerine karşı aşırı aşırı destekleyici ve motive edicilerdi. Özellikle Kim Bok-joo'ya karşı, önemli bir yarışa katılacağı için onu sürekli yemeye teşvik etmeleri baya baya komikti. Ben spor yaptıktan sonra yaktığım kaloriler boşa gitmesin diye ne yesem diye karalar bağlarken, dizide koçlar hadi spordan sonra et yemeğe gidiyoruz diyorlardı. Kim Bok-joo ve iki arkadaşı maşallah dünyaları yiyorlardı. Bir de kendilerince yemek sıralaması geliştirmişlerdi, önce noodle yiyip sonra pilav et falan. Ne yediniz be dizi boyunca, bu dizi aç karnına asla ama asla izlenmemeli. Şunları yemek yerken izlemek bile insanın karnını acıktırıyor.

 
 
Bu arada Swag havalı anlamında kullanıyor, swag diyerek havalı insanız mesajı veriyorlar.
 

 Yaa şu koçinnimlerin minnoşluğuna bakarmısınız!  Allah tüm sporcu arkadaşlara böyle koçinnimler nasip etsin.

 

 

 

 Ayrıca buraya neden Kim Bok Joo'yu sevmemiz gerektiğini sıralamam gerekirse en başta tipik Kore kadın rolü olmaması gelir. Demek istediğim, Kore kadın rollerini bilirsiniz genelde zayıf , hep güzel elbiseler giyerler, ful makyajlı olurlar ama Kim Bok Joo daha bizden birisi. Zayıf değil aksine ağırlık kaldırdığı için kilo alması gerekiyor, dizinin başından sonuna kadar eşofman giydi, moda anlayışının da olmadığını konser sahnesinde hepimiz anlamışızdır, Fakat çok şirin kıyafetleri yok mu?!

 

 

 

-İngilizce ile bağlayasım geliyor burada, also, moreover gibi- Başka bir sebepte aslında en büyük sebep günümüz dünyasında hep kadınlarımıza güçlü olmasını, prenses masallarını unutmasını, kalıpların yıkılmasını isterken Kim Bok Joo'nun tam bir rol model olması. Kadınların da başarılı olabildiğini, güçsüz yada narin olmadığını hafızamıza kazıyor. Kadından da halterci mi olurmuş yav klişelerini çok güzel yıktı. Ayrıca, mutlu sona ulaşmak için o tipik yukarıda bahsettiğim kadın tipine dönüşmesi gerekmedi. Olduğu gibi, elinin sertliği, nasırları ile, makyajsız yüzü, kendi tarzında kıyafetleri ama en önemlisi içinin güzelliği ile mutlu sona ulaştı.

 

 Kim Bok-joo'nun arkadaşlarından bahsetmemişim ama onlarda çok sevimlilerdi. Özellikle kendini balık etli ilan eden, dizinin bir diğer neşelisi Jung Nan Hee (Cho Hye Jung ), aslında kendisi büyük bir alkışı hak ediyor. Neden derseniz onu da hemen söyleyeyim, sırf bu dizideki rolü için kilo almış kendisi. Bu büyük bir şey çünkü  dizi sektöründe  ve gündelik hayatta güzellik algısı zayıflık olan Kore gibi bir ülkede dizideki karakter için kilo almak kolay bir şey değildir, sırf bu da değil aslında. Kilo almak için yaşadığı süreçde eminim kolay değildir. Bir diğeri de bugüne kadar izlediğim Kore dizilerinde nadiren böyle kilolu karakterler başrol ile birebir gider. Bundan kastım şu, bir başrol olmasa da en az başrol kadar dizide gözüktü, normalde bu tip karakterler yan rollerde, baş rol ile birlikte gözükürler. Asıl oyunculuk buna derim ben, hep aynı fizikte ve tipte dizi oyunculuğu yapanları sevmiyorum.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

L ee Seon-ok karakterini canlandıran Lee Joo-young'un dış görünüşü üzerinde pek oynanmamış, dizide de özel hayatında da makulen bir tipe sahip. Bu tipin ona çok yakıştığını söylemeden geçemeyeceğim. Dizideki rolünde biraz duygusal bir tipti. Ailesi otel işletmeciliği yapıyordu ve maddi durumları iyi değildi. Arada yardım olsun diye ailesinin otelinde çalışıyordu, hatta bir keresinde sırf yardım için okulu bile bırakıyordu. Daha sonra canımız minnoş Kim Bok Joo o okula gelmediği için evine kadar gitmişti. Böyle tam bir tipik Yengeçti. Spoiler vermiş oldum, neyse. Dizi oyunculuğunda yeni sayılır, umarım bir gün başrolde de görürüz kendisini. Kendisine ileride ne tür dizilerde oynamak istediği sorulmuş, o da bir rol seçerken doğal bir şekilde kendisinin fikirlerini ve değerlerini yansıtanı aradığını söylemiş. Yani, bu da dizideki rolünün kendisiyle benzer olduğunu gösterir. 

 


 


 

  Bu diziyi mutlaka izlemelisiniz! İzleyin diye baya bol spoiler içeren yazı yazdım ama spoiler olmadan da yazı olmuyor. Gülmek ve modunuzu yükseltmek için bile izlenir bu dizi. Bunun dışında üzerine ayrı bir yazı yazmayı düşündüğüm ama sabırsız bir insan olduğum için şimdi yazdığım ve izlemenizi istediğim bir dizi daha var. Strong Woman Do Bong-soon dizinin adı. Şimdilik 6 bölümü var, bitmesine çok var ama dizi bence çok aşırı güzel gidiyor. Bir bölüm de dahi sıkılmadım. Umarım da böyle bozmadan devam eder. Son olarak daha ne diyebilirim bilmiyorum, çok da fazla ayrıntılı anlatmak istemiyorum. Her detayı anlattıktan sonra izlemiş kadar oluyor okuyucular, bu yüzden şimdi gidip Google'a Weightlifting Fairy Kim Bok Joo 1.bölüm izle yazıp, diziyi hemen izlemeye başlıyorsunuz.
 

Not: Eğer yazılar resimlerin çok çok altında çıkıyorsa, benim hatam değil belki de benimdir bilmiyorum Altan. Yazarken tüm yazılar ve resimler düzgün ama yazıp taslak olarak kaydepip yayınladıktan sonra, işte o görüntü kirliliği ortaya çıkıyor. Çok sinir bozucu, ama henüz çözebilmiş değilim bu durumu


 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 25
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 237
Kayıt tarihi
: 29.04.15
 
 

Işık Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler mezunuyum. Erken mezun olmuş biri olarak mesleğime henü..

 
 
Yazarı paylaş
 • Tümünü göster