Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ağustos '20

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
22
 

Kösem Sultan

Yıl 1649. Devlett-i-Ali Osmanide tam 4 devir kocası 1.Ahmet, oğulları 4.Murat ,1.İbrahim ve torunu 4.Mehmet döneminde Valide Kösem Sultan çocuk padişahtan saltanat mührünü alıp istediğine verme imkanına sahip olabiliyor.Tarihi belgelerde çocuk padişah  'Aslanım'  Kösem Sultan Devletlü' diye anılmaktadır.

Kuruluşundan 340 yıl, Konstantinapolis'in fethinden180 yıl, 1.Viyana Kuşatmasından 110 yıl sonra Devlet-i  Ali ebet müddetin kaderi bir ortodoks papazın kızı olan Anastasya Mahpeyker Kösem Sultan'ın ellerindeydi. Oğulları ve torununun naibi olarak yaklaşık 20 yıl devleti tek elden yönetmiş, sadrazam atamış, azletmiş padişah namına hatt-ı Hümayün yazdırmış Şeyhül islam, yeniçeri ve sipahi ağalarıyla beraber iktidar oyunlarında her türlü politika yürütmüştür. Danışmanlarından biri de üfürükçü cinci hoca Karabaşzade Hüseyin Efendidir. O kadar çok bahşiş aldı ki katlinden sonra serveti askere culüs olarak dağıtıldı halk arasında cinci hoca akçası olarak anıldı.

Devlet bürokrasisi o kadar çürümüş ki veziri azam atanması için padişaha rüşvetler arzolunmuş yüksek makamlar para ile satılıp emanet hırsızlara teslim edilmiştir. Hazine yağmalanmış yeniçeri ve sipahilerin maaşları ödenememiş, mutfaktaki gümüş ve altın kap kacak darphanede akçaya çevrilip ödeme yapılmıştır. Yüksek memurların kişisel servetleri o kadar arttıki küçük bir devletin hazinesi kadar olmuştur. Anadolu tımarlarına ve esnafa ağır vergiler yüklenmiş bu yüzden İstanbul'da esnaf kepenkleri indirip günlerce açmamıştır. 1949 yılına ait bir belgede ''Valide Sultan'a 80 milyon akça rüşvet verdim, bana padişah mührünü verip vezir-i azam yapsın.'' Osmanlıcayı az bilen Kösem belgenin başında elbet yerine helbet yazarak belgenin kendisine ait olduğunu ispatlamıştır.

Devrinde Venedik donanması Çanakkale boğazını zaptedip Girit savaşında Osmanlı donanmasına gidecek yardımlara izin vermemiş, Foçada Osmanlı donanmasına ağır zayiatlat verilmiştir.

Anadolu' da celali isyanları başlamış, Abaza Mehmet Paşa 2 kere isyan edip Erzurum kalesini zaptetmiş bilahere Bosna valiliğine sürülerek sindirilmiştir.

Osmanlı geleneğinde askerler üzerinde saltanat otoritesini yanlız ve yanlız Osman soyundan gelenler icra edebilirken, devlet ricalinin buluştuğu meşveret mecliserinde çocuk padişaha Valide sultanın ezberlettiklerini söyletirler, gerektiği zaman perde arkasından bizzat konuşmaya katılırlardı. Günümüzün deyişiyle Anayasa ihlalleriyle devlet yönetilmiştir.

Özetle esnaf isyanıyla başlayan İstanbul halkının ayaklanması sonucu Has Odada Lala Süleyman Ağa tarafından boğularak katledilen Kösem'le beraber ocakağaları cuntası sona erdi. Asi ocakağaları Bektaş Ağa, Kara Çavuş, Çelebi Kethüda Bey yakalanıp idam edildi. Yandaşları şeyhülislam Abdülazaz Efendi sürgüne gönderildi.

Kendisinden sonra 4.Mehmet'in annesi Hatice Turhan Sultan 'Valide-i Sultan Mehmet '' ünvanıyla mühür sahibi oldu. Fakat Kösem Sultan'a Büyük Valide-i sultan payesi verilerek iktidara oldu. 6 yıl sonra iktidarı valide sultan olarak yönettikten sonra, geniş yetkilerle donatılmış Köprülü Mehmet Paşa'ya teslim etti. Böylece Osmanlı Sarayında 1656 yılında 35 yıl süren kadınlar saltanatı sona ermiş oldu.

Ayfer Gözübüyük bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 123
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 75
Kayıt tarihi
: 04.12.17
 
 

İlgi duyduğum alan tarih. Milli mücadele ve Osmanlı tarihine  odaklandım. Gözden kaçan tarihi şah..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster