Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ocak '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1256
 

Korkunun ecele faydası yok

Korkunun ecele faydası yok
 

"RESİM:ALINTI"


Bir şeye karşı duyulan korkunun, bireyin gündelik yaşamını olumsuz yönde etkilemesi hali olarak tanımlanıyor fobi.

Herkesin korktuğu şeyler vardır hiç şüphesiz ki… Korkularınız kontrol altına alınamazsa işte o zaman bir fobi ile karşı karşıyasınız demektir.

Belki çocukluktan gelen belki de sonradan edindiğiniz korkular peşinizi bırakmaz zaman zaman. Annelerimizde, babalarımızda da suç vardır biraz. Pek çoğumuz hatırlarız.

“ Yum bakayım çabuk gözlerini şimdi öcü geliyor…” diyen annemizi.

“Yaramazlık yok yoksa polise veririm seni “diyen babamızı.

“Umacı kapıyı vurdu bak “diyerek gizlice masaya vuran ninemizi…

Nelerden korkmayız ki…

Kimimiz karanlıktan, kimimiz yalnız kalamamaktan… Kimimiz yüksekten, kimimiz uçaktan… Kimiz böceklerden, kimimiz kedilerden… Örümceklerden… Farelerden… Dişçiden… İğneden… Acı çekmekten… Asansörde kalmaktan… Metroya binememekten… MR cihazlarına girememek…

Kendisine korku veren nesne ya da durum konusunda tedbirli davranmak adına kişi bu tür durumların ya da nesnelerin nerede bulunacağını daha önceden inceler ve ona göre sakınarak sıkıntıdan kendini korumaya çalışırmış. Kediden korkan biri çöp kutularından uzak durur, duvarların arkasını dinlermiş mesela.

Somut korkularımızın yanı sıra soyut korkularımız da vardır. Belki geleceğe dair belki de alacağınız kararın sonuçlarından… Ölümden korkarız, hastalanmaktan sonra. Ebru Gündeş’in geçirdiği rahatsızlıktan sonra ölümden korktuğunu okumuştum gazetelerde. Müjdat Gezen’in hastalıklardan korktuğunu.

Huy ve kişilik özelliği midir kişinin fobiler yoksa bir hastalık mıdır? Yapılan araştırmalara göre kadınlarda erkeklere oranla iki buçuk kat daha fazla fobi görüldüğü saptanmış.
Çok da masum değildir fobiler… Ciddi ciddi hasta ederler insanı. Çarpıntı, yüz kızarması, titreme, terleme, bulanık görme, nefes darlığı, yutkunma güçlüğü, mide bulantısı, bilinç kaybı, ani tansiyon düşmesi, bayılma fobinin yanında getirdiği bonuslardır.

İlaç tedavisinin yanı sıra psikoterapi de uygulanıyor fobilerden kurtarabilmek için kişileri. Bazen de antidepresan ilaçlar. En sık başvurulan yöntem ise kişinin korkusuyla yüzleşmesini sağlamak. Ve bu korkuyla nasıl başa çıkabileceğini öğretmek.

Korkunun ecele faydası yok dostlar… Bir an önce kurtulmalı fobilerden ve keyif almalı yaşanan her andan.

KAYNAK: http://tr.wikipedia.org/wiki/Fobi

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

fobilerimizin asıl sebebi yaşadığımız şoklardır.hani derler ya çocukluğa inmek lazım.büyükler uyaralım derken korkularımızın oluşmasını sağlıyor.panik atak en yaygın olanı.güzel bir konuya değinmişin.yüreğine sağlık.

naz akyol 
 07.01.2009 16:44
Cevap :
Herkesin bir korkusu var sanırım açığa çıkardığı yada çıkarmadığı, içinde yaşadığı... Hepimize korkusuz günler diliyorum Can Kız.Sevgiler...  08.01.2009 8:34
 

Benim fobim de ansızın gelebilecek bir kara haber. Bu fobi yüzünden pek de derin uyuyamam. Bunun iyi bir yanı da var; sabah kalktığımda o güne olaysız başladığım için şükrederim.

Muharrem Soyek 
 06.01.2009 22:47
Cevap :
Kara haberden kim korkmaz ki... Hani derler ya kara haber tez duyulur diye... Ve haklısınız nefes alabildiğimiz her güne sevdiklerimiz yanımızda olduğu için şükretmemiz gerek... Kötü haberler sizden ve bizden uzak dursun...Esen kalın.  07.01.2009 8:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 746
Toplam yorum
: 1755
Toplam mesaj
: 225
Ort. okunma sayısı
: 746
Kayıt tarihi
: 13.06.07
 
 

Ankara'da doğdum. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimimi Ankara'da tamamladım. AÜİF iş idaresi b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster