Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Eylül '11

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
97
 

Koş bürakrasim anca yetişirsin

Koş bürakrasim anca yetişirsin
 

İMZALAKİ YETİŞESİN


Bu aralar çok moda bir söz var. “ Bürokrasi siyasetin hızına yetişemiyor” . Hele hele  yalakalar için   “ Başbakana yetişemiyor”, “ Bizim bakan çok çalışkan bürokrasi yetişemiyor” ve daha niceleri…. 

Zavallı bürokrasi ne yapacağını şaşırmış durumda. Siyasetçinin dediğini yapsa kural, kaide, kanun tanımaması lazım. O zaman da  hesap vermek var işin içinde. Müfettiş sorguları,  mahkeme celpleri, kendini aklayana  kadar alnının derisi çatlar. Ha bir de siyasetçinin bakış açısı önemli tabi. Talimatını yerine getirip denilen yapıldıktan sonra ters bir durumda size söylenilecek olan aynen şudur. “ Kanuna uymuyorsa yapmasaydın kardeşim, Sen,  Bana uygun değil demedin ki!”. 

Bürokrasinin ağır işlediğine hiç kuşku yok. Devlet dairesine işi düşen herkes aynı durumdan  şikayet eder. En basit evraka bile attırılan birçok imzalar, “bugün git yarın gel” ler… Hele hele bu ara çıkan “e devlet” muhabbeti işleri hızlandıracağına, iyice yavaşlattı. “Sistem arızalandı”, “İnternet gitti” ve olan yine vatandaşla fırçasını attığı memura oldu. 

Tabi burada siyasilerimizin ve onlara yalakalık etmek için fırsat kollayanların kaçırdığı önemli  bir nokta var. Bürokrasinin kurallarını koyanlar da  siyasiler. Eğer onlar sistemin önünü açarlarsa bürokrasi de memurlar da, ne işi uzatmaya, ne de gereğinden fazla imzaya  merak duymayacaklardır eminim. 

Amaç memleketimizin kalkınması, işlerimizin kısa yoldan ve kağıt, elektrik  hele hele vakitten tasarruf ederek  yapılması ise, kimsenin kimseyi hızlı ya da yavaş göstermeye ihtiyacı olmamalı. Siyasilerimizin de birçoğu bürokrasiden gelme, nerede eksiklik nerede fazlalık var gayet iyi biliyorlar. Siyasetçi olunca kimsenin kanatlanmadığı da gerçek (Özel uçaklarla yapılan seyahatler hariç). 

O nedenle siyasetçilerimizin, gaza gelmeden bürokrasinin kurallarını da kendilerinin koyduğu gerçeğini anlamaları, işin selameti için faydalı olacaktır. Bürokratlarımız ise kanun koyucuların taleplerine, onların koyduğu kanunlar ölçüsünde cevap vermeliler. Aksi taktirde mahkemeler Siyasetin hızına yetiştiğini zanneden bürokratlarla dolup  taşıyor…..

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 164
Toplam yorum
: 102
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 671
Kayıt tarihi
: 21.10.10
 
 

İnşaat Mühendisiyim, olaylara anlık değil öncesi ve sonrasıyla bakmaya çaba gösteririm. Dağ havas..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster