Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Nazan Adıgüzel Köseoğlu

http://blog.milliyet.com.tr/nazankoseoglu

01 Ağustos '07

 
Kategori
Rüyalar
Okunma Sayısı
236435
 

Korkulu Kabus: Karabasan Gerçeği

Korkulu Kabus: Karabasan Gerçeği
 

“Üzerimde bir ağırlık hissettim. Yüzüstü yattığım için beni yatağa bastırıp, soluksuz bırakanın ne olduğunu göremiyordum. Gözlerim açık olmasına rağmen, bağıramıyor ve hareket edemiyordum. Kulağımda garip bir uğultuyla birlikte üzerimdeki gücün giderek ağırlaştığını hissediyordum. İçimden bildiğim tüm duaları okuyor ve taş gibi kaskatı kesilmiş bedenimi kıpırdatamadan çaresizce geçmesini bekliyordum. Bir süre sonra üzerimdeki ağırlık giderek hafiflemeye başladı ve tamamen kalktı. İşte o anda kontrolünü kaybettiğim bedenimin tekrar efendisi olabildim…”

Bu hikâye birçoklarımıza çok tanıdık gelmiştir. Zira birçok insanın bu kâbusu her gece yaşadığı biliniyor. Nitekim yapılan araştırmalar neticesinde, her insanın hayatında en az bir kez bu olayla karşı karşıya geldiği sonucuna varılmış.

İslam dinine göre ‘karabasan’ ya da halk dilinde olduğu gibi ‘ağır basma’ diye adlandırılan bu olay cinlere bağlanır. Beşer (İnsan) soyu dışında en açık şekilde Kuran-ı Kerim’de tarifi yapılan bir diğer canlı da cinlerdir. Bir tür ateşten yaratıldığı ve insan gibi kendi amelinden sorumlu olduğu bilinir. İslam toplumunda karabasandan muzdarip insanlar hocalara götürülür, muskalar taşır ya da yatağının altına yerleştirilen makas, bıçak gibi metal kesicilerle bu kâbustan kurtulmaya çalışır.

Peki, karabasan gerçekten de cinlerin insanlara yaşattığı bir tür uyku işkencesi midir? Bilimsel olarak bir açıklama getirmek gerekirse, karabasan tıp dilinde ‘uyku felci’ olarak tabir edilmektedir. Uyanma öncesi görülen kısmi veya geçici bir çeşit ‘iskelet kası felcidir’ ve kişinin uykuya dalarken veya uyanırken hareket edememesi veya konuşamaması hissidir. Uyku felci REM diye adlandırılan uyku sürecinde oluşmasının sebebi, REM evresinin aynı zamanda bir rüya evresi olması özelliğindendir. Görülen rüyadaki hareketleri bilinçdışı taklit ederek kendine zarar vermeyi önlemek için, beyin vücudu bir felç durumuna sokarak kontrol altına almaktadır. REM evresinde hesapsız bir şekilde uyanan insan, rüyaların etkisi yada kültürel bilinçaltıyla bir takım işitsel, dokunsal yada görsel halüsinasyonlar görebilir. İnsanın ya tamamen uyanıncaya yada tekrar REM uykusuna dönünceye kadar geçirdiği süreç genelde birkaç saniye yada dakika almaktadır. Lakin çok ekstrem durumlarda 3–4 saatlik uyku felci geçiren vakaların da olduğu bilinmektedir. Uyku felcinin bilakis sırtüstü yatan, çok stresli, düzensiz uyku saatlerine sahip (çok az uyuyan yada normalden fazla uyuyan) veya ani hayat değişiklikleri yaşamış insanlarda daha sık rastlandığı gözlenmiştir.

Bu durumda bizim kültürüm etkisiyle görülen halüsinasyonların İslam dininin etkisiyle cinleri çağrıştıran kedi ya da insan benzeri garip görünüşlü semboller olması da kaçınılmazdır. Mesela Alman kültüründe karabasana ‘Hexendrücken’ (cadı basması) denir. Ortaçağ kültüründen kaynaklanan cadı figürü ön plandadır. Ruhun arınma evreleriyle çok ilgili olan Budizm etkisiyle Hindistan’da bu olay, ruhun erdeme ulaşırken, kötü Hindu şeytanı Rakshasan tarafından engellenme çabası şeklinde yorumlanır. Rusya’da uyku felcine domovoi adındaki ev ruhunun yol açtığı inancı hakimdir; domovoi kötü giden bir evlilik yada ihanet gibi bir nedenden dolayı ev halkını cezalandırdığı düşünülür.
Karabasan vakasına benzer uyku felci yaşayan Amerikalıların ise diğer ülkeler kadar belirgin kültürel bir altyapıları olmaması sebebiyle, açıklamaları daha farklıdır: Uzaylıların kaçırması vakası. ABD’de binlerce insan gece uyurken uzaylılar tarafından kaçırıldığını, esir edildiğini ya da ziyaret edildiğini bildirmiştir. Çoğunun açıklaması uyku felci durumunda yaşananlarla aynı özellikler göstermiştir: Hareket edememe, uyanık olduğu halde konuşamama, üzerinde bir ağırlık hissetme vs.

Karabasan her ne kadar ürkütücü bir olay olarak adlandırılsa da, bilimsel anlamda açıklamasına bakılırsa, son derece yararlı bir olaydır. Eğer uyku felci yaşamasaydık, belki rüyamızda koştuğumuz için biz de koşmaya yeltenecek, kollarımızı bir yerlere çarpacak ve kendimize bir şekilde istem dışı zarar verecektik.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir hafta içinde 2-3 defa gördüM...! En son gördügüm cok tuhaftı! üzerimdeki ağırlığa rağmen korkudan ellerimi karşımda gördügüM cisme dogru savuruyorduM korkudan kendimeden uzaklaştırmak için tokat atmaya çalışıyorduM...! birden uyandıgımda ise birden sabaH EZANI OKUNDU ..! bir hikmeti var mı yoksa sıradan bir karabasan ve sıradan bir dönem mi geciriyoruM...!

idris Ediz 
 08.02.2009 14:52
Cevap :
Olağan bir durumdur; hikmet aramaya lüzum yoktur kanımca. Saygılar...  08.02.2009 15:00
 

arkadaşlar bende yıllardır yaşıyorum karbasan olayını. kesinlikle bu psikologların açıkladığı gibi değil, başka bi canlı bedenimizi etkisi altına alıyo. cin olabilir ama kuran yaratılanların en üstünü insandır der. kesinlikle başka bi yaratık var çünkü; denedim karabasan geldiğinde ona küfrettim içimden baskısı 10 kat arttı ölecek gibi oldum çok denedim bunu dua ettim geçmiyo onun esiriyiz o anda. karabasan güçlü bi yaratık olmalı bunu bilim doğru açıklayamıyo ben inanmıyorum buna kesinlikle başka bi canlı bu. karabasan geldiğinde içinizden ona hakaret edin bak ne oluyo. demekki beynimizide okuyabilo. hiç düşündünüzmü bilmem ben şu an gencim karabasanın yaptığı vücudumuza baskıyı , nefesimizin kesilmesi kalbim şi an kaldırıyo beynimi patlatırcasına çıkardığı uğultuyu şu an genç olduğum için kaldırabiliyorum ama yaşlanınca kalbim , beynim ve ciğerlerim bu baskıyı kaldırabilecekmi düşünün bi. bilime göre vücudu korumak içinmiş, yaşlı bi insan bunu kaldıramaz böyle ölen çok belkide bilem

kamil kada 
 05.02.2009 1:44
 

hayat kisa sakin bitmeyecek sanma gercek gurbet ölümden sonra baslar düsünün suan hersey yapmak insanin iradesine bagli ama sunu unutmayin ki ölüm meleyi gelmeden bu dünya hayat sona ermeden bu gafletten uyanmanin vakti gelmedimi düsnün suan bazi korkunc seyleri görünce ürperiyor hatta bakmaya korkuyoruz peki yanliz tek basina diyer allem de nasil olacaz hic düsündük mü..!o halde azrail gelmeden ve bu dünya hayati bitmeden bazi seyleri düzetmemiz gerek imani zayif olan sunu unutmasin cok korkar !ama aksine olursa korkmaz cünkü icinde huzur olur korku olmaz bu yazdiklarim güzel kardeslerim sizin icin aksine deki ey resullüm sizin kacmak ta oldugunuz sevmediyiniz ölüm var ya bir gün muhakak sizi bulacak ve size mizan kurulacak zer re kadar hayri ve ser ne varsa on hesaba cekileceksiniz

yusuf.celik... 
 03.02.2009 1:56
Cevap :
Yorumunuz için teşekkür ederim Yusuf Bey. Allah kimseyi doğru yoldan şaşırtmasın. Saygılar...  03.02.2009 14:43
 

sim di kimi insan bir hayel kimi ise bir kavus diyor suna inanmak lazim ki cinlerin var olduguna kuranda acik net beyan olmus karabasan var yok deyil!gelisi insana büyük bir yorgunluk agirlik cöker zanedersin ki sen onunla mücadele ediyorsun parmaklarin bile kipirdamaz ama ben cok deneyler yaptim imkansiz lakin bir cözüm buldum eger bunu uygulayan olursa bakin aynisi olur eger size kara basan geldiyin de yapacaginiz sey ayak parmagini citlatmak göreceksiniz hemen üstünüzden gider inanin buna saygilar

yusuf.celik... 
 03.02.2009 1:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 20
Toplam yorum
: 692
Toplam mesaj
: 156
Ort. okunma sayısı
: 24966
Kayıt tarihi
: 26.10.06
 
 

Yazmak, tarihin zayıf hafızasına karşı, bir tedbir olarak ortaya konulan isyanın sanatsal vesikas..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster