Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ağustos '07

 
Kategori
Tıp
Okunma Sayısı
563
 

Korkularınızdan korkmayın

Korkularınızdan korkmayın
 

Korku normal yani olması gereken, oldukça sıradan bir duygudur. Hoş bir duygu olmadığını herkes bilir. Fakat bazı durumlarda yararlı olduğunu kabul etmek gerekir. Neden mi? Çünkü tehlikelerden korur. Hatta uygun dozlarda motive edici bile olabilir. İş yeri sahibinden korkan, çekinen birisinin daha fazla çalışması gibi. Fakat aşırı ve panik şeklinde olursa tam tersine insanı engeller. İnsan korktuğu objeyi, insanı terk edip gider.

Korkunun objesi gerçek ya da hayal ürünü olabilir.

Korku mantıklı ya da mantıksız olabilir. İşte bu irrasyonel olanlara fobi adı verilir. Fobi Yunanca bir kelimedir (phobos) anlamı kaçmaktır. Adından da belli olduğu gibi fobi korku ile kaçınma arası bir duygudur. Fobi, psikiyatrideki tarifine göre bireyin birşeyden korkusu ona saçma ve mantıksız gelmesine ve bundan korkmamalıyım demesine rağmen bu korku ve kaçınmadan kendini alıkoyamamasıdır. Bunu saçma bulduğu için başkalarına anlatamaması, hayatını, ya da bir işlevini aksatması nedeniyle duyulan sıkıntı, ızdırap ve engelleme durumu da fobinin bir parçasıdır. Fobik kişi sadece fobik olduğu şeyden kaçınır. Başka konularda ise oldukça girişken ve cesur olabilir. Sonuçta; bir veya birkaç fobimiz olması herşeyden korktuğumuz anlamına gelmez. Hele cesur bir olmadığımız anlamına hiç gelmez. Uçmakdan korkan, uçak fobisi olan bir cerrah doktor, çok cesaretli ameliyatlara girişebilir. Doktorun elde ettiği, cerrahi başarılar diğer bazı doktorların, denemeye cesaret edemiyeceği risklerle oluşmuş olabilir.

Hergün yaşadıklarımızı, korkularımızı, bunlarla nasıl baş edeceğimizi anlatmak için size bir hikaye anlatmak istiyorum.

Susuzluktan kırılan bir köpek devamlı olarak bir gölete kadar gelip, tam su içecekken kaçar. Belli ki köpek susamıştır ama gölete geldiğinde sudaki yansımasını görüp korkmaktadır. Bu yüzden de suyu içmeden kaçmaktadır.
Sonunda köpek susuzluğa dayanamayıp kendini gölete atar ve kendi yansımasını görmediği için suyu içer.

“Bu hikayeden çıkarılacak ders nedir?” derseniz? Benim bundan öğrendiğim şu oldu. “-Bir insanın istekleri ile arasındaki engel, çoğu zaman kendi içinde büyüttüğü korkulardır. Kendi içinde büyüttüğü engellerdir. İnsan bunu aşarsa, istediklerini elde edebilir.” Benden söylemesi, isterseniz siz yinede korkularınızla yaşamaya devam edin. Gölete gelip, kaçan bu köpeğin misali, korkularınızla yüz yüze gelince hep onlardan kaçın, böyle mutlu olabilirmisiniz? Olamazsanız, korkularla mücadele kararlılık ve cesaret ister.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Üstüne nasıl gideceğim:) gülerek soruyorum; ama bir ara çok zordu bu korkuya dayanmak. Şimdi daha iyiyim...ESEN KALINIZ.

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 01.09.2007 1:37
Cevap :
bir ara detaylı konuşuruz  02.09.2007 12:12
 

Korkularla yuzlesmek herzaman cozum olmuyor ne yazik ki :((

Beyhan BiÇKİN KOZANOGLU 
 31.08.2007 18:42
Cevap :
yüzleşmeden korkularımızın üstesinden gelemeyiz, gelemezsek de hayat ıstırap olur.  31.08.2007 19:18
 

selamlar,benim korkum yalnızlık korkusu böyle yaşlanıp ölecegımden korkuyourm.ama benımkı duygusal yalnızlık,sızce bunun çaresı nedır?

freesoul 
 29.08.2007 20:08
Cevap :
çaresi olmayan sorun yoktur, herkes bilir yalnızlığın çaresini, sizde bilirsiniz, ama isterseniz bir şeyler yaparsınız.  29.08.2007 23:06
 

Merhaba yazınızı keyifle okudum önce yüreğinize sağlık diyeyim sonrada şu kapalı yer korkumdan(tünel gibi) nasıl kurtulurum sorayım?Şimdiden teşekkürler

Akışına bıraksak 
 29.08.2007 17:25
Cevap :
korkunuzla yüzleşerek onu tedavi edebilirsin, onun içinde üzerine gitmek lazım  29.08.2007 23:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 708
Toplam yorum
: 1698
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 2669
Kayıt tarihi
: 13.07.06
 
 

Tıp alanında doktor olarak çalışmaktayım, beyin cerrahi uzmanıyım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster