Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Mayıs '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
2640
 

Koruculuk kaldırılmalı mı

Koruculuk kaldırılmalı mı
 

“Mardin’de 44 kişinin katledilmesi ile Türkiye’nin gündemine oturan koruculuk sisteminin sadece maaşlar hesaplandığında ekonomiye yıllık maliyeti 600 milyon TL’yi aşıyor. 20 Mart 2009 verilerine göre 22 ilde toplam 71 bin 907 korucu görev yapıyor ve aylık 700 TL civarında maaş alıyorlar. Aylık toplam 50 milyon 335 bin TL ödeme yapılan koruculara, ayrıca katıldıkları operasyonlar için de aylık ek ödeme yapılıyor.

Mardin’in Mazıdağ ilçesi Bilge köyünde 4 Mayıs 2009’da yaşanan ve 44 kişinin yaşamını yitirmesine yol açan katliamın suç örgütüne dönüşen koruculuk sisteminin sorgulanmasını zorunlu hale getirdiği kaydedildi. Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da PKK ile mücadele için 1987’de uygulamaya konulan koruculuk sistemi şu anda Doğu ve Güneydoğu’nun neredeyse tüm illerinde, ilçelerinde ve köylerinde uygulanıyor. 1990’lı yılların sonunda sayısı 90 bine ulaşan korucuların son 23 yılda insan öldürmeden işkenceye, adam kaçırmadan gaspa, silah kaçakçılığından dolandırıcılığa, ırza geçmeden köy yakmaya, köy boşaltmadan uyuşturucu madde kaçakçılığına kadar birçok suça karıştıştıkları biliniyor. İnsan Hakları Derneği (İHD) Ocak 1990 ile Mart 2009 arasında köy korucuları tarafından gerçekleştirilen hak ihlallerine ilişkin özel raporuna göre, korucular 38 köy yaktı, 294 silahlı saldırıda bulundu, 50 infaz gerçekleştirdi.

İçişleri Bakanlığı’nın 1996’da ‘Hizmete Özel’ diye hazırladığı belgelere göre ise her üç köy korucusundan birinin suç işlediği ortaya çıkmıştı. Sadece 1986 ile 1996 arasındaki 10 yıllık sürede 23 bin 222 geçici köy korucusunun görevine işledikleri çeşitli suçlar nedeniyle son verildi. Devlet, 2000 yılında sayıları 92 bini bulan korucuları azaltma yoluna gitti; yaşı 45’i aşanlar emekli edildi. Ancak günümüzde hâlâ 72 bin civarında korucu bulunuyor. AKP hükümeti de 2008’de 10 bin yeni korucu kadrosu açarken, Mardin katlimamının hemen ardından Siirt’te 250 köy korucusu yapılan törenle silahlandırıldı. “ (Basından)

Koruculuk sistemine ta başından itibaren hep karşı oldum. Bence terörle mücadele , yerli halkın teröre karşı bilinçlendirilmesi ve örgütlenmeye çalışılmasıyla birlikte devletin resmi güvenlik birimlerince yapılmalıydı.

Çünkü; Güneydoğu bölgemiz ülkemizin en yoksul, eğitimsiz, işsizliğin kol gezdiği, sanayi yatırımlarının gerek coğrafi gerekse ekonomik koşullar yüzünden yeterince yapılamadığı, hala onlarca yüzlerce köyü olan insanlar varken, okuma-yazma bilmezimizin en yüksek sayıda olduğu, en geri kalmış, kan davasının, töre cinayetlerinin engellenemediği bir bölge idi.

Düşünüyordum ki, aralarında husumet olan ailelerin, köylerin erkeklerinin ellerine otomatik silahları tutuşturacağız , bir de maaş bağlayacağız. Ve bunlarla terör mücadelesi yapacağız. Devletin sağladığı olanakların teröre yarayabilme olasılığı bile vardı. Hatta bu konuda ( silahların korucuların eline geçtiği, korucuların maaşlarından terör örgütüne pay ayrıldığı, bazı korucuların gündüz korucu gece terörist olduğuna dair ) basın organlarında zaman zaman haberlere rastlıyorduk.

Bir tarafta terörle mücadele ediyoruz, diğer taraftan Mardin katliamı benzeri olumsuzluklar yaşıyoruz. Şimdi siz karar verin bakalım. Koruculuk kaldırılmalı mı?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 190
Toplam yorum
: 105
Toplam mesaj
: 27
Ort. okunma sayısı
: 3126
Kayıt tarihi
: 28.09.07
 
 

Emekli öğretmenim. Yurdunu, ulusunu seven, her konuda sorumluluk sahibi gençler yetişsin istiyorum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster