Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ocak '13

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
623
 

Korucu kimdir?

Korucu kimdir?
 

geçici köy korucuları


Ben Korucuyum;

Ben bir korucuyum. Korucu hakkında benden başka herkes konuşuyor. Korucunun ne olduğunu, neyi koruduğunu, ne düşündüğünü, dünyaya nasıl baktığını, hangi değerlere bağlı olduğunu, nasıl bir insan olduğunu; benim ağzımdan dinlemelisiniz.

Yasal Dayanağımız;

442 Sayılı Köy Kanunu çerçevesinde kurulmuş bir yasal statü 3739 Sayılı Terörle Mücadele Kanunuyla güçlendirilmiş, bir yasal dayanağımız var. Polis ve askerden başka silah kullanma yetkisi olan üçüncü büyük güç durumundayız. 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunuyla valiye verilen yetki sayesinde asayişin temini için silah kullanma yetkisiyle donatılmışız. 5233 Sayılı terörden zarar görenlere ilişkin kanunda tam bizi tarif eder.

Kimlik Sorunu;

Korucunun kimlik sorunu yoktur. Yüzyıllara dayanan bir birikimle kendi kimliğini oluşturmuştur. Kürt’tür, Zaza’dır, Türkmen’dir, Oğuz’dur, Süryani’dir, Müslüman’dır, Sünni’dir, Alevi’dir ne ise nedir, ama Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır ve bununla gurur duyar. Türk cumhuriyetini kuran insanlara Türk denildiği için temelde bu kimlikle anılmakta rahatsız değildir ama özelde kendi diline, dinine, değerlerine, toplumuna, ailesine bağlıdır. Bu özel kimlikler toplanarak Türk milleti olurlar. Bunların birini dışlarsan kalanlar Türk milleti olamaz. Kendisini nasıl isterse öyle tanımlar, o kimliğini kullanır, bu onun devletine bağlılığını azaltmaz, onun devleti, vatanı, namusu, şerefi, ailesi, milleti için canını seve seve vermesine engel olmaz.

Nasıl Bir İnsandır;

Korucu dürüsttür, açıktır, nettir. Korucu nezaketi, çevreye ve insanlığa saygısı, tevazu ve fedakârlığıyla örnek bir insandır. Yaşadığı kırsal bölgenin zorlu şartlarında pişmiş, bir Yunus olmuş, büyüklerden nasihat dinlemiş, Mevlana olmuştur. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 15
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 516
Kayıt tarihi
: 12.03.12
 
 

AİBÜ uluslararası ilişkiler mezunuyum. Ülkenin; iç ve dış politikları üzerine makaleler yazmaktay..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster