Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Aralık '10

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
619
 

Korku

KORKU Bazı korkular kişinin kendine olan güvensizliğinden kaynaklanır. Bu güvensizlik güvene dönüştüğü an korkuda ortadan kalkar. Korkularınızı paylaşın. Çekinmeyin. Böylece bu duygunun size verdiği baskıdan kurtulursunuz. Hepimizin korktuğu bir şey vardır. Karanlıktan, bilinmeyen bir şeyden, hastalıktan, ölümden ve bunun gibi daha pek çok şeyden. Sevmekten, sevilmemekten korkarız. Hayvanlardan, iş hayatımızın verdiği zorluklardan ve başaramamaktan korkarız. Hatta korkunun kendisinden korkarız. En kötüsü budur. Korku;
    Gerçek korkular; doğa olayları, savaş ve cinayet gibi, Duruma, olaya göre duyulan korkular; böcekten, yılandan, sınavdan ve amirden korkmak gibi. Bir toplantıda konuşmaktan korkarız. Belirsiz korkular; nedeni bilinmeyen konulardır. Gelecekten, yalnızlıktan ve karanlıktan korkmak gibi. Karanlık ve ölüm korkusu özgüven eksikliğinden kaynaklanır. Soya çekim, yetişme tarzı ve acı tecrübeler bu korkuları yaratmaktadır. Fobiler; özel bir korkudur. Özgündür. Hayvanlardan, aşıdan korkmak gibi. Doktor tedavisi ile geçer.
Korku ne bir aptallık işaretidir ne de bir akıllılık işareti. Korku bazen uyarıcı, bazen de zararlıdır. Bir insan korkunun nedenini bilirse onu yener. Korkak kişilere korktuğu şeylerle ilgili kayıtsız kalarak, önemsemeyerek onu aşmalarına yardım edilmelidir. Korkak kişiden ne bekleneceği iyi hesaplanmalıdır. Korkuyu Nasıl Yeneriz?
    Korktuğunuzu ve neden korktuğunuzu kendinize itiraf edin. Saklamayın. Kendinize söylediğiniz gibi başkalarına da anlatın. O anda hissettiklerinize dikkat edin. Çünkü ilk savaşı başlatmış, korkuyu itiraf etme, onunla yüzleşme cesaretini göstermiş oldunuz. Korkunun üzerine gidin. Ondan kaçmayın. Ne kadar kaçarsan peşindeki korku hız alır ve büyür. Kaçmak geçici bir önlem, korku ise kalıcı olur. Böylece korkmaktan korkar hale gelir. Aniden içinize giren korkuya karşı hemen bir savunma yöntemi geliştirin. Olaylara pozitif bakın. Bir şeyler yiyin, hareket edin veya başka şekilde meşgul olarak önemsemeyin. Hareket edin. Çalışın. Gezin. Kendi kendinize, güvendiklerinizle konuşun. Yanlış anlaşılmaktan kurtulursunuz.
Unutmayın; Korkunun ecele faydası yoktur. Korkaklar her gün, korkmayanlar bir kez ölür.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Güzel bir yazı,elinize sağlık.

Kerim Korkut 
 26.12.2010 7:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 154
Toplam yorum
: 46
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 849
Kayıt tarihi
: 25.01.10
 
 

Rize nin Çamlıhemşin ilçesinde doğdum. 1969 yılında ilkokul,1972 yılında ortaokul,1975 yılınd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster