Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Adem Güngör/FETHİYE KÜLTÜR ETKİNLİKLERİ

http://blog.milliyet.com.tr/ademgungor

27 Ekim '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
275
 

Körfez projesi

Körfez projesi
 

Fethiye Körfezi


Muğla/Fethiye Körfezi için yeni proje.

Fethiye Körfezi için Muğla Üniversitesi proje hazırlıyor. Aslında herkesin bildiği sorunlar yeniden ele alınarak rapor haline getirilecek.

Bu konuda geçtiğimiz hafta ilçemize gelen Muğla Üniversitesi Kimya ve Su ürünleri bölümünden bir heyet körfezden, Eşen Çayı’nın değişik bölgelerinden, koylardan örnekler aldılar. 1 yıl boyunca örneklerin değişik zamanlarda alınacağı belirtildi.

Fethiye’de Körfezi sorunu için araştırmalar devam ediyor. Bu kez de konuya Fethiye Ticaret Odası el attı. Marmaris, Bodrum gibi yerlerde kordon yanında denize girilebildiği belirtilerek Fethiye Körfezi’nin önümüzdeki yıllarda daha büyük bir sorun olabileceğinin üstünde duruluyor. Buna göre Muğla Üniversitesi’nden bir heyet gelerek Ören’den başlayıp körfeze kadar uzanan tüm yerlerden örnekler alındı. Fethiye Körfezi’nin birçok yerinden kirlilik için örnekler alınırken, bunlar bir yıl süreli olarak Muğla Üniversitesi’nde incelenecek. Daha önce Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçı’nın 4 milyon küp çamur var bu proje beni aşar diye söylediği projenin ilk aşaması böylece gelişmiş olacak. Projenin içerisinde Fethiye Belediyesi, Çevre ve Orman Müdürlüğü, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası, Deniz Ticaret Odası, Devlet Su İşleri Fethiye’deki dernek ve sivil toplum örgütlerinin bulunduğu öğrenildi.

Yetkililer, yöre turizmi için büyük önem arz eden Fethiye Körfezi için ilk incelemelerde, Çerçi, Eldirek, Kösebük, Ovacık ve Şıkman derelerinin ıslahının yapılması gerektiği vurgulandı. Bu proje resmi bir statü kazandıktan sonra ise nasıl çözülebileceği konusunda da görüş alışverişi yapılacak.

Daha önce Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu Fethiye Körfezi için bu sorunu çözeceğini belirtmesine rağmen olumlu bir adım atılmamıştı. Daha sonra Ak Parti Fethiye İlçe Başkanlığı çamuru temizlemek için bir geminin olduğunu bunun bir süreliğine Fethiye’ye getirileceğini belirtmişlerdi. Yıllardır Körfez için uygulanan projelerin nasıl sonuç vereceği sadece proje olarak mı kalacağı merakla bekleniyor…

Sarallar Fethiye.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 320
Toplam yorum
: 156
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 1700
Kayıt tarihi
: 16.04.09
 
 

Muğla Fethiye doğumluyum. Sanat okulu elektrik bölümü mezunuyum. Tarih ve Kültüre çok önem veriyo..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster