Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Kasım '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
662
 

Köşe Yazarları Gazabıma mı Uğruyor

Köşe Yazarları Gazabıma mı Uğruyor
 

Bunu ben değil hayatın gerçekleri söylüyor. Dün öğleyin arkadaşımla yemek dönüşü sohbet ederken aklıma geldi. Oktay Ekşi’yi konuşuyorduk. Arkadaşım “ben zaten okumazdım onu” deyince “dank” etti.

Beni tanıyanların malumudur çok yazdığım gibi çok okumayı da seven bir adamım. (Burada adam kelimesi insan evladı erişkin kişi manasına kullanılmıştır, okumayanlar adam değildir diye anlaşılmasın rica ediciim). Haliyle çok okuyan mı bilir çok gezen mi sorusuna muhatap kaldığım çok olmuştur. Bu defa meselemiz daha genel. Ülkeyi çalkalayan bir durum.

Oktay Ekşi malum sebeplerden istifa etti ya da ettirildi. O kısmı konumuzla ilgili değil zaten. Önemli olan çalıştığı gazeteden ayrılması ve yazarlık hayatına en azından bir süreliğine ara vermiş olmasıdır. Şimdi diyeceksiniz ki seninle olayın ilgisi nedir?

Dediğim gibi çok okuyan biri olduğumdan bir çok köşe yazarını da günü gününe takip ediyorum. Gönül ister ki hepsini birden takip edeyim ama o kadar vaktim yok. Mecburen aralarında eleme usulü seçtiklerimizle iktifa ediyoruz. Bunu evvelce de deklare etmiştim. (LİNK)

Son dönemlerde sayıyı oldukça azalttım ve yerine kitapları yerleştirdim. Takdir edersiniz ki 40-50 tane köşe yazısı okumak bir süre sonra akıl sağlığımı tehdit edecekti. Bunu makul bir seviyeye indirerek kalan boşluğu kitaplara ayırmak bana da iyi geldi.

İşte arkadaşımla Oktay Ekşi üzerine konuşurken bu aklıma geldi. Zamanda kısa bir yolculuk yapınca fark ettim ki benim okumadığım yahut evvelce okurken çeşitli sebeplerle okumayı bıraktığım yazarlar ya kovuluyor ya da istifa ediyor. Hemen aklıma geliveren birkaç örnek Emin Çölaşan, Bekir Coşkun ve Oktay Ekşi oldu.

Bunların dışında da birkaç isim var. popüler olanlar meramımızı demeye yetiyor da artıyor bile. İşte buradan öteki köşe yazıcı ağabeylerime ablalarıma da sesleniyorum. İstatistikler ortada. Okumadığım yanıyor. Ayağınızı ona göre denk alın ha. Sonra uyarmadı demeyin :)

Sevgi, hürmet ve muhabbetle..

Murat HACIOĞLU

www.murathacioglu.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Keser döner, sap döner. Gün gelir Hesap döner". Ne kadar güzel bir deyiş değil mi Murat bey. Hayatı özetliyor. Oktay Ekşi'nin istifasına daha doğrusu istifa ettirilmesine (ben öyle olduğuna inanıyorum) hiç üzülmedim. Oktay bey buna benzer hataları daha öncede sık sık yapmıştı. Fakat ilk defa patronaj duvarına çarpmış olacak ki, istifa ettirildi. Tabi sonrasında izlenen "vurun abalıya" misali, kastını aşan eleştirileri de onaylamıyorum. Nihayetinde hepimiz insanız ve kimin ne zaman ne hata yapacağı belli olmaz. Rabbim bizleri Hakk'tan ayırmasın İnşaallah diyelim ve bu yorumu noktalayalım... Sağlıcakla Kalın Efendim...

Yorum Dükkanı 
 03.11.2010 12:09
Cevap :
Allah şaşırtmasın. O durumlara düşmek pek hoş değil. Bizler de bu anlamda yazarken hep dikkatli olmalıyız aslında. BAzen sözler maksadını aşabiliyor. Rabbim bizi tamiri zor hatalardan korusun; ayrıca O'nu seven, ve onu sevenleri de sevenlerden eylesin.Sevgi, hürmet ve muhabbetle  05.11.2010 18:22
 

Rica etsem Hıncal Uluç ve Engin Ardıç'ı da listeye alır mısınız :)

Eray Ergün 
 03.11.2010 0:53
Cevap :
Laf aramızda listenin sonnda onlar var, eli kulağındalar, ha gitti ha gidecekler :)) Sevgi, hürmet ve muhabbetle  03.11.2010 20:04
 

Birbirlerine (mesleki açından...)çok benzerler. Bin hastasını neşteri veya şifalı reçetesiyle sağlığına kavuşmasına aracı olur Yüce'nin izniyle... Bir gece önce hatunuyla kapışan cerrah; neşterini bir milim oynatıverir, bunalmıştır hem de uykusuzdur. Hasta ya sakat kalır ya da ex olur. İşte o talihsizlik gölge gibi kara gölge gibi örter tüm başarılı gelmiş geçmişi...Bir kalemde silinir. Hatasız küfürsüz küfsüz olan ilk taşı atsın derler; taş atmayan kalmaz her nedense...Ulanlar da unutulur...Yıllardır uluyanlar da...Tökezlemeye görsün canlı...Vahşi yaşam affetmez. Siz onu bunu bırakında... İlhami'nin incilerine göz kulak olun; arada sırada da olsa...Onu es geçmeyin mazallah...Bu yaştan sonra belini doğrultamaz garibim... Bir doktor bir avukat bir bankacı dostu olmayanın vay haline...Ben hem beğendim hem de eteklerim tutuştu...Okur mu okumaz mı? Ne bu böyle, bu ne baskıdır böyle...Bi şi olursa sizden bilirim ona göre...Sevgiler selamlar.

Alev Meisel 
 02.11.2010 20:35
Cevap :
:) Söylediğim gazete yazarları için geçerli. MB camiası bunun dışında elbet. Yani size bişey olursa benden bilmeyin :)) Vahşi yaşamın kurallarına gelince siz güzelce özetleyivermişsiniz. Keser döner sap döner, gün gelir hesap döner demişler ya. Kıssadan hisse işte :) Sevgi, hürmet ve muhabbetle  02.11.2010 20:44
 

Hocam kısmetim kapalı!!

Ahmet Balcı 
 02.11.2010 20:01
Cevap :
Bana açık gibi geldi :)) Sevgi, hürmet ve muhabbetle  02.11.2010 20:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 656
Toplam yorum
: 3284
Toplam mesaj
: 140
Ort. okunma sayısı
: 1685
Kayıt tarihi
: 08.12.08
 
 

Allah kimisine “Yürü ya kulum” demiş. Ben onu “Yürü, yaz kulum” anladım. Yürü anca gidersin manas..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster