Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Mayıs '17

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
586
 

Kore Günlüğüm: Chicago Typewriter; Bir Yazarın Hikayesi

Kore Günlüğüm: Chicago Typewriter; Bir Yazarın Hikayesi
 

Kore Günlüğüm: Chicago Typewriter; Bir Yazarın Hikayesi


Yıllar önce başladığım ve etkisinden kurtulamadığım Kore günlükleri. Bu günlükler idollerin peşinden koşan, onların hayatlarını, nereye gittiklerini, neler yediklerini kısacası hayatlarının peşinden koşmak gibi günlüklerden ibaret değil ki o yaşı da çoktan geçtiğimi düşünmekteyim.

2010 yılında üniversite sınavına hazırlanırken karşıma çıkan bir video ile başlayan; o zaman bu kadar etkilenmediğim fakat renkli tarzlarının büyüsüne kapıldığım tarzdan günlüklerdi. Üniversitenin son yılında ise bir ara vermek istediğim zaman izlediğim dizileri ve filmleri ile artık tarihini, dilini, yaşayışlarını araştırdığım bir tutku haline gelmişti.

Tüm hit olmuş dizilerini, filmlerini izlemiş biri olarak sıkıldığım zamanları kurtaran onlarcası olmasına rağmen hiçbiri bana yazma fikri vermemişti. Belki de beni yansıtanını daha bulamamıştım. Tüm Kore fanlarının yanı sıra karşı olanları da hesaba katarak bu yazıyı yazmak istedim.

‘‘Chicago Typewriter’’ dizisi adından da anlaşılacağı üzere bir daktilo ile bağlantılı. Yıllar önce bir yazar tarafından kullanılmış olan bu daktilo günümüzdeki bir yazarın evinde ona yazıları için gizemli ve belki de korkutucu bir şekilde ilham vermekte. Dizi hem tarihsel hem de romantik bir dizi. Çok ünlü bir yazarın hayatını anlatıyor. Bu yazarın 1930 yılı ile bağlantılı bir yaşamı var. Dizide yazar sürekli  halüsinasyonlar ile geçmiş zamana yolculuk ediyor. Fakat bu yolculukları yaparken yalnız değildir; gizemli bir kadın hayatına sürpriz bir şekilde girer ve ona  hayatın bazı gerçeklerini anlamasında yol gösterir.

1930 yılında Japonya’da sömürge altında yaşayan üç Güney Korelinin hayatı anlatılıyor. Bu kişiler hikayalerini reankarnasyon ile günümüze taşıyorlar. Kitapları çok satan bir yazar, ‘‘ghostwriter’’ adı altında yazılar yazan gizemli bir yazar ve son olarak kitapları çok satan yazarımızın anti-fanı…

Dizi hayal dünyasında bazı gerçekleri olan ve gelecek umutları olan herkes için bir yol gösterici niteliğinde. Etkisi herkeste farklı olabilecek bir dizi. Her bölümün sonunda bakış açımı değiştirip bende olumlu bir etki yaratıyor. Başrollerinde oyunculuğuna hayran kaldığım bir isim Yo Ah In ve Lim Soo-Jung yer almakta. Dizinin senaristi ‘‘Kill me Heal me’’ dizisinin de senaristi olan Jin- Soo-Wan.

Kıyafetleri, konusu, ve  iyi oyunculukları ile farklı bir dizi arayışında olanlar için iyi ve etkileyici bir seçenek diye düşünmekteyim. İyi seyirler dilerim…

Özge Öz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 53
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 251
Kayıt tarihi
: 18.07.15
 
 

1992 yılı İstanbul doğumlu. İlkokulu İstanbul'da okudu, ortaokulu ve liseyi Edirne'de bitirdi. Kara..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster