Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ocak '13

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
362
 

Korkak Kız ve Erkek Çocukları hiç büyümüyor..

Korkak Kız ve Erkek Çocukları hiç büyümüyor..
 

Tüm dinlerin ortak payda da dayattığı üzere, insan iyi olmalı, düzen ile uzlaşmalı ve saygı sevgiyi bilmeli. Ama insan sorgulamalı da, çok okumalı, temelini anlamaya çalışmalı ve arada bir dayatılanlara da isyan etmeli. 3 yaşındaki velet inatçı, ergen asi, kış kışsa p..t her zaman p..t, sözler gerçek, düşünceler uymasa da güçlü olmalı. Vicdan ve duygu dayatmasında hapis kalmamalı kimse, kurban olmamalı. İnsan şatlar ne kadar bağlasa da özgürlüğe yürümeli kimseye zarar vermemeye çalışırken, en önce kendine zarar vermeyerek.

Ve yine insan ailesini sevmeli. Hele de bizim gibi artık çalışıp yetebiliyorken, onları pamuklara sarmalı. Kendisini ve onları şımartmak adına elinden ne geliyorsa yapmalı. Ama ne annesine koca ne de babasına eş olmamalı. Hiç bir erkek annesinin aşkı olmamalı 30'dan sonra, en fazla oğlu hatta ayrı evde yaşayan ve kendi mutluluğu için çabalayan oğlu olmalı. Ama annem diye gezmemeli sokaklarda, madem diğer kadının karşısına geçecek kadar cesareti var. Korkmamalı ama babam duyarsa diye. Kız çocukları özgür olmalı, denemeli ve bazen kaybetmeli. Ama mahalle baskısı onları ezmemeli. Dedikodu kazanında erimemek için başka ateşlerde yakmamalı hayallerini. Evlenip boşanan kadın, sırf inandığı doğrunun arkasından imzası ile gittiği için dul olmamalı.. Dul diye etrafındaki herkes bir şansını denememeli. Ve tüm bu meli malılar olurken ne kadın ne de erkek zerafeti bırakmamalı elinden. İnceliklerle, mücadele ve emek ile kurulan bir hayatın; boş mekan ve masalarda, insanlarda tüketilenden çok daha güçlü ve zengin olacağının farkında olabilmeli. Umut etmeli, çabalamalı ve ulaşmalı.

Çocuklarımıza okumayı yasaklarsak ve edebiyatı, dünya klasiklerini, kafalarını bizimle beraber kuma gömersek; zaten kaybedeceğiz. Aydın olmayan bir bireyin kendisine, ailesine, milletine; cehalet ve şiddetten başka ne faydası olabilir?

Hatırlar mısınız eskiden otobüse bindiğinizde size yer veren küçük kız ve erkek çocukları vardı. Şimdi siz karşıdan karşıya geçmeye çalışırken kolunuza giriyorlar vehayut apartmanda denk gelmişseniz kapı açıp yol veriyorlar. Onlar kim biliyor musunuz? Sizlere ve kurduğunuz mahalle baskısına rağmen; o dönemki aydınlık Türkiye imkanları ile okuyan ve gelişen çocuklar.

Lütfen çocukların büyümesine, kadın olmasına, erkek olmasına izin verin. Herşeyden koruyarak, sürekli baskı kurarak, sürekli kendi doğrunuzu dayatarak yürümüyor bu işler.. Bırakın sizi bir gün üzsün, bir gün utandırsın, bir gün ağlatsın ama karşınıza geçip hakkını savunsun. Ya da gelip dizinize yatıp ağlasın ama kendi hayatını yaşasın, sizin de bir zamanlar yapmak istediğinizi gibi.

Çalınmış günler ve yıllar yaşıyoruz halâ ve halâ..
 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Haklsınız ...keşke hepsi öyle olaiblse aslında..Bir dee içimden şehirler geçiyor tarzı yazılarınızı özledim...sevgilerimle.

Tülay EKER 
 22.01.2013 18:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 27
Toplam yorum
: 36
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 1110
Kayıt tarihi
: 18.03.12
 
 

Edebiyatı, okumayı ve yazmayı çok seviyorum... Günlük hayata ve kavramlara dair söyleyecek sözüm ol..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster