Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Haziran '07

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
367
 

Korkularımız

Korkularımız
 

Hepimizin içine girmekten kaçındığı, korktuğu, endişe duyup uzaklaşmak istediği duyguları vardır. Üzülmekten, incinmekten, kırılmaktan, yara almaktan korkar, bu tip duyguları yaşamamıza sebebiyet verecek olayları yaşamaktan kaçınır, onları yok sayar, üstünü örter, içimize kapanırız.

Ama yaşam cesurları sever... Duygularımızı kontrol altında tutup, yönetemezsek yaşayabileceğimiz olumlu duygulara da baştan set çekmiş, engellemiş oluruz. Yaşamın her dakikası risk almak değil midir zaten? Yaşayıp, tecrübe etmeden, sonunda varacağımız noktanın olumlu yada olumsuz olabileceğini önceden çok net bir şekilde tahmin etmemiz mümkün değildir.

Korkularımızın bir çoğu sanal korkulardır. Beynimizde, bilinçaltımızda yer etmiş savunma mekanizmalarıdır. Bu korkup, kaçındığımız duyguların bir çoğunu yaşayıp tecrübe etmemişizdir bile.

Bizim doğal hareket edebilme yeteneğimizi kısıtlayan, yer aldığımız toplum içerisinde pasif kılan, yaşamı dolu dolu yaşayıp tecrübe etmemizi engelleyen, bu korkuların pek çoğu, aslında, yakın çevremizdeki insanlar tarafından bize öğretilip, aşılanmıştır.

Korkularımızın üzerlerine balıklama atlayıp, gerekli tecrübeleri edinebilelim ki onlardan sonsuza dek uzaklaşmayı öğrenebilelim.

Sonuçları ne olursa olsun, olayları yaşayarak öğrenmek, hiç yaşamadan korku ve endişeyle arka planda kalmaktan, çok daha ayrıcalıklı, cesaret ve özgüven isteyen bir davranış modelidir.

Cesur olalım ve risk almaktan kaçınmayalım. Yaşanmamışlıklardan kaynaklanan, pişmanlıkların yer almadığı, dolu, dolu anlamlı hayatlar yaşayalım.

Yaşam ya cüretkar bir maceradır ya da hiçbirşey..Helen KellerÖnerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Zafer kazanmak yenmek neye karşı, korkularımıza karşı, cesurca, yaparsak zaferle çıkarız, yoksa mağlubiyetle yaşamak, birdahaki zafere kadar, pişmanlıklarıda cabası, ellerine, kalemine sağlık,kendine iyi bak, sevgi ve saygılarımla..

Mehmet EREN 
 13.07.2007 12:11
Cevap :
Teşekkür ederim.Yazımı okuyan herkesi bir parça yüreklendirebildimse ne mutlu bana.Sevgiyle kal..  13.07.2007 12:15
 

Konuyu gerçekten çok beğendim ve anlatımınızı.Yazarken insana huzur veren bir tarafınız var okurken zihnime yerleşen cümleleriniz var.Yüreğinize sağlık

roji 
 20.06.2007 10:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 60
Toplam yorum
: 255
Toplam mesaj
: 43
Ort. okunma sayısı
: 1942
Kayıt tarihi
: 14.06.07
 
 

22.06.1970, İstanbul doğumluyum. Finans sektöründe çalışıyorum. Sanata ve edebiyata büyük ilgi duyuy..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster