Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ekim '15

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
583
 

Korkutan seçim vaatleri!

Korkutan seçim vaatleri!
 

Görsel internetten alınmıştır.


Yıllardan beri siyasi partiler seçim meydanlarında o kadar ilginç seçim vaatleriyle seçmenin karşısına çıktılar ki. Bu vaatlerin gerçekleşme ihtimalinin olmadığı bilinse de, vatandaşa ulaşmanın yolunun vaatlerden geçtiğini bilmeyen bir lider de yok sanırım. O nedenle vaatler siyasi partilerin en gözde söylemleridir.

Yakın tarihimizin liderlerinin hemen hepsi, farklı tarihlerdeki seçimlerde, seçmenin karşısına birbirinden cazip vaatlerle çıkmışlardı.

Bu vaatler arasında en unutulmayanları;

“Herkese iki anahtar”

“Her mahalleye milyoner”,

“Terörist başını asma”,

“Taksim’e cami yapma”

“Susurluk’u çözeceğiz” gibi vaatlerdi.

Vaatlerin en tavan yaptığı bir anda, Süleyman Demirel’in; “kim ne veriyorsa beş lira fazlasını vereceğim” sözü de hafızalara kazındı.

Emeklilik yaşını indirme sözü, Demirel’i iktidara dahi taşımıştı.

3 Kasım 2002 seçimleriyle iktidara gelen AKP’nin ise en önemli vaatleri arasında işsizlikle mücadele vardı.

Siyasi partilerin hemen her dönemde seçim meydanlarına taşıdığı vaatler arasında İşsizlikle mücadele, terörle mücadele ve Milletvekili dokunulmazlığının sınırlandırılması da mutlaka bulunuyordu.

Bu vaatlerin kaçının hayata geçirilmiş olduğu da ayrı bir konu ama insanlarda bir heyecan yarattıkları da kesindi. İnsanlara umut satıyorlardı liderler oylarının karşılığında.

Veee… Yıllar geçti, iktidarlar geldi, iktidarlar gitti. Bazı liderler siyaseti bırakıp köşesine çekildi, bazıları da hakkın rahmetine kavuştu.

Şimdi 01 Kasım 2015’te yeni bir seçime odaklandık. Bu günün liderleri de meydanlarda, televizyonlarda sürekli konuşuyorlar. Nedense heyecan vermiyor anlattıkları bana.

Birisi çıkmış;

Oyunuzu bana vermezseniz beyaz toroslar gelecek evinizin önüne diyor.

Bir diğeri;

Oyunuzu bize vermezseniz üçüncü kez seçime gitmeyi konuşacağız diyor.

İnsanları korkutuyorlar, sindiriyorlar. Kendilerinden sonra bir hayatın olmadığını sürekli enjekte ediyorlar beyinlere. Bu da bir nevi terör değil midir?

Yıllar içerisinde siyasi partiler vaadi bırakıp, terör örgütü gibi korku satmaya mı başladı kendilerinin varlık sebebi olan vatandaşlarına?

İnsan yaşadıkça neler görüyormuş meğer.

Pazar günü seçime gidiyoruz. Ne kadar özgür bir ortamda oy kullanacağımız konusunda şüphelerim var.

Bize umut gerek, bize mutluluk gerek, bize huzur gerek.

Biz bu tarz yaklaşımları hak etmiyoruz… 28 Ekim 2015

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Güvenimi yitirdim ve böyle güvensiz yaşamak çok zor.Emeğinize sağlık Ayşegül Hanım.

Şennur Köseli 
 31.10.2015 14:23
Cevap :
Ülkemizde güvenilecek kurum kalmadı. Güvensiz ortam yıpratır insanı. Gerçekten zor bu süreç...Selamlar, mutlu kalın...  31.10.2015 22:19
 

sevgili Ayşegül Hanımcım biz alıştık bize boş umut satanlara, korkuyla sindirmeye çalışanlara, olmayacak duaya amin dedirtenlere ve daha nicelerine. Hesi birbirinin aynısı politiklarla çıktılar karşımıza. Yüzde yüz budur diyebileceğimiz bir parti çıkmadı karşımıza. Hep kötünün iyisi dye verdik oylarımızı. Bu seçim de diğerlerinden pek farklı olmayacak. Ne diyelim inşaallah seçilen bizi hayal kırıklığına uğratmaz. Hakkımızda hayırlı olur. Sevgiyle mutlu kalın. Sevgiler.

Hanife MERT 
 31.10.2015 0:14
Cevap :
Boş hayallerle avunduk, aldatıldık yıllarca...Yeni seçim de bitti. AKP Tek başına iktidar. Bakalım vaatlerinin kaçını hayata geçirebilecek. Bize yine hayal kırıklıkları mı kalacak yoksa. Umarım hayırlısı olur ülkemiz ve milletimiz için Hanife Hanımcığım...Selamlar, mutlu kalın...  02.11.2015 15:37
 

Belki özgür ortamda oy kullanacağız ama ne kadar özgür beyinli, sorgulayan yurttaşımız varlığı konusunda benim şüphelerim var.

Nizamettin BİBER 
 30.10.2015 11:41
Cevap :
Benim de vurgulamaya çalıştığım oydu aslında. Korku ortamında insanlar sağlıklı düşünemez ve sağlıklı kararlar varemez. Selamlar, mutlu kalın...  30.10.2015 12:04
 

Yazınızı okurken zamanda yolculuk yaptım ve ne bol vaadi duya duya bugünlere geldiğimizi anımsadım. Haliyle buruk bir gülümsemeyle yazınızdaki yansıttığınız gerçeklere döndüm yeniden. Siyasi partilerin klasik vaadlerini bu denli rahatsız edici bir şekilde tehditmiş gibi söylemleri trajik bir durum seçim öncesinde gerçekten de.Şimdiye kadar yapacağız dediklerini ciddi bir şekilde yapsalardı ülke bu halde mi olurdu! Milletimizin bunları değerlendirmesi gerekiyor, fakat maalesef uyanmıyor çoğumuz hep bildiğinden şaşmıyor ve bu vaadlere hala kanmayı sürdürüyor. Allah hakkımızda hayırlısını versin, istediğimiz sizinde dilediğiniz gibi... Daima huzur,güven, refah, mutluluk; çok mu bir şey istiyoruz anlayamıyorum bu olanları!... Teşekkürlerimle Ayşegül Hanım. Saygılar, selamlar.

Nermin Ayduran 
 30.10.2015 11:04
Cevap :
Çok şey istemiyoruz asla. Bir vatandaş olarak, huzur ve güven içerisinde ve mutlu yaşamaktan daha doğal ne isteğimiz olabilir ki. Bize bu kadarcık beklentiyi dahi çok görenlere bilmem ki ne demek lazım. İşin tehdit boyutuna gelmesi de çok düşündürücü gerçekten. Neticede talip olunan ülkenin yönetimi, insanlara hizmet. Hizmet etmek istediğiniz insanları korkutarak oya talip olmayı ben yeni gördüm doğrusu. Umarım son olur...Selamlar, mutlu kalın...  31.10.2015 22:24
 
 
Toplam blog
: 278
Toplam yorum
: 3989
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1424
Kayıt tarihi
: 20.11.10
 
 

Bir Kamu Kurumundan emekliyim. Bloğumda; yaşadıklarımı, çevremde gözlemlediğim olaylar ile kendi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster