Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Nisan '20

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
12
 

Korona Günlükleri

Divan Edebiyatında, pervane ile ışığın aşkı gibi bir aşk hikayesi daha yoktur. Pervane, ışığın etrafında dönen gece kelebeğidir ve ışığa aşıktır. Sevgilisinin yanından bir an bile ayrılmaz. Önce ışığın çevresinde dönmeye başlar, ışığın cazibesine kapıldıkça daha çok yaklaşır sevgilisine.

Acı çekeceğini bile bile yaklaşır, çapı daralarak döner, döndükçe çember daralır, daraldıkça daha çok yakın olmak ister.

            Sevgilisini kucaklamak ister, coşkuyla kaybeder kendini. Cesarete kapılır ve öyle bir an gelir ki sevgilisinin kollarına, ateşe, atar kendini. Yanacağını bile bile. Aşk böyle bir cesaret ister işte, kanadı ateşe değdiği anda ilk acısını hisseder. İlk lezzettir o aslında.

            Mum da aşıktır pervaneye, aşık olmasaydı ışık verir miydi hiç. Mum o andan itibaren can ipliğini yakmaya başlar, gözyaşı döker sevdiği için. Gözyaşları aktıkça deniz olur ayaklarının altında. Bir müddet sonra can ipliği yanmaktan, vücudu erimekten bitap halde gözyaşlarında boğulur.

            Bütün pervaneler yani bizler ışığı dışarda bıraktık bu günlerde. Mutsuz, yalnız, çaresiz hissettik ilk başlarda, sonra kendi etrafımızda dönmeye başladık ve döndükçe içimizdeki ışığı keşfettik. Tıpkı Mecnunun Leylayı ararken kendini bulduğu gibi.

            Murakami’nin dediği gibi;” fırtına geçtikten sonra nasıl atlattığımızı hatırlamayacağız, nasıl hayatta kaldığımızı da. Hatta fırtınanın dinip dinmediğinden bile emin olamayacağız. Ancak bir şey kesin, fırtınadan çıktıktan sonra fırtınaya girenle aynı insan olmayacağız”.

            Hayata dair hırslarımız, beklentilerimiz, asla vazgeçemediklerimiz, olmazsa olmazlarımız;  görmezden geldiklerimizle hatta görüp te vakit ayıramadıklarımızla ve parayla satın alamayacaklarımızla yer değiştirecek.

 Aynı caddede ve sokaklarda yürürken, bu kez tepemizde parlayan güneşe, ayağımızı vuran ayakkabıya aldırmadan, dizlerimizin çözülen bağına yeni bir düğüm atıp, bu defa ışığın etrafında dönüp, kanadımızı ateşe değdirmeden devam edeceğiz yolumuza.

 

Mesiha İrehan

03/04/2020

Ohannes bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 15
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 54
Kayıt tarihi
: 01.07.18
 
 

Sosyoloji eğitimi aldı.. Uğur Mumcu Vakfında Yaratıcı Yazarlık Eğitimi aldı.Sanatım Dergisi ve Kı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster