Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ocak '07

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
2287
 

Korkuyu içselleştirmek

Korkuyu içselleştirmek
 

Sabah işe gelirken içimizi bir korku sarar, acaba bir terslik olurmu diye. Patron işin ters gitmesinden korkar, yönetici patrondan, çalışanlar hem yönetici hem patrondan korkar. Gündelik hayatın içinde trafik korkusu, yılan korkusu, köpek korkusu, fare korkusu, böcek korkusu, hastalanma korkusu, iyi anne/eş olamama korkusu, iyi baba olamama korkusu, evlenme korkusu, boşanma korkusu, çocukların gelecek korkusu, sınav korkusu, işini kaybetme korkusu, gece korkuları, mezarlık korkusu, en çok da başaramama korkusu gelir yakalar bizi. Korkunun korkusu, kabuslarımız olur. Daha nice sayamadığım korkularda.

Korku son derece insani ve doğal bir şeydir. Oysa korkuyu içselleştirmek insanın hayatını kabusa çeviren, verimini yok eden hayata karşı başarısız olamanın temel nedenidir.

Savaşa giden asker korkarsa kaybeder, komutan korkarsa yönetemez. Güne korkuyla başlayan günü kurtaramaz. Eğer korkularınız her daim her işle birlikte yanınızda ise siz artık korkuyu içselleştirmişsinizdir. Hayat karşı 1-0 yenik başlarsınız.

Korkuyu içselleştirenler en çok korku salanlardır aynı zamanda. En çok korkulan kişiler aynı zamanda ençok korkanlardır. Kendi korkularını size yansıtırlar. Personele korku ile iş yaptıran yönetici içselleştirdiği korkuyu yansıtmaktadır.

O nedenle öncelikle korkularınızla yüzleşmeli ve yenmelisiniz. Korkarak başladığınız bir iş asla başarıya ulaşmaz. Korku her daim sizi engeller.

Doğal olan korkular ile, (örneğin yırtıcı hayvana karşı duyulan korku), doğal olmayan yada tehlikeli olmayan korkuları ayırt etmeliyiz. İşi kaybetme korkusu. Çünkü siz işinizi iyi yaptığınız sürece kaybetmezsiniz. Yada en son siz işten atılırsınız.

Korkularımız gündelik hayatımızı olumsuz etkileyecek kadar güçlü ise yeniden düşünün ve aşmaya çalışın. Aşamıyorsanız profesyonel destek alınız.

Korkusuz başarı dolu yaşamlar diliyorum hepinize.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

yazdıklarınızın bazılarını bende kendi hayatımda barındırıyorum. Ama bunlardan kurtulamadım. sürekli üzerine gittim ve banamısın demedi. Belki yanlış bir taktik uyguluyorum onuda ben bilmiyorum. bunuda nasıl atlatacağımı bilmiyorum. bu bazen benim kabusum oluyor. hayatımı çekilmez hale getiriyor. uzman birinden yardım almaya çalıştım ama o sadece beni dinledi dinledi dinledi hepsi bu. Başka bir şey yapmadı.ve bana ''bunu atlatmak senin elinde, hiçbir şey düşünme'''dedi.hepsi bu. elbetteki herşey benim elimde ancak ben bir şeyleri atlatırken o alanda uzman birinin yardımıyla daha kısa sürede atlatmak için ondan yardım istedim. Öylesine büyük bir hayel kırıklığına uğradımki ve ondan sonra asla birinden yardım istemedim.''Atlattınmı''diyeceksiniz? hayır henüz tam olarak atlatmadım.bazen çok kötü etkiliyor hayatımı, bazende unutuyorum ve hayatım daha güzel oluyor.Bunu tam olarak nasıl atlatacağımı bilmiyorum. Buradan sizden yardım istemem uygun olurmu onuda bilmiyorum.

yeşil su 
 14.10.2007 21:39
Cevap :
elimden gelen bişey olursa severek yaparım. sevgiler.  15.10.2007 11:12
 

Sevgili Ali Bey, Korkuların yenilmesi konusundaki fikirlerinize katılıyorum. Korkunun başarısızlığı yanında getirdiği ve mantıklı düşünme yollarını tıkadığını düşünüyorum. Fakat bir nokta var ki verdiğiniz örnekte, o konuda bir şey söylemek istiyorum. İş kaybetme korkusu...Her zaman işimizi iyi yaptığımız sürece işimizde kalacağımızı düşünmeyi çok isterdim.Fakat bu böyle değil ne yazık.Bazen işinizi ne kadar iyi yaparsanız yapın sistem kurbanı ya da birilerinin kurbanı olabiliyorsunuz.Peki adaletin olmamasından duyduğumuz korkuyu nasıl yenebiliriz? Saygı ve sevgiler...

Fulya 
 20.01.2007 18:15
Cevap :
korkular zaten en insani yanımız.adeletin olmamasından duyduğumuz korkuyu yenmenin yolu adalet sistemini iyileştirecek taleplerde bulunmak toplum olarak. tabiki bu tür işler kolay değil. bu yazıyı geçenlerde sevgili hran dink'in katıldığı bir panelde sarfettiği bazı düşüncelere dayanarak kurgulamıştım. ne kadar haklıymış anladım neyazıkki. ama yinede "güvercin ürkekliğinde" yaşamak her insan için ağır bir yük. sevgilerimle.  21.01.2007 11:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 143
Toplam yorum
: 383
Toplam mesaj
: 116
Ort. okunma sayısı
: 2659
Kayıt tarihi
: 01.07.06
 
 

Ziraat mühendisi ve iktisatçıyım. yatırım danışmanlığı ve kişisel gelişim konularında  Simurg Con..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster