Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Uzman Terapist Kubilay Göksel Eren

http://blog.milliyet.com.tr/kubilaygokseleren

20 Mart '15

 
Kategori
Ruh Sağlığı
Okunma Sayısı
371
 

Korkularınız ve fobileriniz yaşamınızı kısıtlamasın!

Korkularınız ve fobileriniz yaşamınızı kısıtlamasın!
 

Korkularınız ve fobileriniz yaşamınızı kısıtlamasın!


Korkmak ve korku kelimeleri ucu açık terimler olsa da aynı başlıklar altına değerlendirebileceğimiz türdendir. Korkunun kelime anlamı zihnimizde oluşturduğumuz şeyi gözümüzde büyüterek ona inanmak demektir. Bu durumu netleştirmek gerekirse, korku hayal gücümüzün yanlış kullanılmasından meydana gelen bir olgu olarak önümüze çıkar. 

Ruhsal açıdan bakıldığında bir çok korku türüne rastlamaktayız. Bir başka deyişle de bu durumlara fobi diyebiliriz. Fobiler kendi aralarında ciddiyetine göre ayrılırken, toplum içerisinde çok fazla maruz kalınan belli başlı fobilerde mevcuttur. Fobilerden bazıları, asansör fobisi, Yükseklik fobisi (Akrofobi),Sosyal fobi, (Açık alan korkusu) Agorafobi, Kapalı Alan fobisi Klostrofobi gibi devam eden bir çok korku türleri vardır. 
 
Fobilerin oluşumu nasıl olur ve insanlar fobilere nasıl maruz kalır ? 
 
Korkular öğrenilen unsurlardır. Şöyle ki, karanlıktan korkan bir çocuk düşünelim, karanlığın ona zarar verebileceğini düşünür. Çocukluğundan itibaren korkuyla büyümüş ve ebeveynleri ona hiç bir zaman karanlığın korkulmayacak bir şey olduğunu göstermemiştir. 
 
Bir de karanlıktan korkmayan bir çocuk düşünelim, karanlıktan korkulması gerektiğini bilir ama karanlığın ona zarar vermeceğini öğrenerek korkmaması gerektiğini öğrenmiştir. 
 
Bir son olarak karanlığın korkutucu bir şey olduğunu bilmeyen bir çocuk düşünelim,ona karanlıktan korkuyor musun? dediğimizde .. 
Neden korkmam gerekiyor ki ? diye cevap verir.. 
Çünkü onun zihin sistemi karanlığın korkulacak bir şey olduğunu programlamamıştır. 
 
İlk başta söylemiş olduğum gibi, korkular zihin sisteminin ve hayal gücünün yanlış kullanılmasından meydana gelen durumlardan oluşur. 
Zihninizi güzel ve mutlu şeylere yönlendirdiğinizde korku yerini sevince ve huzura bırakacaktır. 
 
Korku neden insanın zihninden çıkmaz ve onu rahatsız eder ? 
 
İnsanın zihin yapısı olumsuzu otomatik olumlu durumları da manuel almaya programlıdır. 
 
Nasıl oluyor derseniz şöyle açıklayalım.. 
 
İnsanın yaradılışından itibaren sürekli öğrenmesi ve algılaması öngörülmüştür. Bu durumda zihin sistemi çevresinde olan tüm oluşumlara ve tehlikelere açık olmalı ki, yaşamasını ve savunma mekanizmasını iyi koruyabilsin. Sürekli bu durumu tekrarladığımız içinde ebeveynlerden öğrendiğimiz ve çevremizin bize sunduklarıyla süre gelen genetik geçişle birlikte bu durum bize öğretilmiştir. Mutluluğu otomatik alsaydık eğer, Aslanla karşılaştığımızda onun yırtıcı ve vahşi olduğunu kavrayacak durumda olmazdık. Zihin sistemi ilk önce tehlikeyi algılar sonra siz zihninizdeki oluşumlarla tehlikenin normal olduğunu ve tehtit altında olmadığınızı zihninize iletirsiniz.Bu sayede uyarıcı sistem rahatlar ve kendinizi iyi hissedersiniz. 
 
Kısacası, zihninizin sizi yönetmesine izin verirseniz, istediği gibi korku ve kaygı durumunu sizin üzerinizde kullanabilir. Lakin siz yönetirseniz zihninizi yukarıda anlatmış olduğum tanımdaki gibi rahat ve huzurlu bir hayat yaşayabilirsiniz.. 
 
Bazı bireyler korkularına o kadar sahiplenmiştir ki hiç geçmeyeceğini ve onu sürekli yaşayacağını düşünür. Buradan onlara yanıldıklarını ve hiç bir korkunun sürekli vücutta kalamayacağını ispat etmiş olduk. O bakımdan korkusu ilerlemiş olan bireylerin bir hekimden hiç çekinmeden gönül rahatlığıyla yardım almasını öneriyorum... 
 
Korkularınızın üstüne profesyonel bir şekilde giderseniz bu durumdan mümkün mertebe kurtulmanız mümkündür.. 
 
Sevgilerimle.. 
 
Uzman Terapist 
Kubilay Göksel Eren 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2451
Kayıt tarihi
: 22.11.12
 
 

Kubilay Göksel Eren PEYEM Psikolojik Yaşam Merkezi Kurucusu-Terapist   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster