Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Kasım '19

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
168
 

Koro İstanbul'un Sesi Konseri

SEZONUN İLK KONSERİ HARBİYE NOTRE DAME DE SION’DA

2012 yılında ünlü opera sanatçısı Bariton Sedat Öztoprak tarafından kurulmuş olan Koro İstanbul’un Sesi, ülkemizde kısır döngüye giren çok sesliliği daha geniş kitlelere ve farklı kesimlere ulaştırabilmek için İstanbul’un çok renkli ve seçkin mozaiğini farklı bir ahenkle birleştirmeyi hedefleyen, uluslararası entegrasyonda çok seslilikle evrensel müziği birleştirerek Türk motiflerini de içinde bulunduran bir repertuvar  ile devam etmiş onun vefatından sonra da Doç. Cenk Öztürk tarafından çalıştırılarak konserler vermeye devam etmektedir.

Doç. Cenk Öztürk yönetimindeki koro 27 Kasım 2019 tarihinde saat 1930’da, İstanbul Harbiye Notre Dame de Sion Fransız Lisesi’de, solistler tenor Laçin Modiri, bariton Alper Göçeri, piyanist Gülnihal Yıldırım ile 2019-20 sezonuna merhaba diyecektir. Girişin ücretsiz davetiyeli olduğu konserde hem koro hem de solistler tarafından, her zaman büyük ilgi ile beğenilen bir konser programı hazırlanmıştır.

Konser program şu şekildedir:

Muammer Sun, Bebek

A. Samim Bilgen, Ilgaz

W.A. Mozart, Ave verum corpus "Requiem"

S.Rachmaninoff, Aleko’nun aryası "Aleko Operası" - bariton Alper Göçeri  

İlhan Baran, Köroğlu - bariton Alper Göçeri

G. Bizet, İnci avcıları «Les Pecheurs De Perles» - (Tr.Söz/Serdar Öztürk)

G. Giordani, Caro mio ben

A. Adnan Saygun, Dertli dolap "Yunus Emre Oratoryosu"

F.Schubert, Ave Maria

Eduardo Di Capua, O sole mio (Napoliten) tenor Laçin Modiri

L. Denza, Funuculi funicula (Napoliten) tenor Laçin Modiri ve koro  

Hayri Akay, Ay gız

Sergio Bertolami, A crozza (Napoliten)

Santa Lucia(Napoliten)

Koro İstanbul’un Sesi, tamamen amatörlerden oluşan, gönüllülük esasına göre bir araya gelmiş olan, çok sesli müzik yapan topluluktur. Koro şu amatörlerin bir araya gelmesi ile oluşmuştur.

Sopranolar:Aycan Beceren, Ayfer Özfırıncı, Ayşegül Çubuk, Ayşegül Ergene, Doğa Bircan, Eda Engin, Emel Özkan, Feyza Toker, Füsun Karaçanak, Gülnur Uysal, İpek Nacar, İpek Yosun Yaşar, Müge Toker, Nermin Karaca, Nevgül Anbarlılar, Nevin Özkan, Nuray İşbilen, Rahime Çelik, Reyhan Turgal, Semen Ersin, Sevim Ağaoğlu, Sibel Bahadır, Şennur Kavlak, Şule Sağıroğlu, Tuba Aksu Şener, Ümit Kaya Ertunga, Z. Gülay Erdem

Altolar:Burcu Karaveş, Didem Sünbül, Didem Tekin, Ebru Kurtulmuş, Eylem Bektaş Bakır, Ferda Hızar, Hülya Çakkalkurt, Müjde Tokgöz, Nazan Güngörmüş, Nesrin Akçakoca, Orkide Büyük, Şahver Duraçe, Zülfiye Dolu.

Tenorlar:Barış Özaydın, Burhan İlter, Gökhan Ateşalp, Gökhan Sözen, İsmail Hakkı Aksu, L. Ertuğrul Yeşilaltay, Murat Altunal, Semih Özdoğan, Türker Erten.

Baslar: Emre Özsöz, Nedim Ekiz, Savaş Alagöz, Sinan Aykut, Uğur Berkman.

 Koro İstanbul’un Sesi, yukarıdaki konser programından da anlaşılacağı gibi, Dünya müziği repertuvarından olduğu kadar ülkemizin çok sesli müziğinden örneklerin de yer aldığı koronun repertuarında, W.A. Mozart, J.S.Bach, G.Verdi, L.V. Beethoven, Carl Orff, G. Bizet, Dede Efendi, Ferit Alnar, Muammer Sun, L. Denza, P.Tosti, E.Capua, Adnan Saygun, Cenan Akın, Selman Ada, Erdal Tuğcular, Nevit Kodallı gibi çok sesli müziğin ustalarının yapıtları ile Nabucco, Il Trovatore, La Traviata, Carmen, The Pearl Fishers gibi dünyaca ünlü operaların koro partileri ve napolitenler de bulunmaktadır.

Koro İstanbul’un Sesi, Lions Avrupa Forumu nedeniyle Avrupa’nın birçok ülkesinden gelen katılımcılar için Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde ve Avrupa Günü nedeniyle Kadıköy İskele Meydanı’nda birer konser vermiştir. Ayrıca Caddebostan Kültür Merkezi, Kozyatağı Kültür Merkezi, Bağlarbaşı Kültür Merkezi, Ortaköy Kültür Merkezi, Büyük Kulüp, Leyla Gencer Kültür Merkezi, Büyükçekmece Atatürk KM, Park Bosphorus Hotel, Surp Levon Kilisesi, Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde de konserler vermiştir. Müziğe gönlünü vermiş, her meslek grubundan ve yaştan bireylerin oluşturduğu, 55 kişilik soprano, alto, tenor, bas gruplarından oluşan, müzik eserlerini çok sesli olarak seslendiren, profesyonel bilinçle çalışan topluluk, çalışmalarını Caddebostan Kültür Merkezi’nde sürdürmektedir. Koronun, 2019 yılında kaybettiği, şef ve  genel sanat yönetmeni bariton Sedat Öztoprak’ın temel değerler olarak esas aldığı “sevgi, saygı, hoşgörü, ilgi, çok sesli müzik, nitelikli konserler, sağlıklı ses, sağlıklı diyalog, paylaşım ve dayanışma” ilkeleri doğrultusunda yoluna şef Doç. Cenk Öztürk ile devam etmektedir. Koristlerin tamamı, müziği günlük hayatlarının vazgeçilmez bir parçası olarak yüreğinde hissetmekte, öğrenmenin sonsuzluk olduğunun bilincinde olarak, müzik eğitimlerini geliştirmek adına şan ve solfej derslerine de titizlikle devam etmektedir. Koronun misyonu ise, çoksesliliği sevdirmek ve rüya şehir “İstanbul’un Sesi”ni önce İstanbul’a, sonra Türkiye’ye ve ardından yurtdışına duyurmayı amaçlamaktadırlar.

Koro İstanbul’un Sesi gerçekten büyük bir özveri ile çalışmalarını sürdürmektedir. Koronun en yakın konseri olan 27 Kasım 2019 tarihinde saat 19.30’da Harbiye Notre Dame de Sion Fransız Lisesindeki konserine tüm İstanbullu müzikseverler davet edilmiştir.

İsmail Hakkı Aksu

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 69
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 136
Kayıt tarihi
: 13.09.11
 
 

Ressam, dekoratör, araştımacı yazar. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster